Տարածաշրջանային զարգացումները՝ երիտասարդների ուշադրության կենտրոնում
Նոյեմբերի 25-ին մեկնարկել է «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագրի առաջին թրեյնինգը, որը իրականացվում է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության կողմից ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աջակցությամբ: Ծրագրի առաջին օրը նվիրված էր Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային զարգացումներին՝ մասնավորապես Վրաստանի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությանը: Հրավիրված բանախոսները՝ «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Նարեկ Մինասյանը և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի Տարածաշրջանային հետազոտությունների դեպարտամենտի ղեկավար Մանվել Ղումաշյանը, մանրամասն ներկայացրին Վրաստանի և Ադրբեջանի՝ հարևանների հետ ունեցած հարաբերությունները, առկա խնդիրները, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավոր միտումները:
Թրեյնինգի՝ Վրաստանին առնչվող բաժնում Նարեկ Մինասյանը նշեց, որ այս երկրի վերջին շրջանի տարածաշրջանային քաղաքականության վրա որոշակի ազդեցություն են ունեցել այնպիսի իրադարձություններ, ինչպիսիք են 2004թ.-ի Վարդերի հեղափոխությունը, 2008թ. օգոստոսյան պատերազմը և 2012թ.-ին Վրաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը: Վրաստանի տարածաշրջանային քաղաքականության համատեքստում ներկայացվեց արտաքին քաղաքական վեկտորների փոփոխականությունը և առաջացած վակուումների փոխլրացումը մյուս վեկտորների հաշվին:
Բանախոսն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Վրաստանի ներկայիս իշխանությունների արտաքին քաղաքականությունը, ի տարբերություն Սահակաշվիլիի վարչակարգի օրոք իրականացվող քաղաքականության, ունի որոշակի առանձնահատկություններ: Խոսքը վերաբերում է Վրաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում նկատվող «ձնհալին», ինչպես նաև երկխոսության շնորհիվ հումանիտար և տնտեսական փոքր խնդիրների հաղթահարմանը: Բանախոսը կարևորեց նաև վրացական իշխանությունների որդեգրած նոր մոտեցումները՝ աբխազական և հարավօսական հակամարտությունների հետ կապված, որի հիմքում ընկած են ինչպես հռետորաբանության մեղմացումը, այնպես էլ կառուցողական նախաձեռնողականությունը: Անդրադարձ եղավ նաև Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա ամրապնդվող առանցքին, որի շրջանակներում պարբերական բնույթ են ստանում տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպումները, ինչը, բնականաբար, որոշակի սպառնալիքներ է պարունակում նաև Հայաստանի համար:
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Վրաստան հարաբերություններին, փորձագետը նշեց, որ երկկողմ հարաբերություններում վերջին մեկ տարում նկատվում է զգալի ջերմացում: Մասնավորապես ընդգծվեց երկկողմ փոխայցելությունների հաճախակիացումը և համագործակցության ամրապնդման վերաբերյալ կողմերի մոտ քաղաքական կամքի առկայությունը: Ծավալված քննարկման արդյունքում, որպես հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդման միջոցներ՝ առանձնացվել են՝
- Վրաստանի հասարակական-քաղաքական կյանքին Ջավախքի լիարժեք ինտեգրումը միաժամանակ ազգային ինքնության պահպանմամբ,
- Հայ և վրաց հանրությունների փոխճանաչման մակարդակի բարձրացմանն ուղղված երկկողմ միջոցառումների կազմակերպումը մշակութային, հոգևոր, կրթական և այլ ոլորտներում,
- Վրաստանի և Հայաստանի ինտեգրացիոն գործընթացների արդյունքում ստեղծված հնարավորությունները միմյանց համար տնտեսական փոխգործակցության լավագույն պայմանների ապահովման համար ծառայեցնելը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի վարած տարածաշրջանային քաղաքականությանը, ապա տվյալ թեմայով հիմնական բանախոս Մանվել Ղումաշյանն ընդգծեց, որ Բաքուն իրականացվող քաղաքականության հիմքում փորձում է դնել տարբեր ուժային վեկտորներից իր հարաբերական անկախության սկզբունքը: Ըստ բանախոսի՝ Բաքվի կողմից իրականացվող տարածաշրջանային քաղաքականության հիմքում ընկած է հիմնական երկու դրույթ՝ 1. տարածաշրջանային էներգետիկ նախագծերի իրականացմամբ ապահովել կայուն ֆինանսական հոսքեր, և 2. հնարավորինս պահպանել և ուժեղացնել Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող շրջափակման քաղաքականությունը: Միաժամանակ նշվեց, որ Ադրբեջանը, մտավախություններ ունենալով Իրանի կողմից ազդեցության հնարավոր մեծացումից, փորձում է հնարավորինս աջակցել Թուրքիային տարածաշրջանում  սեփական դիրքերը պահպանելու պայքարում:
Բանախոսի կողմից շեշտվեց այն գաղափարը, որ ցանկացած երկրի արտաքին քաղաքականություն ներքին քաղաքականության շարունակությունն է: Հենց այս տրամաբանության համատեքստում ներկայացվեց Ադրբեջանի քաղաքականությունը Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ: Մասնավորապես նշվեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի ցուցաբերած ապակառուցողական մոտեցումը և ռազմական հռետորաբանության կիրառման հաճախակիացումը մի կողմից երկրի բնակչությանը սոցիալ-տնտեսական խնդիրներից շեղելու, մյուս  կողմից ալիևյան կլանի իշխանությունը պահպանելու միջոց են: Մասնակիցների կողմից Ադրբեջանի որդեգրած ապակառուցողականության համատեքստում դիտարկվեցին նաև հայկական կողմերի հետ խաղաղաշինական ծրագրեր իրականացնող ադրբեջանցի քաղաքացիական ակտիվիստների նկատմամբ կիրառվող հալածանքները և մարդու իրավունքների խախտման դեպքերը:
Ամփոփելով թեման՝ բանախոսը և թրեյնինգի մասնակիցները հանգեցին այն մտքին, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում հնարավոր դրական հեռանկարների մասին խոսելու համար դեռ վաղ է, քանզի դրա համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորում:

Региональные процессы - в центре внимания молодежи
В рамках программы "Голос молодежи 4: новый этап" 25 ноября в Ереване стартовала серия тренингов, организованная НПО "Европейская интеграция" при содействии министерства по вопросам молодежи и спорта РА. Первый день проекта был посвящен региональным процессам, происходящим на Южном Кавказе, в частности, внешней политике Грузии и Азербайджана. Приглашенные докладчики - руководитель аналитического центра "Айацк" Нарек Минасян и руководитель Службы региональных исследований администрации президента РА Манвел Гумашян - подробно представили имеющие место взаимоотношения с соседями Армении – Грузией и Азербайджаном, существующие проблемы, возможные тенденции развития отношений.
В относящейся к Грузии части тренинга Нарек Минасян отметил, что в региональной политике последнего периода на эту страну определенное воздействие имели Революция роз 2004-го года, Августовская война 2008-го года и произошедшая в 2012-м году смена власти в Грузии. В контексте региональной политики была представлена сменяемость внешнеполитических векторов Грузии и восполнение образовавшегося вакуума за счет других векторов.
Докладчик обратил внимание на то обстоятельство, что внешняя политика нынешних властей, в отличие от политики, осуществляемой в период правления Саакашвили, имеет определенные особенности. Речь идет о наблюдающейся "оттепели" в грузино-российских отношениях, в том числе о преодолении маленьких гуманитарных и экономических проблем путем диалога. В связи с абхазским и юго-осетинским конфликтами докладчик также отметил важность новых подходов грузинских властей, в основе которых лежат как смягчение риторики, так и конструктивная инициативность. Н. Минасян также обратил внимание на укрепляющуюся ось Азербайджан-Грузия-Турция, в рамках которой периодический характер принимают встречи различных высокопоставленных чиновников, что, естественно, содержат в себе определенные вызовы для Армении.
Касательно отношений Армения-Грузия эксперт отметил, что в двухсторонних связях за последний год наблюдается значительное потепление. В частности, было подчеркнуто наличие политической воли у сторон в увеличении числа взаимных визитов и укреплении сотрудничества. В результате развернутого обсуждения в качестве мер, укрепляющих армяно-грузинские отношения, были отмечены:
- полноценная интеграция Джавахка в общественно-политическую жизнь Грузии с одновременным сохранением национальной идентичности,
- организация двухсторонных мероприятий, направленных на повышение уровня взаимопонимания армянского и грузинского обществ в культурной, духовной, образовательной и т.д. областях,
- использование приобретенных в результате интеграционных процессов возможностей - для обеспечения наилучших условий в экономических отношениях Грузии и Армении.
Что касается проводимой Азербайджаном региональной политики, то основной докладчик по данной теме Манвел Гумашян подчеркнул, что Баку в основу своей политики пытается поставить относительную независимость от различных силовых векторов. Согласно докладчику, в основе региональной политики Баку лежат два основных принципа:
1. обеспечение стабильных финансовых потоков путем осуществления региональных энергетических проектов
2.  по возможности сохранение и усиление политики блокады по отношению к Армении.
Одновременно было отмечено, что Азербайджан, имея опасения по поводу возможного усиления влияния Ирана, по возможности пытается содействовать Турции в борьбе за сохранение последней своих позиций в регионе.
Со стороны докладчика была подчеркнута мысль, согласно которой внешняя политика любой страны является продолжением ее внутренней политики. Именно в этом контексте была представлена политика Азербайджана по отношению к Армении и Арцаху. В частности, было отмечено, что неконструктивный подход и усиление воинственной риторики Азербайджана, проявляемые в процессах переговоров по карабахскому конфликту, с одной стороны являются действиями, направленными на отвлечение собственного населения от социально-экономических проблем, с другой – способом сохранения власти клана Алиевых. В контексте контрконструктивности Азербайджана со стороны участников были рассмотрены также случаи нарушения прав человека в стране, вопросы преследования азербайджанских общественных активистов, осуществляющих миротворческие проекты совместно с армянскими сторонами.
Обобщая тему, докладчик и участники тренинга пришли к мысли, что еще рано говорить о положительных подвижках в армяно-азербайджанских отношениях, поскольку для этого в первую очередь необходимо формирование атмосферы взаимного доверия.