Երիտասարդները քննարկել են ռուս-թուրքական լարվածությունն ու հայ-իրանական համագործակցության հեռանկարները
Ռուս-թուրքական լարված հարաբերությունները, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ կնքված համաձայնագիրն, ինչպես նաև հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկվել են դեկտեմբերի 3-4-ին Երևանում տեղի ունեցած թրեյնինգի ժամանակ: Թրեյնինգն անցկացվել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախաձեռնությամբ՝ «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աջակցությամբ:
Աշխատանքային օրը սկսվեց ամենաարդիական թեմաների կարճատև քննարկումից:
Քննարկվող թեմաներից էր վերջին օրերին խորացող ռուս-թուրքական սրացումը: Ի՞նչ սպասել առաջիկայում, ի՞նչ զարգացում կունենա իրավիճակը̦ ի՞նչ ազդեցություն սա կարող է ունենալ Հայաստանի համար, ո՞րոնք են մեր առջև ծառացած գլխավոր մարտահրավերները: Հենց այս հարցերի պատասխանն էին փորձում գտնել թրեյնինգի մասնակիցները` անդրադարձ կատարելով Ռուսաստան-Թուրքիա հարաբերությունների պատմությանը̦ վերջին տարիներին կողմերի միջև խորացող տնտեսական համագործակցությանը̦ ինչպես նաև սիրիական հակամարտության համատեքստում կողմերի քաղաքական տարաձայնություններին: Հնչեց գաղափար, որի համաձայն՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունների լարումը մի շարք մարտահրավերներին զուգահեռ Հայաստանի համար ստեղծում է նաև որոշակի հնարավորություններ և ստեղծված իրավիճակում իշխանությունները պետք է ցուցաբերեն որոշակի նախաձեռնողականություն:
Օրվա երկրորդ կեսին բանախոսը ներկայացրեց Հայաստանի հարևան Իրանի շուրջ և երկրի ներսում տիրող իրավիճակն` ընգծելով, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը մեզ համար բավական կարևորություն ունի, և մենք չենք կարող թերագնահատել սպասվող զարգացումները:
Որպես ասվածի ապացույց` բանախոսը մի շարք հետաքրքիր փաստեր ներկայացրեց: Իրանը 78̦5 միլիոն բնակչություն ունի̦ նրա տարածքը տարածաշրջանային մեկ այլ գերտերություն համարվող Թուրքիայից երկու անգամ ավելի մեծ է, իսկ Իրանի ՀՆԱ-ն 2014 թվականին կազմել է 1.3 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար: Եվ սա այն դեպքում, երբ գործում են պատժամիջոցները:
Բանախոսը հիշեցրեց, որ առաջին պատժամիջոցները Իրանի նկատմամբ սկսել են կիրառվել դեռևս 1980 թվականից, երբ կասեցվեց Բուշեր ատոմակայանի կառուցումը: 1992 թվականին Իրանն, այնուամենայնիվ, պայմանագիր կնքեց Ռուսաստանի հետ և 2010 թվականին ատոմակայանի շինարարությունն ավարտվեց:
2005-2013 թվականներին` Մահմուդ Ահմադինեժադի կառավարման տարիներին, Իրանն ակտիվացրեց միջուկային աշխատանքները, ավելի ուժեղացավ երկրի հակաամերիկյան քաղաքականությունը: Արդյունքում 2006 թվականին Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ մտցվեցին, իսկ 2012 թվականին դրանք ավելի ուժեղացան` մեծ հարված հասցնելով հատկապես իրանական բանկերին:
2013 թվականին Իրանում իշխանության եկավ Հասան Ռոհանին, իշխանությունները սկսեցին որոշակի մեղմացման գնալ, բանակցություններ սկսվեցին միջուկային միջնորդների «վեցյակի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) հետ, ինչի արդյունքում 2015 թվականի հուլիսի 14-ին Վիեննայում ստորագրվեց միջուկային համաձայնագիրը:
2016 թվականի հունվարից ակնկալվում է, որ Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները պետք է աստիճանաբար հանվեն: Պատժամիջոցների չեղարկմանը զուգահեռ սպասվում է, որ Իրանը հսկայական տնտեսական աճ է գրանցելու: Իր էներգակիրների շնորհիվ Իրանն առաջնային կարևորություն ունի Եվրոպայի համար: Իրանում է տեղակայված աշխարհի նավթի պաշարների 13%-ը̦ իսկ գազի պաշարներով Իրանն աշխարհում երկրորդ տեղում է:
Իրանը վերադառնալու է միջազգային շուկա: 2016 թվականին նախատեսվում է շուրջ 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ուղղակի ներդրումներ կատարել Իրանում, արդեն կանխատեսումներ կան, որ Իրանի ՀՆԱ-ն 5.5% աճ պետք է գրանցի: 110-ից 130 միլիարդ իրանական սառեցված ակտիվները վերադառնալու են իրանական տնտեսություն:
Սա նշանակում է, որ Իրանը կարող է տնտեսական առումով դառնալ թիվ 1 երկիրը տարածաշրջանում: Սա հատկապես հակասում է Թուրքիայի շահերին: Մեծապես կտուժի նաև Ադրբեջանը, որը կկորցնի էներգակիրների միջնորդ մատակարարողի իր դերակատարումը: Իրանի էներգետիկ ծրագրերի իրականացման պարագայում թուլանալու են նաև Ռուսաստանի լծակները Եվրոպայի վրա:
Փոխարենը լավ հնարավորություններ են ստեղծվում Հայաստանի համար, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք Իրանի բարգավաճումից օգուտներ ստանալու համար` հաշվի առնելով այն հանգամանքը̦ որն Իրանը ևս օբյեկտիվորեն մեր կարիքն ունի: Բանախոսը կարծիք հայտնեց, որ Իրանին մենք շատ ենք պետք, քանի որ Իրանի համար Հայաստանն այլընտրանք չունի:
Այս տեսանկյունից կարևորվեց Հայաստանի կողմից ակտիվ նախաձեռնողականության, նոր գաղափարների և ինտենսիվ աշխատանքի անհրաժեշտությունը: Քննարկման մասնակիցներն անհատական աշխատանքներում փորձեցին գործողությունների ծրագիր առաջարկել, որով Հայաստանը պետք է առաջնորդվի Իրանի հետ հարաբերությունները կառուցելիս:
Հարց ու պատասխանի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև իսլամական աշխարհում Իրանի դերակատարմանը̦ Իրան-ԵԱՏՄ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին, այս գործընթացում Հայաստանի հնարավոր դերակատարմանը:

Молодежь обсудила российско-турецкое обострение и перспективы развития армяно-иранского сотрудничества
Российско-турецкие напряженные отношения, соглашение вокруг ядерной программы Ирана, а также перспективы развития сотрудничества между Арменией и Ираном обсуждались 3-4 декабря на тренинге, организованном в Ереване. В нем приняли участие молодые политологи, экономисты, историки, журналисты и студенты различных ВУЗ-ов. Мероприятие провела НПО "Европейская интеграция" в рамках проекта "Голос молодежи 4: новый этап", финансируемого министерством по вопросам молодежи и спорта РА.
Второй рабочий день тренинга начался с обсуждения самых актуальных тем.
Среди обсуждаемых тем было обострение отношений между Турцией и Россией. Чего ожидать в будущем, как данная ситуация может повлиять на Армению, какие вызовы сегодня стоят перед Арменией? Участники тренинга старались найти ответы на эти вопросы - со ссылкой на историю отношений между Турцией и Россией, на углубление экономического сотрудничества между двумя сторонами в последние годы, а также на политические разногласия сторон в контексте сирийского кризиса.
Участникам тренинга была представлена также ситуация вокруг Ирана и внутри страны: было подчеркнуто, что Исламская Республика Ирана является интересной для нас страной, и мы не может недооценивать ожидаемые там развития.
В качестве доказательства сказанного тренер представил участникам мероприятия несколько интересных фактов. Население Ирана составляет 78,5 миллиона, площадь Ирана в два раза превышает территорию Турции. ВВП Ирана в 2014 году составил 1,3 триллиона долларов, и это еще - в условиях действующих санкций. Тренер напомнил, что первые санкции в отношении Ирана были введены в 1980 году, когда было приостановлено строительство АЭС в Бушере.
Во время правления Махмуда Ахмадинежада (2005-2013) Иран активизировал ядерную деятельность, усилилась антиамериканская политика страны. В результате в 2006 году по отношению к Ирану были введены новые санкции, а в 2012 году санкции стали сильнее и нанесли большой удар по иранским банкам.
В 2013 году к власти пришел Хасан Роухани, власти страны начали идти на определенное смягчение, начались переговоры с "шестеркой" международных посредников, в результате чего 14 июля в Вене было подписано соглашение по иранской ядерной программе.
Ожидается, что с января 2016 года санкции против Ирана будут постепенно сняты, и параллельно со снятием санкций Иран станет регистрировать экономический рост и вернется на международный рынок. Благодаря своим энергетическим ресурсам, Иран представляет важную значимость для Европы. Ожидается, что ВВП Ирана в следующем году зарегистрирует 5,5% роста. Это означает, что Иран может стать первой страной региона по экономическим параметрам, что противоречит интересам Турции, Азербайджана, а также России.
Взамен, между тем, создаются хорошие условия для Армении, и мы должны сделать все возможное, чтобы получить выгоды от процветания Ирана, учитывая тот факт, что Иран также объективно нуждается в нас. По мнению тренера, мы нужны Ирану, потому что для Ирана Армения не имеет альтернативы.
С этой точки зрения участники обсуждений подчеркнули важность инициативности, новых идей и интенсивной работы со стороны Армении. Участники тренинга в своих индивидуальных работах постарались предложить план действий, по которому Армения должна строить сотрудничество с Ираном.
Участники тренинга также обсудили роль Ирана в исламском мире, перспективы сотрудничества между Ираном и ЕАЭС, возможную роль Армении в этом процессе.