Չինաստանն առաջարկում է ստեղծել ազատ առևտրի գոտի ՇՀԿ շրջանակներում
Շանհայան համագործակցության կազմակերպության մասնակից երկրները քննարկում են ՇՀԿ շրջանակներում ազատ առևտրի գոտու ստեղծման հարցը։ Այս մասին կազմակեպության անդամ պետությունների վարչապետերի խորհրդի ընդլայնված նիստին հայտարարել է Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցյանը։
«Քիչ առաջ նեղ կազմով նիստի ընթացքում մենք պայմանավորվեցինք, որ հանձնարարենք առևտրի և էկոնոմիկայի նախարարներին մշակել լուրջ, հստակ միջոցառումներ՝ ուղղված ՇՀԿ շրջանակներում ազատ առևտրի գոտու ստեղծմանը՝ ստեղծելու ավելի բարենպաստ պայմաններ ՇՀԿ շրջանակներում առևտրի զարգացման համար»,- ասել է Լի Կեցյանը։
Նա նաև կոչ է արել առևտրի նոր ձևեր փնտրել։ «Առաջարկում եմ հնարավորինս արագ ստեղծել ՇՀԿ-ում էլեկտրոնային առևտրի առևտրաարդյունաբերական ասոցիացիա, ՇՀԿ մասնակից երկրների ձեռնարկություններին տրամադրել պայմաններ՝ օպերատիվ անդրսահմանային գործողությունների համար»,- հայտարարել է Չինաստանի վարչապետը։

Китай выступил за создание зоны свободной торговли в рамках ШОС
Китай выступает за создание зоны свободной торговли в рамках Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). Об этом заявил премьер Госсовета КНР Ли Кэцян, выступая на расширенном заседании Совета глав правительств государств-членов организации, передает "Корреспондент".
"Только что на узком составе мы уже договорились, что мы будем поручать министрам торговли и экономики серьезно выработать конкретные меры по созданию зоны свободной торговли в рамках ШОС, чтобы создать более благоприятные условия для развития торговли в рамках ШОС", – сказал он.
Премьер Госсовета КНР призвал также изыскивать новые формы торговли. В частности, по его словам, необходимо как можно скорее создать торгово-промышленную ассоциацию по электронной торговле ШОС, предоставить предприятиям стран-участников организации удобные условия для оперативной трансграничной электронной кооперации.