Չինաստանի տնտեսությունը գրանցել է վերջին 25 տարում աճի ամենացածր ցուցանիշը
Չինաստանի ՀՆԱ աճի տեմպերը 2015 թվականին կազմել է 6.9 տոկոս, ինչը համարվում է ամենավատ ցուցանիշը 1990 թվականից ի վեր. 2014-ին մեծությամբ աշխարհի երկրորդ տնտեսության աճը եղել է 7.3 տոկոս, հայտնում է BBC-ն:
Չինաստանի տնտեսական էքսպանսիայի տեմպերի շարունական անկումը դանդաղեցնելու համար իշխանություններն որոշել են արտահանման և ներդրումների վրա հիմնված տնտեսությունից անցում անել ներքին սպառման  և ծառայությունների ոլորտի վրա հիմնվածի:
Նշենք, որ 2015 թվականին Չինաստանի միջազգային պահուստները կրճատվել է 512,6 մլրդ-ով՝ հասնելով 3,33 տրիլիոն դոլարի:

China's Economic Growth Slowest in 25 years
China's economy grew by 6.9% in 2015, compared with 7.3% a year earlier, marking its slowest growth in a quarter of a century, BBC reports.
China's growth, seen as a driver of the global economy, is a major concern for investors around the world.
Beijing had set an official growth target of "about 7%" for the world's second-largest economy. Chinese Premier Li Keqiang has said weaker growth would be acceptable as long as enough new jobs were created.
But some observers say its growth is actually much weaker than official data suggests, though Beijing denies numbers are being inflated.
Analysts said any growth below 6.8% would likely fuel calls for further economic stimulus. Economic growth in the final quarter of 2015 edged down to 6.8%, according to the country's national bureau of statistics.