Հակահայկական նախագծերի քվեարկությունը թեստ է ԵԽԽՎ համար
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգ ընդգրկված Ուոլթերի և Մարկովիչի հեղինակած հակահայկական բանաձևերի նախագծերի քվեարկությունը, ըստ էության, թեստ է ԵԽԽՎ խորհրդարանականներ համար՝ ցույց տալով ԵԽԽՎ գործունեության նկատմամբ նրանց ունեցած լրջության և պատասխանատվության աստիճանը:
Հարցն ամենևին այն չէ, թե այս նախագծերն ի վերջո կդառնա՞ն բանաձևեր, թե ոչ, քանի որ ԵԽԽՎ բանաձևերը որևէ պարտադիր իրավական ուժ չունեն, հետևաբար չեն կարող ստիպել հայկական կողմերին որևէ կերպ հետ կանգնել սեփական շահերից: Այս բանաձևերի նախագծերի հետ կապված հիմնական խնդիրն այն է, որ մի կազմակերպություն, որի առաքելության շրջանակներում չէ հակամարտությունների կարգավորումը, իր օրակարգ է մտցնում «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» անվանումով բանաձևի նախագիծ, իսկ Սարսանգի ջրամբարին վերաբերող նախագծում բարձրացված հումանիտար խնդիրը քաղաքական շահարկման առարկա է դարձնում: Ավելին՝ այս նախագծերի պատրաստման ընթացքում, չնայած այն հանգամանքին, որ դրանք երկուսն էլ վերաբերում են Արցախին և այնտեղի ժողովրդի ճակատագրին, հեղինակները որևէ կերպ հաշվի չեն առել նրանց կարծիքը և չեն փորձել տեղում ծանոթանալ իրավիճակին:
Ակնհայտ է, որ նման միակողմանի բանաձևերով ԵԽԽՎ-ն խոչընդոտում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Հենց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն են, որ 20 տարի առաջ ստանձնել են այս հակամարտությունը կարգավորելու միջնորդությունը, և որևէ կերպ տրամաբանական չէ, որ բանաձևերի նախագծերը հայտնվում են ԵԽԽՎ օրակարգում, այն էլ առանց միջնորդների հետ խորհրդակցելու, ինչը նաև կասկածներ է առաջացնում զեկուցողների մարդասիրական մղումների հետ կապված: 2015թ.-ի նոյեմբերին, ինչպես նաև ընդամենը մի քանի օր առաջ համանախագահներն այս ամենի շուրջ հայտնեցին իրենց մտահոգությունը: Հունվարի 22-ի իրենց համատեղ հայտարարության մեջ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ԵԽԽՎ խորհրդարանականներին կոչ արեցին «չձեռնարկել քայլեր, որոնք կարող են թուլացնել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության կողմից Մինսկի խմբի ունեցած մանդատը կամ բարդացնել ընթացող բանակցությունները»: Սա բավականին լուրջ ուղերձ է ԵԽԽՎ-ին, ևս մեկ հիշեցում, որ յուրաքանչյուրը պետք է զբաղվի իր գործով և չմիջամտի մյուս կառույցների գործունեությանը:
Այս առումով, թերևս, առավել տրամաբանական, ինչպես նաև կողմերի համար առավել ընդունելի և արդյունավետ կլիներ, եթե ԵԽԽՎ-ն, իր հայտարարված նպատակներից ելնելով, հանդես գար հակամարտության կողմերի միջև փոխվստահության ձևավորման և ամրապնդման նախաձեռնություններով և իր կառուցողական քայլերով նպաստեր հակամարտության հումանիտար խնդիրների հաղթահարմանը:

Голосование за антиармянские проекты резолюций – тест для ПАСЕ
Голосование по антиармянским проектам резолюций Уолтера и Маркович, включенных в повестку зимней сессии ПАСЕ, по сути, является тестом для депутатов ПАСЕ, показывающим степень их серьезности и ответственности. Вопрос отнюдь не в том, станут данные проекты в конце-концов резолюциями или нет, поскольку резолюции ПАСЕ не имеют какой-либо юридической силы, а следовательно, не могут заставить армянские стороны поступиться собственными интересами. Основной вопрос, связанный с данными проектами резолюций, заключается в том, что организация, в миссию которой не входит урегулирование конфликтов, включает в свою повестку проект резолюции под названием "Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана". А гуманитарная проблема, поднятая в проекте резолюции, посвященном Сарсангскому водохранилищу, становится предметом политических спекуляций. Более того, в процессе подготовки этих проектов резолюций, несмотря на то, что оба они относятся к судьбе Карабаха и его народа, авторы никоим образом не учли  мнение последних и не попытались ознакомиться с ситуацией на месте.
Очевидно, что подобными односторонними проектами резолюций ПАСЕ мешает усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на мирное урегулирование карабахского конфликта. Именно сопредседатели Минской группы 20 лет назад взяли на себя посредничество в урегулировании этого конфликта, и никоим образом не является резонным то, что проекты резолюций появляются в повестке ПАСЕ без консультаций с посредниками, что также вызывает сомнения в гуманных намерениях докладчиков. В ноябре 2015-го года, как и всего лишь несколько дней назад, сопредседатели выразили свою тревогу вокруг сказанного выше. В их совместном заявлении от 22 января сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали депутатов ПАСЕ "не предпринимать шагов, которые могут подорвать мандат  Минской группы ОБСЕ и осложнить идущие переговоры". Это достаточно серьезный призыв к ПАСЕ и еще одно напоминание того, что каждый должен заниматься своим делом и не должен вмешиваться в дела других организаций.
В этом смысле, возможно, наиболее логичным, а также наиболее приемлемым и эффективным для всех сторон конфликта было бы не подобное вмешательство ПАСЕ, а то, что Парламентская Ассамблея, исходя из объявленных ею же целей, выступила бы с инициативами, формирующими взаимодоверие и укрепляющими его, а также своими конструктивными шагами способствовала бы решению гуманитарных проблем конфликта.