Ասանժը պատրաստ է հանձնվել Մեծ Բրիտանիայի ոստիկանությանը
WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը հայտարարել է, որ պատրաստ է հանձնվել Մեծ Բրիտանիայի ոստիկանությանը, եթե ՄԱԿ-ի Անօրինական ազատազրկման հարցերով աշխատանքային խումբը, որը քննում է իր բողոքը, որոշում ընդունի ոչ իր օգտին:
«Եթե ՄԱԿ-ը վաղը հայտարարի, որ ես պարտվել եմ իմ գործն ընդդեմ Մեծ Բրիտանիայի և Շվեդիայի, ես ուրբաթ կեսօրին դուրս կգամ դեսպանատնից՝ թույլ տալով բրիտանական ոստիկանությանը ձերբակալել ինձ, քանի որ հետագա բողոքարկման համար լուրջ հեռանկար չկա»,- գրել է նա WikiLeaks-ի Twitter-ի էջում:
Եթե աշխատանքային խումբը որոշում ընդունի հօգուտ Ասանժի, նա ակնկալում է անձնագրի անհապաղ վերադարձ և ձերբակալության փորձերի դադարեցում:

Ассанж готов сдаться властям Великобритании
Основатель сайта WikiLeaks Джулиан Ассанж, укрывающийся от преследования правоохранительных органов Великобритании в посольстве Эквадора в Лондоне, заявил о согласии сдаться британским властям, если рабочая группа ООН по незаконному лишению свободы вынесет отрицательное решение по его жалобе, сообщает lenta.ru
"Если ООН объявит завтра, что я проиграл свое дело против Великобритании и Швеции, я выйду из посольства в полдень в пятницу, чтобы быть арестованным британской полицией, так как нет серьезной перспективы для дальнейшего обжалования", - говорится в заявлении Ассанжа на странице WikiLeaks в Twitter.
Вместе с тем основатель WikiLeaks отметил, что если комиссия ООН встанет на его сторону, он ожидает возвращения своего паспорта и прекращения попыток ареста.