ՆԱՏՕ-ից Վրաստանի ունեցած ակնկալիքները փոխվել են
Վերջին շրջանում կրկին ակտիվացել են Վրաստանի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հեռանկարների շուրջ քննարկումները: Դեռ Միխեիլ Սահակաշվիլիի կառավարման շրջանում Վրաստանը պաշտոնապես հայտարարեց ՆԱՏՕ-ին իր անդամակցության ձգտումների մասին: 2008թ-ին անգամ հանրաքվե կազմակերպվեց երկրում, որի արդյունքների համաձայն՝  բնակչության շուրջ 77%-ը կողմ արտահայտվեց  կառույցին երկրի անդամակցությանը: Այդ ժամանակաշրջանից ի վեր Վրաստանը զգալի քայլեր է ձեռնարկել երկկողմ համագործակցության խորացման, անհրաժեշտ բարեփոխումների կատարման ուղղությամբ:
Կատարված աշխատանքին զուգահեռ Վրաստանը պարբերաբար բարձրաձայնել է, որ ունի որոշակի ակնկալիքներ ՆԱՏՕ-ից և կառույցը պետք է գնահատի իր արձանագրած առաջընթացը: Այս առումով հանգրվանային էին դիտարվում ՆԱՏՕ ամենամյա գագաթաժողովները, քանզի հենց դրանց ընթացքում է ամփոփվում գործընկերների առաջընթացը և տրամադրվում անհրաժեշտ գործիքներ համագործակցության խորացման կամ անդամակցության համար:
«Վրացական երազանքի» իշխանության գալուց հետո այս քաղաքականությունը պահպանվեց և տարբեր մակարդակի քաղաքական գործիչներ շարունակում էին հնչեցնել հայտարարություններ, ըստ որոնց՝ ՆԱՏՕ-ն պետք է ընդառաջի և կանաչ լույս վառի Վրաստանի անդամակցությանը: Բուն Հյուսիսատլանտյան դաշինքում, սակայն, կառույցի ընդլայնման և Վրաստանի անդամակցության հետ կապված առկա են տարբեր կարծիքներ, ինչի արդյունքում վրացական կողմի սպասումները մինչ այսօր չեն արդարացել:
Ըստ ՆԱՏՕ-ի հաստատված ընթացակարգերի՝ կառույցին անդամակցելու համար առկա է հատուկ գործիք՝ ՆԱՏՕ-ի Անդամակցության գործողությունների պլան  (Membership Action Plan (MAP)): Այն իրենից ներկայացնում է գործողությունների ծրագիր, որը կառույցի կողմից տրամադրվում է անդամակցության թեկնածու երկրներին: Պլանի հիմնական նպատակն է տվյալ պետությանը նախապատրաստել անդամակցության՝ անհրաժեշտ բարեփոխումներ իրականացնելով բոլոր հիմնական ուղղություններով (քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, իրավական և այլն):
Հարկ է նշել, որ իր ներդրման պահից ՆԱՏՕ-ի Անդամակցության գործողությունների պլան (ԱԳՊ) տրամադրել է Մակեդոնիային, Բոսնիա և Հերցոգովինային, ինչպես նաև Մոնտենեգոյին: Վրաստանը (ինչպես նաև Ուկրաինան) ևս հավակնում է ստանալ Անդամակցության գործողությունների պլան, քանզի դա էականորեն կմեծացնի կառույցին անդամակցելու հեռանկարների իրատեսականությունը:
Մինչև վերջերս վրացական իշխանությունները մշտապես բարձրաձայնում էին ԱԳՊ-ի ստանալու վերաբերյալ իրենց ակնկալիքների մասին: Ավելին, գագաթաժողովներին ընդառաջ այս թեմայով Վրաստանում հնչող հայտարարությունները հանրային և քաղաքական շրջանակներով ստեղծում էին չափազանցված, բայց ոչ հիմնավոր ակնկալիքներ, ինչի պատճառով, չունենալով ցանկալի որոշում, երկրում ստեղծվում էր որոշակի հիասթափություն, որը հղի էր եվրոատլանտյան ուղղության նկատմամբ հանրային ապատիայի ռիսկերով: Ստեղծված իրավիճակի և հնարավոր վտանգների մասին վերջին շրջանում սկսեցին բարձրաձայնել որոշ գործիչներ ինչպես վրացական կողմից, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ից՝  միաժամանակ հանդես գալով չափազանցված ակնկալիքներ չստեղծելու կոչով:
Վրացական իշխանությունները ևս, կարծես, գիտակցեցին, որ չափազանցված ակնկալիքներն ազդում են ոչ միայն իրենց հեղինակության, այլ նաև հանրային ընկալումների վրա: Նման գիտակցումը, թերևս, հանգեցրեց նաև ռազմավարության փոփոխության անդամակցության վերաբերյալ Վրաստանի որդեգրած քաղաքականությունում: Մասնավորապես, պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիի իր նշանակումից (2015թ մայիս) հետո փոփոխության ենթարկվեցին ՆԱՏՕ-ին ուղղված Վրաստանի կոչերը: Հնչող հայտարարություններում Վրաստանը ՆԱՏՕ-ից սկսեց պահանջել ոչ թե Անդամակցության գործողությունների պլան՝ այլ, այն «անցյալ համարելով»,  միանգամից անդամակցություն: Վրացական ղեկավարությունն ակնկալում է, որ Վրաստանի համար ՆԱՏՕ-ն կարող է առաջնորդվել Մերձբալթյան հանրապետությունների անդամակցության փորձով:
Հատկանշական է նաև այն, որ Խիդաշելին իր եվրոպական գործընկերներին այցելությունների ինտենսիվությամբ կարծես թե առաջ է անցել իր նախորդներից: ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներ կատարած այցելությունների ընթացքում նա կիրառում է մեկ այլ հետաքրքիր մոտեցում: Եվրոպական գործընկերների աջակցությունը ստանալու համար՝ Վրաստանի պաշտպանության նախարարը դիմում է ռուսական գործոնին, մասնավորապես՝ առաջ տանելով այն թեզը, թե. «ՆԱՏՕ-ի անդամ չդառնալու դեպքում, Վրաստանը կարող է դառնալ ռուսական նոր ագրեսիայի զոհ»:
Թե որքանով է նման գործելաոճն իրեն արդարացնում, դեռ վաղ է գնահատել, սակայն, կարելի է ասել, որ ՆԱՏՕ-ն Վրաստանի անդամակցության խնդրի հետ կապված հազիվ թե գնա որևէ բացառության՝ թույլ տալով շրջանցել Անդամակցության գործողությունների պլանը: Ավելին՝ օրերս ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ Վրաստանը չի կարող անդամակցել կառույցին առանց Անդամակցության գործողությունների պլանի և այն ստանալու համար Վրաստանը պետք է աշխատի ՆԱՏՕ բոլոր անդամ երկրների հետ՝ խնդրի շուրջ կոնսենսուս ապահովելու համար:
Հարկ է նշել մեկ այլ բավական կարևոր հանգամանք: ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի, ինչպես նաև արդեն Ուկրաինայի անդամակցության գլխավոր խոչընդոտը նրանց տարածքային ամբողջականության հետ կապված խնդիրներն են: Այսինքն՝ քանի դեռ այս երկրները հայտարարում են, որ իրենց տարածքային ամբողջականությունը խախտված է երրորդ երկրի կողմից, ՆԱՏՕ-ին իրենց  անդամակցությունն (խոսքը չի վերաբերում անդամակցության գործընթաց սկսելուն) իրատեսական չէ: ՆԱՏՕ-ի կանոնադրության համաձայն՝ յուրաքանչյուր անդամի նկատմամբ ագրեսիան դիտարկվում է որպես ագրեսիա ամբողջ կառույցի նկատմամբ, ինչը, բնականաբար, չի կարող չբերել համապատասխան արձագանք: Հաշվի առնելով այս ամենը՝ կարող ենք ենթադրել, որ ՆԱՏՕ-ն հազիվ թե էապես ընդառաջի Վրաստանի և Ուկրաինայի եվրոատլանտյան ձգտումներին՝ այդ կերպ ստանձնելով Ուկրաինայի և Վրաստանի «տարածքային ամբողջականության վերականգնման պարտավորություն»:
Ամփոփելով նշենք, որ Վարշավայի գագաթաժողովի (այն կկայանա հուլիսին) արդյունքները բավական կարևոր են Վրաստանի իշխանությունների համար, քանզի կարող են ազդել նաև աշնանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների վրա: Ուստի այս գագաթաժողովին ընդառաջ «Վրացական երազանքը» խնդիր ունի մի կողմից հանրային շրջանում չստեղծել արհեստականորեն չափազանցված ակնկալիքներ՝ հիասթափությունից խուսափելու համար, մյուս կողմից՝ դաշինքի գործընկերների հետ ինտենսիվ աշխատանքի արդյունքում փորձել գագաթաժողովին Վրաստանի համար ապահովել շոշափելի առաջընթաց (բացառված չէ գոնե ֆորմալ) ՆԱՏՕ-ին  անդամակցության ճանապարհին:

Ожидания Грузии от НАТО изменились
В последний период вновь активизировалась дискуссия вокруг перспектив вступления Грузии в НАТО. Еще в период правления Михеила Саакашвили Грузия официально объявила о своих стремлениях членства в НАТО. В 2008-ом в стране даже был организован референдум, согласно результатам которого около 77% населения высказалось за членство страны в альянсе. Начиная с этого времени Грузия предприняла значительные шаги в сторону углубления двухстороннего сотрудничества и реализации необходимых реформ.
Параллельно проделываемой работе Грузия периодически говорила о том, что имеет определенные ожидания от НАТО, и организация должна оценить достигнутый Грузией прогресс. В этом смысле временными вехами рассматриваются ежегодные саммиты НАТО, поскольку именно на них обобщаются достижения партнеров и предоставляются необходимые инструменты для углубления сотрудничества или членства.
После прихода к власти "Грузинской мечты" эта политика была сохранена, и политические деятели разного уровня продолжали озвучивать заявления, согласно которым НАТО должна идти навстречу и зажечь зеленый свет членству Грузии. В самом североатлантичском союзе, однако, существуют различные мнения по поводу расширения организации и членства Грузии в ней, вследствие чего до сих пор ожидания грузинской стороны не оправдываются.
Согласно утвержденным процедурам НАТО, для членства в организации существует особый инструмент - План действий членства (ПДЧ) в НАТО (Membership Action Plan (MAP)). Это план действий, который предоставляется со стороны организации странам-кандидатам. Основной целью плана является подготовка данной страны к членству - путем осуществления необходимых реформ по всем основным направлениям (политическому, экономическому, военному, правовому и т.д.).
Необходимо отметить, что Планы действий членства в НАТО уже предоставлены Македонии, Боснии и Герцеговине, а также Черногории. Грузия (как и Украина) также претендует получить ПДЧ, поскольку это существенно увеличит реалистичность перспектив членства страны в организации.
До последнего времени грузинские власти постоянно озвучивали свои намерения получить ПДЧ. Более того, звучащие перед саммитами НАТО заявления грузинских общественных и политических кругов создавали преувеличенные и необоснованные ожидания, которые, не получив желаемого исхода, приводили к определенному разочарованию в стране, которое полно рисками общественной аппатии по отношению к евроатлантическому пути. О создавшейся ситуации и возможных опасных последствиях в последнее время стали говорить некоторые деятели как с грузинской стороны, так и со стороны НАТО, одновременно выступая с призывами не создавать эффект преувеличенных ожиданий.
Грузинские власти также, кажется, осознали, что преувеличенные ожидания влияют не только на их авторитет, но и на общественное восприятие. Подобное осознание, возможно, привело и к изменению стратегии в политике Грузии относительно членства в НАТО. В частности, после назначения Тинатин Хидашели в мае 2015-го министром обороны Грузии изменились обращеные к НАТО призывы. В озвученных заявлениях Грузия стала требовать от НАТО не ПДЧ, а, считая это "пройденным этапом", требовала уже прямое членство. Грузинские власти ожидают, что в случае Грузии НАТО может руководствоваться опытом членства прибалтийских республик.
Знаменательно также то, что Хидашели по интенсивности визитов к своим европейским партнерам, кажется, превзошла своих предшественников. Во время визитов в страны-члены НАТО она применяет и другой интересный подход. Для получения поддержки европейских партнеров министр обороны Грузии обращается к российскому фактору, выдвигая приблизительно тезис, согласно которому "в случае не вступления Грузии в НАТО она может стать жертвой новой российской агрессии".
Насколько подобный стиль поведения оправдывает себя, пока еще рано давать оценки, однако можно сказать, что НАТО вряд ли пойдет на "исключение из правила" по вопросу членства Грузии в организации, допустив обход ПДЧ. Более того, на днях генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что Грузия не может стать членом организации без ПДЧ, и для его получения Грузия должна работать со всеми странами-членами НАТО, чтобы обеспечить консенсус по вопросу.
Необходимо также отметить и другое важное обстоятельство. Главным препятствием членству в НАТО Грузии, как и уже Украины, являются проблемы, связанные с их территориальной целостностью. Т.е. пока эти страны еще заявляют, что нарушена их территориальная целостность со стороны третьего государства, их членство в НАТО не является реалистичным (речь не идет о начале процесса членства). Согласно Уставу НАТО, агрессия по отношению к каждой стране-члену организации рассматривается как агрессия против всей организации, что, естественно, не может не привести к соответствующей реакции. С учетом всего сказанного можем предположить, что НАТО вряд ли основательно пойдет навстречу евроатлантическим стремлениям Грузии и Украины, поскольку в этом случае она возьмет на себя "обязательства по восстановлению территориальной целостности" Украины и Грузии.
Обобщая, скажем, что результаты Варшавского саммита, который состоится в июле этого года, важны для властей Грузии, поскольку они могут повлиять также на результаты парламентских выборов в Грузии этой осенью. Следовательно, перед названным саммитом "Грузинская мечта" имеет задачу с одной стороны не создавать искусственно преувеличенные ожидания для избежания разочарования в обществе, с другой – путем интенсивной работы с партнерами по НАТО попытаться на саммите обеспечить для Грузии ощутимый прогресс  (не исключено – хотя бы формальный) – на пути членства в организации.