ՆԱՏՕ-ից Վրաստանի ունեցած ակնկալիքները փոխվել են
Վերջին շրջանում կրկին ակտիվացել են Վրաստանի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հեռանկարների շուրջ քննարկումները: Դեռ Միխեիլ Սահակաշվիլիի կառավարման շրջանում Վրաստանը պաշտոնապես հայտարարեց ՆԱՏՕ-ին իր անդամակցության ձգտումների մասին: 2008թ-ին անգամ հանրաքվե կազմակերպվեց երկրում, որի արդյունքների համաձայն՝  բնակչության շուրջ 77%-ը կողմ արտահայտվեց  կառույցին երկրի անդամակցությանը: Այդ ժամանակաշրջանից ի վեր Վրաստանը զգալի քայլեր է ձեռնարկել երկկողմ համագործակցության խորացման, անհրաժեշտ բարեփոխումների կատարման ուղղությամբ:
Կատարված աշխատանքին զուգահեռ Վրաստանը պարբերաբար բարձրաձայնել է, որ ունի որոշակի ակնկալիքներ ՆԱՏՕ-ից և կառույցը պետք է գնահատի իր արձանագրած առաջընթացը: Այս առումով հանգրվանային էին դիտարվում ՆԱՏՕ ամենամյա գագաթաժողովները, քանզի հենց դրանց ընթացքում է ամփոփվում գործընկերների առաջընթացը և տրամադրվում անհրաժեշտ գործիքներ համագործակցության խորացման կամ անդամակցության համար:
«Վրացական երազանքի» իշխանության գալուց հետո այս քաղաքականությունը պահպանվեց և տարբեր մակարդակի քաղաքական գործիչներ շարունակում էին հնչեցնել հայտարարություններ, ըստ որոնց՝ ՆԱՏՕ-ն պետք է ընդառաջի և կանաչ լույս վառի Վրաստանի անդամակցությանը: Բուն Հյուսիսատլանտյան դաշինքում, սակայն, կառույցի ընդլայնման և Վրաստանի անդամակցության հետ կապված առկա են տարբեր կարծիքներ, ինչի արդյունքում վրացական կողմի սպասումները մինչ այսօր չեն արդարացել:
Ըստ ՆԱՏՕ-ի հաստատված ընթացակարգերի՝ կառույցին անդամակցելու համար առկա է հատուկ գործիք՝ ՆԱՏՕ-ի Անդամակցության գործողությունների պլան  (Membership Action Plan (MAP)): Այն իրենից ներկայացնում է գործողությունների ծրագիր, որը կառույցի կողմից տրամադրվում է անդամակցության թեկնածու երկրներին: Պլանի հիմնական նպատակն է տվյալ պետությանը նախապատրաստել անդամակցության՝ անհրաժեշտ բարեփոխումներ իրականացնելով բոլոր հիմնական ուղղություններով (քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, իրավական և այլն):
Հարկ է նշել, որ իր ներդրման պահից ՆԱՏՕ-ի Անդամակցության գործողությունների պլան (ԱԳՊ) տրամադրել է Մակեդոնիային, Բոսնիա և Հերցոգովինային, ինչպես նաև Մոնտենեգոյին: Վրաստանը (ինչպես նաև Ուկրաինան) ևս հավակնում է ստանալ Անդամակցության գործողությունների պլան, քանզի դա էականորեն կմեծացնի կառույցին անդամակցելու հեռանկարների իրատեսականությունը:
Մինչև վերջերս վրացական իշխանությունները մշտապես բարձրաձայնում էին ԱԳՊ-ի ստանալու վերաբերյալ իրենց ակնկալիքների մասին: Ավելին, գագաթաժողովներին ընդառաջ այս թեմայով Վրաստանում հնչող հայտարարությունները հանրային և քաղաքական շրջանակներով ստեղծում էին չափազանցված, բայց ոչ հիմնավոր ակնկալիքներ, ինչի պատճառով, չունենալով ցանկալի որոշում, երկրում ստեղծվում էր որոշակի հիասթափություն, որը հղի էր եվրոատլանտյան ուղղության նկատմամբ հանրային ապատիայի ռիսկերով: Ստեղծված իրավիճակի և հնարավոր վտանգների մասին վերջին շրջանում սկսեցին բարձրաձայնել որոշ գործիչներ ինչպես վրացական կողմից, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ից՝  միաժամանակ հանդես գալով չափազանցված ակնկալիքներ չստեղծելու կոչով:
Վրացական իշխանությունները ևս, կարծես, գիտակցեցին, որ չափազանցված ակնկալիքներն ազդում են ոչ միայն իրենց հեղինակության, այլ նաև հանրային ընկալումների վրա: Նման գիտակցումը, թերևս, հանգեցրեց նաև ռազմավարության փոփոխության անդամակցության վերաբերյալ Վրաստանի որդեգրած քաղաքականությունում: Մասնավորապես, պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիի իր նշանակումից (2015թ մայիս) հետո փոփոխության ենթարկվեցին ՆԱՏՕ-ին ուղղված Վրաստանի կոչերը: Հնչող հայտարարություններում Վրաստանը ՆԱՏՕ-ից սկսեց պահանջել ոչ թե Անդամակցության գործողությունների պլան՝ այլ, այն «անցյալ համարելով»,  միանգամից անդամակցություն: Վրացական ղեկավարությունն ակնկալում է, որ Վրաստանի համար ՆԱՏՕ-ն կարող է առաջնորդվել Մերձբալթյան հանրապետությունների անդամակցության փորձով:
Հատկանշական է նաև այն, որ Խիդաշելին իր եվրոպական գործընկերներին այցելությունների ինտենսիվությամբ կարծես թե առաջ է անցել իր նախորդներից: ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներ կատարած այցելությունների ընթացքում նա կիրառում է մեկ այլ հետաքրքիր մոտեցում: Եվրոպական գործընկերների աջակցությունը ստանալու համար՝ Վրաստանի պաշտպանության նախարարը դիմում է ռուսական գործոնին, մասնավորապես՝ առաջ տանելով այն թեզը, թե. «ՆԱՏՕ-ի անդամ չդառնալու դեպքում, Վրաստանը կարող է դառնալ ռուսական նոր ագրեսիայի զոհ»:
Թե որքանով է նման գործելաոճն իրեն արդարացնում, դեռ վաղ է գնահատել, սակայն, կարելի է ասել, որ ՆԱՏՕ-ն Վրաստանի անդամակցության խնդրի հետ կապված հազիվ թե գնա որևէ բացառության՝ թույլ տալով շրջանցել Անդամակցության գործողությունների պլանը: Ավելին՝ օրերս ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ Վրաստանը չի կարող անդամակցել կառույցին առանց Անդամակցության գործողությունների պլանի և այն ստանալու համար Վրաստանը պետք է աշխատի ՆԱՏՕ բոլոր անդամ երկրների հետ՝ խնդրի շուրջ կոնսենսուս ապահովելու համար:
Հարկ է նշել մեկ այլ բավական կարևոր հանգամանք: ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի, ինչպես նաև արդեն Ուկրաինայի անդամակցության գլխավոր խոչընդոտը նրանց տարածքային ամբողջականության հետ կապված խնդիրներն են: Այսինքն՝ քանի դեռ այս երկրները հայտարարում են, որ իրենց տարածքային ամբողջականությունը խախտված է երրորդ երկրի կողմից, ՆԱՏՕ-ին իրենց  անդամակցությունն (խոսքը չի վերաբերում անդամակցության գործընթաց սկսելուն) իրատեսական չէ: ՆԱՏՕ-ի կանոնադրության համաձայն՝ յուրաքանչյուր անդամի նկատմամբ ագրեսիան դիտարկվում է որպես ագրեսիա ամբողջ կառույցի նկատմամբ, ինչը, բնականաբար, չի կարող չբերել համապատասխան արձագանք: Հաշվի առնելով այս ամենը՝ կարող ենք ենթադրել, որ ՆԱՏՕ-ն հազիվ թե էապես ընդառաջի Վրաստանի և Ուկրաինայի եվրոատլանտյան ձգտումներին՝ այդ կերպ ստանձնելով Ուկրաինայի և Վրաստանի «տարածքային ամբողջականության վերականգնման պարտավորություն»:
Ամփոփելով նշենք, որ Վարշավայի գագաթաժողովի (այն կկայանա հուլիսին) արդյունքները բավական կարևոր են Վրաստանի իշխանությունների համար, քանզի կարող են ազդել նաև աշնանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների վրա: Ուստի այս գագաթաժողովին ընդառաջ «Վրացական երազանքը» խնդիր ունի մի կողմից հանրային շրջանում չստեղծել արհեստականորեն չափազանցված ակնկալիքներ՝ հիասթափությունից խուսափելու համար, մյուս կողմից՝ դաշինքի գործընկերների հետ ինտենսիվ աշխատանքի արդյունքում փորձել գագաթաժողովին Վրաստանի համար ապահովել շոշափելի առաջընթաց (բացառված չէ գոնե ֆորմալ) ՆԱՏՕ-ին  անդամակցության ճանապարհին:

Georgia's Expectations From NATO Have Changed
Discussions on Georgia's possible membership to NATO have activated recently. During the presidency of Mikheil Saakashvili Georgia officially announced its aspirations to join NATO. In 2008, even a referendum was organized in the country, according to which, 77% of the population was for the organization's membership. Since then Georgia has made significant steps towards the implementation of the necessary reforms and strengthening bilateral cooperation.
In parallel to the reforms, Georgia periodically has been announcing certain expectations from NATO, demanding to evaluate its progress. From this point, annual summits of NATO were considered milestones, as all significant decisions regarding the partners are made during that summit.
After "Georgian Dream" came to power, this policy remained unchanged and politicians at various levels continued to make statements, according to which NATO should understand and give the green light to Georgia. In NATO, however, there are different opinions on the expansion of the alliance and the membership of Georgia; and as a result, Georgian expectations still have not been met.
According to NATO procedures, there is a special tool for joining NATO - Membership Action Plan (MAP). It is an action plan, which is being provided by the Alliance to the membership candidate countries. The main goal of the plan is to prepare the country for membership through implementing the necessary reforms in all major areas (political, economic, military, legal, etc.).
Until now, the NATO Membership Action Plan (AGP) has been given to Macedonia, Bosnia and Herzegovina and Montenegro. Georgia (and Ukraine) are also eager to get the Membership Action Plan, since it increases the probability of membership to the Organisation.
It should be noted that until recently, the Georgian authorities have been constantly voicing about their expectations to get MAP. Moreover, on the eve of summits such statements were creating exaggerated expectations in Georgia's public and political circles. However, as these expectations were not met, it caused disappointment, which is fraught with risks for public apathy towards the Euro-Atlantic vector. Recently this situation and possible threats were voiced by some Georgian politicians as well as from NATO, calling the authorities of Georgia not to create exaggerated expectations.
It seems that Georgian authorities also realized that the exaggerated expectations affect not only their reputation but also on public perceptions. This perception led to changes in Georgia's policy regarding membership as well. In particular, after Tinatin Khidasheli (in May 2015) was appointed as the Defense Minister the calls of Georgia to NATO were changed. In the statements Georgia began to demand membership, instead of NATO Membership Action Plan, "considering it to be in the past." The Georgian authorities expect that NATO may be guided with the experience of the Baltic republics regarding the country's membrship to the Organization.
It is also noteworthy that the intensity of the visits of Khidasheli to the European partners seem to exceed its predecessors. During his visits to NATO member countries, she uses another interesting approach. To receive support from the European partners, the Georgian Defence Minister is manipulating with the Russian factor, in particular, taking forward the thesis that "if Georgia is not a NATO member, it can become a victim of Russian aggression."
It is too early to assess whether that practice is justified, however, it can be said that NATO will hardly make any exception concerning the issue of Georgia's membership, allowing it to bypass the Membership Action Plan. Moreover, NATO Secretary General Jens Stoltenberg recently announced that Georgia cannot join NATO without the Membership Action Plan and should work with all NATO member countries to ensure consensus on the issue.
Another very important factor should also be mentioned. There is the main obstacle on the path of NATO membership for Georgia and Ukraine. As long as these countries claim that their territorial integrity has been violated by a third country, their membership in NATO (not the process of getting membership) is not realistic. According to the NATO Charter, aggression against any member is considered as aggression against the entire Alliance, and, of course, this presupposes corresponding response. Taking into account all this, we can assume that NATO will hardly met the Euro-Atlantic aspirations of Georgia and Ukraine, thus taking "the responsibility for restoration of territorial integrity."
Summing up we can say that the results of the summit in Warsaw (in July) is quite important for the Georgian authorities, as it may affect on the results of the upcoming parliamentary elections (in the fall of 2016). Therefore, "Georgian Dream" on the one hand should not create exaggerated expectations before the summit to avoid disappointment among the public, on the other hand, it should intensively work with partners to ensure tangible result (at least not formal) for Georgia's NATO accession .