Ալիևը չի տեսնում տնտեսական ճգնաժամի վերջը
Ադրբեջանում տնտեսական ճգնաժամի վերջը չի երևում, այն դեռ երկար կշարունակվի: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ միևնույն ժամանակ վստահություն հայտնելով, որ 2016 թվականը Ադրբեջանի համար սոցիալ-տնտեսական զարգացման առումով հաջող տարի է լինելու: Պարզվում է` Ալիևն, այնուամենայնիվ, որոշել է օգտագործել առաջատար երկրների ֆինանսա-տնտեսական մեխանիզմների փորձը: «Մեր տարածաշրջանում նկատվում է տնտեսական, ռազմական և քաղաքական ճգնաժամ: Չնայած մեր եկամուտների էական կրճատմանը, մենք կհասնենք տնտեսական զարգացման», - վստահեցրել է Ալիևը:
Սակայն, Ադրբեջանի ղեկավարության նման լավատեսական կանխատեսումները չեն կիսում փորձագետները: Նախորդ տարի, երբ նավթի գները համեմատած ավելի բարձր էին և Բաքում կրկին վստահեցնում էր տնտեսական զարգացման մասին, ադրբեջանական իշխանություններին չհաջողվեց ոչ միայն տնտեսական զարգացում ապահովել, այլ նաև ճգնաժամից խուսափել: Հետևաբար այս տարի Բաքուն մոտ 3.5 անգամ կրճատված բյուջեով դժվար թե կարողանա ապահովել խոստացած առաջընթացը:
Չնայած ադրբեջանական լրատվամիջոցները դադարել են խոսել տնտեսական ճգնաժամի և քաղաքացիների սոցիալական դժգոհության մասին, ակնհայտ է, որ վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում ադրբեջանական իշխանությունները չեն կարողացել որևէ արդյունավետ լուծում տալ տնտեսական խնդիրներին, և ճգնաժամը շարունակվում է: Դրա ապացույց է նաև այն, որ արտասահմանյան ընկերությունները շարունակում են փակել իրենց ներկայացուցչությունները մեր հարևան երկրում: Այսպես, այսօր Ադրբեջանում իր մասնաճյուղի փակման մասին հայտարարել է ամերիկյան Exxon South Caspian Limited նավթագազային ընկերությունը: Ավելի վաղ Ադրբեջանում իրենց ներկայացուցչությունները փակել են նաև բրիտանական Amec Process & Energy Limited, ֆրանսիական Technip Maritime Overseas LTD-ը և մի շարք այլ ընկերություններ:
Հետաքրքրիր է, որ նավթի համաշխարհային գների անկման հետևանքով տնտեսական նման ծանր վիճակում հայտնված այս երկրի իշխանությունները չեն դիտարկում նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցումը, ինչն, ըստ ՕՊԵԿ մի շարք երկրների, էներգակիրների շուկայում որոշակի կայունություն կհաստատի:

Эксперты не разделяют оптимизм Алиева
Мировой экономический кризис продлится долго. К такому выводу пришел президент Азербайджана Ильхам Алиев после участия в начале этого года в работе нескольких международных форумов. "В нашем регионе наблюдаются экономические, военные и политические кризисы. Но Азербайджан является пространством стабильности и развивающейся страной. Несмотря на существенное сокращение наших доходов, мы должны работать еще эффективнее. Уверен, что мы добьемся экономического роста", - слова Алиева передает contact.az. Алиев все-таки решил воспользоваться опытом ведущих стран мира в финансово-экономической области. Он выразил уверенность, что 2016 год для Азербайджана будет удачным в плане социально-экономического развития.
Однако многие эксперты не разделяют оптимизм главы Азербайджана. В прошлом году, когда цены на нефть были более высокими, чем в этом году, азербайджанским властям не удалось не то что добиться развития, но и избежать экономического кризиса. В этом году с почти 3.5 раза сокращенным бюджетом вряд ли Баку удастся добиться обещанного экономического прогресса. Несмотря на то, что азербайджанские СМИ перестали говорить об экономическом кризисе и недовольстве азербайджанцев, однако тот факт, что международные компании закрывают свои филиалы, говорит о том, что кризис не завершился. Так, сегодня о ликвидации своего филиала в Азербайджане объявила американская нефтегазовая компания Exxon South Caspian Limited. В Азербайджане также ликвидировано представительство британской компании Amec Process & Energy Limited, представительство французской компании Technip Maritime Overseas LTD, филиал турецкой компании Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemləri Sanayi ve Ticaret Anonim.
Интересно, что Азербайджан, экономика которого главным образом зависит от цен на нефть, не рассматривает возможность заморозки производства нефти на январских уровнях, о чем договорились участники встречи нефтедобывающих стран в Дохе в целях стабилизации рынка. Складывается впечатление, что бакинским властям на руку нынешняя ситуация на нефтяном рынке - ведь теперь можно свою некомпетентную экономическую политику прикрывать падением цен на нефть.