Ինչպե՞ս է Բաքուն փոխել վերաբերմունքը գյուլենականների նկատմամբ
Դաղստանում ուժայինները հատուկ գործողություն են իրականացրել Ռուսաստանում արգելված «Նուրջուլար» կրոնական կազմակերպության անդամների ձերբակալման համար: Ինչպես տեղեկացնում է РИА Новости-ն, ձերբակալվել է 14 մարդ, այդ թվում՝ մեկ ադրբեջանցի:
Նշենք, որ «Նուրջուլար» շարժումը հիմնադրվել է Թուրքիայում 20-րդ դարի սկզբին ազգությամբ քուրդ Սաիդ Նուսրի կողմից, ով քարոզում էր շարիաթական պետության ստեղծումը: Այս կրոնական շարժման գործունեությունը Թուրքիայում արգելվել է Աթաթուրքի իշխանության գալուց հետո, քանի որ վերջինս աշխարհիկ կառավարման կողմնակից էր: Այսօր Թուրքիայում տվյալ շարժման ամենահայտնի կողմնակիցը Ֆեթուլլահ Գյուլենն է, ում հետևորդները հայտնի են սակայն ոչ թե որպես նուրսիստներ, այլ՝ գյուլենականներ: Նշենք, որ 1970-ականներից Թուրքիայում չափավոր իսլամ քարոզող Գյուլենը ժամանակի ընթացքում դարձել է բավականին ազդեցիկ գործիչ Թուրքիայում: Նա այսօր էլ վերահսկում է կրոնական իսլամական ուսումնական հաստատությունների հսկայական ցանց, ղեկավարում է խոշոր բարեգործական ընկերությունները, ինչպես նաև ԶԼՄ-ներ: Այս ազդեցությունն իր ժամանակին բավականին հմտորեն օգտագործվել է Էրդողանի կողմից. որոշ փորձագետները գրում են, որ հենց Գյուլենի հետ համագործակցության շնորհիվ է Էրդողան հաջողվել երեք անգամ հաղթել ընտրություններում (2003, 2007  և 2011):
Գյուլենականների նման մեծ հեղինակությունը նպաստեց  Խորհրդային միության փլուզումից հետո Հյուսիսային Կովկասում նուրսիստական գաղափարախոսության տարածմանը: Տարածաշրջանում ամենամեծ ազդեցությունը նուրսիստները կամ գյուլենականները ձեռք բերեցին մասնավորապես Ադրբեջանում՝ կապված Թուրքիայի հետ վերջինիս հարաբերությունների առանձնահատկություններով: Սակայն, այն բանից հետո, երբ 2013 թվականի կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով Էրդողանի և Գյուլենի հարաբերությունները փչացան,  Ադրբեջանում (2014 թվականից) սկսեցին հետապնդել այս շարժման հետևորդներին: Այդ մասին հոգացել է հենց ինքը՝ Էրդողանը, ով 2014 թվականի գարնանը Բաքու կատարած այցի ժամանակ Ալիևին փոխանցեց Ադրբեջանի ղեկավարությունում առկա նուրսիստների անունները՝ հայտարարելով, որ նուրսիստները վտանգ են ներկայացնում երկու պետությունների համար: Արդյունքում Ադրբեջանում ևս նուրսիստների նկատմամբ սկսեցին տարաբնույթ հետապնդումներ և ձերբակալություններ: Նուրսիստների վերջին զանգվածային ձերբակալությունը տեղի ունեցավ 2015 թվականի աշնանը:
Ադրբեջանում նուրսիստական գաղափարախոսության նման տարածվածությունը խոսում է երկրում իսլամիստական գաղափարախոսության տարածման համար բարենպաստ հողի առկայության մասին, ինչը վտանգավոր է ինչպես Ադրբեջանի իշխանությունների, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար:

Как Баку изменил свое отношение к гюленистам?
Силовики провели в Дагестане крупную спецоперацию по задержанию членов запрещенной в России религиозной организации "Нурджулар": 14 человек доставлены в отдел полиции, двое задержаны, сообщил РИА Новости источник в правоохранительных органах республики. Отмечается, что среди доставленных был и уроженец Азербайджана.
Движение "Нурджулар" было основано в Турции в начале XX века курдом Саидом Нурси, проповедовавшим установление шариатского правления. Деятельность этого религиозного движения в Турции была запрещена после прихода к власти Ататюрка, который являлся сторонником светского правления. Самым известным ныне последователем движения является главный соперник Эрдогана, ныне проживающий в США Фетхуллах Гюлен, соратников которого называют "гюленистами". Отметим, что со временем Гюлен стал весьма влиятельной фигурой в Турции. Он контролирует глобальную сеть религиозных исламских учебных заведений, управляет крупными благотворительными организациями и СМИ. И это влияние в свое время было эффективно использовано Эрдоганом; многие аналитики отмечают, что партнерство с гюленистами в большой степени позволило Эрдогану выиграть выборы трижды (2003, 2007 и 2011).
Такой большой авторитет гюленистов способствовал широкому распространению этой исламской идеологии среди мусульманского населения Северного Кавказа в 1990-ые годы - после распада Советского Союза. Однако в регионе самое большое влияние это движение обрело в Азербайджане - в силу особенностей отношений Азербайджана и Турции. И именно по последней причине после конфликта Эрдогана и Гюлена в 2013 году в Азербайджане начались преследования сторонников этого движения. Об этом заботился сам Эрдоган, который в ходе визита в Баку весной 2014 года представил президенту Ильхаму Алиеву список нурсистов в Азербайджане, заявив, что нурсисты представляют опасность для обеих стран. В результате в Азербайджане также начались преследования нурсистов - по примеру братской Турции. Последняя крупная спецоперация по задержанию сторонников нурсизма в Азербайджане прошла в сентябре 2015 года, когда были задержаны 85 человек, пропагандирующих "нурсизм", в том числе представители властных структур АР.
Такое широкое распространение нурсистской идеологии в Азербайджане не только ставит под угрозу отношения Баку и Анкары, но ставит под сомнение и безопасность в регионе, так как свидетельствует о существовании прочной почвы для распространения в Азербайджане исламистской идеологии, считают эксперты.