ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատժիչ գործողությունների. ԼՂՀ ՊՆ
Մարտի 31-ին և լույս ապրիլի 1-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին շարունակել է պահպանվել լարվածությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2700 կրակոց:
Սահմանի գրեթե բոլոր հատվածներում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է տարբեր տրամաչափի ականանետեր և նռնականետեր: Հատկապես ինտենսիվ հրետակոծության են ենթարկվել առաջնային գծի հյուսիսարևելյան՝ Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից արձակվել է 52 արկ:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատժիչ գործողությունների և վերջիններիս ստիպել ձեռնպահ մնալ իրադրությունը սրելու հետագա քայլերից:

НКР: на линии соприкосновения сохраняется напряженность
По оперативным данным, накануне, 31 марта, и в ночь на 1 апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил сохранялась напряженность, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
За указанный период ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 2700 выстрелов.
Практически на всех участках линии соприкосновения азербайджанские ВС применили минометы и гранатометы различных калибров. Особо интенсивному артобстрелу подверглись боевые позиции, дислоцированные на северо-восточном – мартакертском – направлении передовой линии, в их направлении из 60-и и 82-миллиметровых минометов выпущено 52 снаряда.
Отмечается, что передовые подразделения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики для подавления активности ВС Азербайджана прибегли к карательным действиям, заставив противника воздержаться от дальнейших шагов по обострению ситуации.