ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատժիչ գործողությունների. ԼՂՀ ՊՆ
Մարտի 31-ին և լույս ապրիլի 1-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին շարունակել է պահպանվել լարվածությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2700 կրակոց:
Սահմանի գրեթե բոլոր հատվածներում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է տարբեր տրամաչափի ականանետեր և նռնականետեր: Հատկապես ինտենսիվ հրետակոծության են ենթարկվել առաջնային գծի հյուսիսարևելյան՝ Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից արձակվել է 52 արկ:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատժիչ գործողությունների և վերջիններիս ստիպել ձեռնպահ մնալ իրադրությունը սրելու հետագա քայլերից:

According to the operative data, on March 31, and on the night of April 1 on NKR-Azerbaijani border the tension maintained, the press service of the NKR Ministry of Defense informs.
During this period, the Azerbaijani Armed Forces with small arms of various calibres fired over 2,700 shots in the direction of Armenian positions.
Azerbaijani armed forces used mortars and grenade launchers of various calibers. It is mentioned that forefront units of the Defense Army of the Nagorno-Karabakh Republic resorted to punitive action to suppress the activity of the Armed Forces of Azerbaijan, forcing the enemy to refrain from further steps  that would exacerbate the situation.