ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն իրենց մեղքի բաժինն ունեն Ադրբեջանի բլիցկրիգի փորձի մեջ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական քառօրյա պատերազմն ավարտվեց, և այժմ միջազգային փորձագիտական և քաղաքագիտական շրջանակների կողմից փորձ է արվում վերլուծել հակամարտության նման էսկալացիայի պատճառներն, ընթացքն, ինչպես նաև ստեղծված նոր իրավիճակը: Այս տեսանկյունից առանձին ուշադրություն պետք է դարձնել նաև միջազգային հանրության և, մասնավորապես, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների (թե՛ ընդհանուր, թե՛ առանձին-առանձին) «մեղավորության» կամ պատասխանատվության խնդրին:
Այդ մեղավորության չափը հստակ պատկերացնելու համար արձանագրենք մի քանի կարևոր փաստ: Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ սահմանների ողջ երկայնքով սկսած ռազմական գործողությունների վերսկսումը ոչ այլ ինչ էր, քան 1994թ մայիսի 5-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ Բիշքեքում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԼՂՀ կողմից ստորագրված զինադադարի համաձայնագրի կոպտագույն խախտում: Բացի այդ, ադրբեջանական կողմի աննախադեպ հարձակումը հանդիսանում է նաև 1995թ փետրվարի 3-ի «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ» ԵԱՀԿ Մինսկի Խորհրդաժողովի համանախագաhության առաջարկների կոպտագույն խախտում:
Ավելին՝ այդ արկածախնդրությունը հարված է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտին և նրանց մանդատին: 1995թ մարտի 23-ին տրամադրված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատը (որը հիմնվում է նաև Բուդապեշտի գագաթաժողովի որոշումների վրա) սահմանում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առանցքային խնդիրներից է հրադադարի ամրապնդման համար համատեղ ջանքերի գործադրումը:
Սակայն, ինչպես ցույց տվեց Ադրբեջանի կողմից սկսված քառօրյա պատերազմը, ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագաhող երկրներն՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, փաստորեն, չեն կարողանում անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել հակամարտության էսկալացիան կանխելու, Ալիևի կողմից հնարավոր ռազմական գործողությունները կանխարգելելու համար: Ակնհայտ է, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, չնայած այն հանգամանքին, որ կազմված է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ հանդիսացող 3 երկրներից,  իր գործունեության ընթացքում թույլ է տվել այնպիսի թերացումներ, որոնք էլ հանգեցրել են ներկայիս իրավիճակին: Տվյալ թերացումներից թերևս առավել աչքի ընկնողներից մեկը վերջին տարիներին Ադրբեջանի կողմից ռազմատենչ հռետորաբանության և սահմանային միջադեպերի հետ կապված հասցեագրված հայտարարությունների ոչ բավարար քանակն ու կոշտությունն է: Առաջին հայացքից թվում է, թե ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի (ի դեմս` Ֆրանսիայի), Ռուսաստանի նման ուժային կենտրոնների ներկայացվածությունը պետք է լրացուցիչ արդյունավետություն հաղորդի նրանց միջնորդական առաքելությանը և նվազեցնի կողմերից որևէ մեկի կողմից ստանձնած պարտավորությունների խախտման հավանականությունը: Սակայն, ինչպես բացմիցս ականատես ենք եղել և ականատես եղանք ապրիլի սկզբին, այդ հանգամանքն ադրբեջանական իշխանություններին ընդհանրապես չի կաշկանդում՝ հետ չպահելով անգամ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ռազմական հանցագործություններից: Այս ամենը միայն վկայում է, որ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները դրսևորել են ոչ բավարար միջնորդական կոմպետենտություն, իսկ Բաքվի պահվածը ոչ այլ ինչ էր, քան հարված նրանց հեղինակությանը՝ թե՛ որպես ուժային կենտրոնների, թե՛ որպես միջնորդների:
Հատկանշական է նաև այն, որ ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական գործողությունների համար Ռուսաստանը, բացի ԵԱՀԿ ՄԽ մյուս անդամների հետ կիսած իր մեղավորությունից, ունի նաև լրացուցիչ պատասխանատվություն: Ինչպես սկզբում նշեցինք, 1994թ-ին Բիշքեքում ստորագրված եռակողմ հրադադարի համաձայնագիրը կնքվել է հենց Մոսկվայի միջնորդությամբ: Ուստի, որպես հակամարտության կարգավորման գործընթացի ակունքներում ընկած թերևս ամենաառանցքային փաստաթղթերից մեկի՝ Բիշքեքյան համաձայնագրի միջնորդ, Ռուսաստանը պետք է լրացուցիչ պարտավորվածություն զգար հնարավոր էսկալացիաների կանխման և Բաքվին հնարավոր ռազմական արկածախնդրությունից հետ պահելու առումով: Մոսկվայի նման թերացումը (չի բացառվում անգամ միտումնավոր) ցույց տվեց նրա ոչ հետևողական պահվածքն իր միջնորդական պարտավորությունների նկատմամբ:
Ռուսաստանի թերացումը չի սահմանափակվում միայն միջնորդի և ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահի դերով. Մոսկվան թերացավ նաև որպես ՀՀ ռազմավարական դաշնակից: Ըստ տրամաբանության՝ այս կամ այն կերպ Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում ներգրավված բոլոր միջնորդ երկրներից հենց ռուսական կողմը պետք է ամենաշահագրգռվածը լիներ հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ, քանզի ցանկացած էսկալացիա ուղղակի սպառնալիք է իր ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի նկատմամբ: Սակայն, ինչպես տեսանք, Ռուսաստանի դեպքում այս տրամաբանությունը չի գործում: Պուտինի՝ ռազմական գործողությունների վերսկսումից միայն 3 օր անց կատարված զանգը կողմերին, ԼՂՀ դեմ կիրառված զենքի մեծ մասի ռուսական ծագումն առնվազն հարցեր են առաջացնում հայկական կողմի մոտ՝ քանզի առկա է սթափ գիտակցում, որ ռազմավարական դաշնակցությունը միակողմանի չի կարող լինել:
Ամփոփելով վերոնշյալը՝ կարող ենք նշել, որ չնայած ԼՂՀ սահմանագծին նոր էսկալացիայի և տասնյակ զոհերի համար գլխավոր մեղավորն ադրբեջանական իշխանություններն են, նրանց զուգահեռ (գիտակցված կամ չգիտակցված) անգործության համար իրենց մեղքի բաժինն ունի թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, թե՛ յուրաքանչուր համանախագահ առանձին վերցված:

OSCE Minsk Group Co-Chairs have Their Share of Guilt in the Blitzkrieg Unleashed by Azerbaijan
The four-day Karabakh-Azerbaijani war is completed, and now international experts and political scientists try to analyze the reasons for this escalation of the conflict, its course, including the creation of new situation. From this point of view there is also a need to pay special attention to the question of the "fault" or responsibility of the international community and, in particular, the countries of the OSCE Minsk Group (both in general and separately) who have a mandate to settle the Karabakh conflict.
To have a clear understanding of degree of their fault, important facts should be considered.
The start of hostilities across NKR border by Azerbaijan was nothing but a flagrant violation of the Ceasefire Agreement signed on May 5, 1994, in Bishkek between Armenia, Azerbaijan and Nagorno-Karabakh Republic with the Russian mediation. In addition, the unprecedented attack of the Azerbaijani side was also a flagrant violation of the proposals of the OSCE Minsk Group "to strengthen the truce of the Nagorno-Karabakh conflict."
Moreover, this adventure was also a blow to the OSCE Minsk Group co-chairing institute and its mandate. The mandate of the co-chairs of the OSCE Minsk Group, provided on March 23, 1995 (which is also based on the decisions of the Budapest Summit) determines that one of the key issues of the OSCE Minsk Group is the application of common efforts to strengthen the cease-fire.
However, as the four-day war unleashed by Azerbaijan showed that the OSCE Minsk Group co-chairing countries - the US, France and Russia - in fact were unable to take the necessary steps to stop the escalation of the conflict, in order to prevent possible military action by Aliyev. Obviously, the co-chairmanship of the Minsk Group, despite the fact that it consists of three permanent UN Security Council member countries, have made such omissions in their activities that led to the current situation. From the given omissions, perhaps the most prominent one is insufficient stiffness and the very small number of addressed statements concerning the war rhetoric of Azerbaijan and border incidents of the recent years. At first glance it seems that the presence of such powers, which are the US, the EU (represented by France), and Russia should have increased the efficiency to their mediation and reduce the likelihood of a violation of the commitments by any of the parties. However, as we have  witnessed many times and we witnessed it at the beginning of April, this factor does not suppress the authorities in general, not refraining them from commiting war crimes against the civilian population. Thus the behavior of Baku is nothing than a blow to the authority of the OSCE MG Co-Chairs - both in terms of power-centers and as mediators.
It is also noteworthy, that in addition to its part of fault, shared with other members of the Minsk Group, Russia also has an additional responsibility for the incident. As it was mentioned above, the agreement of 1994 cease-fire was signed in Bishkek under the mediation of Moscow. Consequently, as a mediator for one of the key documents - Bishkek agreement - that became the basis for conflict settlement, Russia should feel more responsibility and additional commitment to halt the escalation of conflict in the sense of the possible retention of the Baku military adventures. This omission by Moscow showed its inconsistency with respect to the obligations of private mediation.
The inconsistency of Russia manifested itself not only in the role of mediator and co-chairing country of the OSCE Minsk Group, Moscow also made omissions as a strategic ally of Armenia. Logically, the Russian side was supposed to be the most interested in the peaceful settlement of the conflict, since any escalation is a direct threat to its strategic ally - Armenia. However, as we saw in the case of Russia, this logic does not work. Putin’s call to the sides only on the third day after the start of hostilities, the Russian origin weapons used against the NKR give raise many questions, as there is a clear understanding that strategic alliance cannot be one-sided.
To summerize, we can note that, despite the fact that the main culprit in a new escalation of the conflict on the border of Nagorno-Karabakh Republic and in dozens of casualties are the Azerbaijani authorities, in parallel to them (consciously or not) have the co-chairs of the OSCE Minsk Group both as a whole and each one of them separately their share of guilt for inaction.