Վրաստանը և ապրիլյան 4-օրյա պատերազմը
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած 4-օրյա պատերազմի ավարտից հետո հաստատված հարաբերական հրադադարը հնարավորություն է տալիս հետադարձ հայացք գցել այդ օրերին մեր հարևան երկրների որդեգրած դիրքորոշումներին: Այս առումով առանձնահատուկ ուշադրություն կարելի է դարձնել մասնավորպես Վրաստանին: Ունենալով բավական սերտ գործընկերային կապեր թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի հետ, մյուս կողմից՝ ունենալով ադրբեջանական և հայկական մեծաքանակ համայնքներ` վրացական իշխանությունները, կարելի է ասել, հայտնվել էին բավական բարդ իրավիճակում: Հակամարտության էսկալացիայի շարունակությունը կամ հնարավոր ընդլայնումը նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի երկայքով Վրաստանի համար հղի էր բավական լուրջ սպառնալիքներով: Նման զարգացման բավական դիպուկ բնորոշում է տվել Վրաստանի բարեփոխումների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության (GRASS) համահիմնադիր, վերլուծաբան Սերգի Կապանաձեն. «Աստված մի արասցե Ղարաբաղում սկսվի լայնամասշտաբ պատերազմ. չգիտեմ թե որ կողմը կհաղթի, բայց, ամենայն հավանականությամբ, Վրաստանը պարտված դուրս կգա»:
Այս գիտակցումը, կարծես, առկա էր նաև վրացական իշխանությունների մոտ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո Վրաստանի տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հակամարտության խաղաղ կարգավորման կոչերով և հայտարարություններով հանդես եկան: Ապրիլի 2-ին Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին հանդես եկավ կողմերին ուղղված լարվածության նվազեցման և հակամարտության խաղաղ կարգավորման  կոչով: Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին իր հերթին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին էսկալացիայի հետ կապված ապրիլի 3-ին հատուկ նիստ անցկացրեց: Նիստին ներկա էին Վրաստանի արտգործնախարարը, խորհրդարանական կոմիտեների նախագահները և ուժային նախարարները:
Հատկանշական է, որ Վրաստանը, հաշվի առնելով տարածաշրջանային մասշտաբի հնարավոր ռիսկերը, էսկալացիայի հենց սկզբից որդեգրեց չեզոք դիրքորոշում: Վրաստանի արտգործնախարար Միխեիլ Ջանելիձեն, պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին, Վրաստանի գլխավոր շտաբի պետ Վախթանգ Կապանիձեն կապի մեջ էին գտնվում իրենց հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ՝ քննարկելով հիմնախնդիրը և ստեղծված իրավիճակը: Միակ «տարօրինակ» միջադեպը թերևս այն էր, որ Վրաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների հեռախոսազրույցից հետո ադրբեջանական ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, թե զրույցի ընթացքում Խիդաշելին նշել է, որ «Վրաստանը միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը», ինչի հետ կապված վրացական կողմի պաշտոնական հաղորդագրությունում որևէ տեղեկություն չկար:
Հատկանշական է, որ իրավիճակի կարգավորման, լարվածության նվազեցման նպատակով վրացական կողմից եկավ անգամ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջնորդության առաջարկ, սակայն, ըստ Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիի, Հայաստանը և Ադրբեջանը վրացական կողմին չդիմեցին նման խնդրանքով:
Հատկանշական է, որ Վրաստանի կուսակցական դաշտում ստեղծված իրավիճակի հետ կապված չեզոքությունը խախտեց հիմնական ընդդիմադիր ուժ հանդիսացող «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը: Խորհրդարանական մեծամասնության՝ «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչ Լևան Բերձիշվիլին հայտարարել է, որ «ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է զգուշավորություն: Մենք երբեք չենք աջակցել կողմերից որևէ մեկին և չենք նեղացրել մեր հարևաններին»: «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հանդես եկավ նաև բավական կարևոր նախաձեռնությամբ՝  խորհրդարանական մեծամասնությունը ներկայացնող հայ և ադրբեջանցի պատգամավորներ Ռուսլան Պողոսյանը և Ալի Մամեդովն Արցախյան դեպքերի հետ կապված համատեղ տարածեցին, որով կոչ էին անում Վրաստանի քաղաքացիներին և մասնավորապես հայերին և ադրբեջանցիներին զերծ մնալ այնպիսի բնույթի հայտարարություններից և գործողություններից, որոնք կարող են որևէ կերպ վնասել ազգային փոքրամասնությունների՝ Վրաստանի տարածքում համատեղ ապրելու ավանդույթին»:
Տվյալ հայտարարությունը բավական կարևոր էր, եթե հաշվի առնենք, որ ապրիլի 4-ին Վրաստանում ապրող մի քանի տասնյակ ադրբեջանցիներ և թուրքեր աջակցության ցույց են անցկացրել Թբիլիսիում Ադրբեջանի դեսպանատան առջև: Բացի այդ, Վրաստանի խորհրդարանի մեկ այլ ադրբեջանցի պատգամավոր Ազեր Սուլեյմանովն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե իբր պատրաստվում է 150 հոգանոց զորախմբով մեկնել ադրբեջանցիներին օգնելու, ինչը բավական լուրջ քննադատության արժանացավ ինչպես հանրային շրջանակների, այնպես էլ վրացական ԶԼՄ-ների կողմից:
Ի տարբերություն Վրաստանի կուսակցությունների մեծ մասի, որոնց հայտարարություններում գերակա էր չեզոք մոտեցումը, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի կուսակցության՝ ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժման» հայտարարությունը զգալի ադրբեջանամետ էր ստացվել: «Մենք աջակցում ենք լարվածության նվազմանը և հակամարտության վերջնական խաղաղ կարգավորմանը: Առանցքային խնդիրը կայանում է նրանում, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնվի տարածքային ամբողջականության, ներքին տեղահանված անձանց և բնակչության հումանիտար կարիքները հոգալու սկզբունքների վրա»,- ասված է կուսակցության տարածած հայտարարության մեջ:
Ինչ վերաբերում է վերլուծական դաշտին,  Վրաստանի փորձագիտական հանրույթը, պատկերացնելով Ղարաբաղյան հակամարտության էսկալացիայի հնարավոր հետևանքները ողջ տարածաշրջանի համար, հանդես էր գալիս լարվածության շուտափույթ նվազեցման, հակամարտության միայն խաղաղ միջոցներով կարգավորման և ամենակարևորը՝ Վրաստանի չեզոքության կողմից: Հատկանշական է, սակայն, որ այնուամենայնիվ որոշ վրացի փորձագետներ, ովքեր ավանդաբար իրականացնում են ադրբեջանական պատվերներ, այս անգամ ևս հանդես եկան ռազմավարական դաշնակից Ադրբեջանին հնարավոր ամեն կերպ աջակցելու կոչերով:
Համանման իրավիճակ էր առկա նաև վրացական մեդիա դաշտում: Բավական դրական կարելի է գնահատել այն, որ որոշ վրացական ԶԼՄ-ներ անգամ իրենց թղթակիցներն ունեին ԼՂՀ-ում, ովքեր «առաջին ձեռքից» էին ներկայացնում զարգացումները, իսկ տարբեր հաղորդումների շրջանակներում ներկայացվում էին թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմերի մոտեցումները՝ հավասարակշռելով դրանք:  Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական լոբբիստական մեխանիզմները ԶԼՄ-ների միջոցով ևս իրենց դրսևորեցին՝ փորձելով հակամարտությունը, ապրիլյան զարգացումները ներկայացնել ադրբեջանամետ դիրքերից:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի հայկական և ադրբեջանական համայնքներին, ապա հայակական համայնքի մի շարք հասարակական կազմակերպություններ իրենց աջակցությունը հայտնեցին մայր Հայաստանին և Արցախին, իսկ ադրբեջանական համայնքի հասարակական կազմակերպություններն էլ՝ Ադրբեջանին: Համայնքներում տեղի ունեցող զարգացումները գտնվում էին վրացական իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, քանզի հակամարտության շարունակության դեպքում կառաջանար անկանխատեսելի զարգացումների, ընդհուպ՝ բախումների հավանականություն:
Ամփոփելով վերոնշյալը՝ կարող ենք եզրակացնել, որ Վրաստանն էսկալացիայի մարման, հակամարտության խաղաղ կարգավորման թերևս ամենաշահագրգիռ երկրներից մեկն է: Լայնածավալ ռազմական էսկալացիայի վերսկսման դեպքում Վրաստանն, անուղղակիորեն ներքաշվելու է հակամարտության մեջ, և այդ գիտակցումը վրացական իշխանություններին ստիպում է հանդես գալ չեզոք դիրքերից: Հանրային մակարդակով ևս Վրաստանում առկա է անհանգստություն նոր տարածաշրջանային ապակայունացման հետ կապված, ինչն էլ իր հերթին ստիպում է փորձագիտական շրջանակներին, մամուլին վերանայել նախկինում իրենց ունեցած մոտեցումները (որոնք հիմնականում ձևավորվում էին ադրբեջանական լոբբի աջակցությամբ), գիտակցել Վրաստանի իրական շահերը և արդյունքում որդեգրել չեզոք դիրքորոշում: Հուսանք այդ սթափ գիտակցումը կպահպանվի նաև հետագայում...

Georgia and April 4-Day War on NKR-Azerbaijani Border
The relative truce established after the completion of the 4-day war in the NKR-Azerbaijani border gives the opportunity to look back at the stance adopted by our neighbors during those days.  In this regard, special attention should be paid particularly to Georgia.
Having close ties with both Armenia and Azerbaijan, on the other hand, having a large number of Azerbaijani and Armenian communities, Georgian authorities, can be said,  appeared in a difficult situation. The continuation of the conflict escalation and its possible expansion along Armenia-Azerbaijan border is fraught with serious threats for Georgia. Such a development was quite aptly characterized by the co-founder of NGO ''Georgia's Reforms Associates" (GRASS) , analyst Sergi Kapanadze; ''God forbid, if there is a large-scale war in Karabakh. I do not know who will be the winner in this war, but Georgia is likely to lose in it''.
It seems that the Georgian authorities also had this perception. After resumption of military actions in NKR-Azerbaijani border many Georgian senior officials urged for peaceful settlement of the issue.  On April 2, President of Georgia Giorgi Margvelashvili urged the parties to reduce tensions and called for a peaceful settlement of the conflict. On April 3 Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili, in his turn, held a special meeting related to the escalation of NKR-Azerbaijani border. The meeting was attended by the Georgian Foreign Minister, parliamentary committees' presidents and security ministers.
It is noteworthy that Georgia, taking into consideration the potential risks of regional-scale escalation, adopted a neutral stance from the beginning. Georgian Foreign Minsiter Mikheil Janelidze, Defense Minister Tinatin Khidasheli, Georgian Chief of Staff Vakhtang Kapanidzen were in touch with their Armenian and Azerbaijani counterparts to discuss the problem and the created situation.
The only "strange" incident probably was that after the telephone call between Defense Ministers of Georgia and Azerbaijan, the Azerbaijani Foreign Ministry published a statement claiming that during the conversation Khidasheli noted that "Georgia has always supported the territorial integrity of Azerbaijan," in connection with which no information was found in the Georgian official statement.
It is noteworthy that for the settlement of the situation and for reducing tensions the Georgian side made a proposal for mediation between Armenia and Azerbaijan, however, according to the Defense Minister of Georgia Tinatin Khidasheli, Armenia and Azerbaijan did not make such a request to Georgia.
It is noteworthy that Georgia's main opposition "United National Movement" Party violated this neutrality.
The representative of the parliamentary majority "Georgian Dream" party Levan Berdzishvilin said that "one should be cautious in the created situation. We never support any of the parties and have not offended our neighbors. "
"Georgian Dream" party made a very important initiative; representatives of parliamentary majority, Armenian and Azeri deputies Ruslan Poghosyan and Ali Mamedov jointly issued a statement in connection with the Karabakh events, urging the Georgian citizens, in particular Armenians and Azerbaijanis, to refrain from statements and actions, which could in any way affect national minorities tradition of jointly living in the territory of Georgia’’.
This statement was very important, considering that dozens of Azerbaijanis and Turks organized a support rally in Tbilisi in front of Azerbaijani Embassy in Georgia on April 4. In addition, another Azerbaijani parliamentary MP Azer Suleymanov said earlier that he is planning to leave for Azerbaijan with a 150-member contingent in order to help the Azerbaijanis. This move was seriously criticized both by public circles and by Georgian media.
Unlike the majority of Georgian political parties, in the statements of which the neutral approach was superior, former Georgian President Mikheil Saakashvili's "United National Movement" opposition party’s statement was significantly pro-Azerbaijani. "We support the reduction of tension and the final peaceful settlement of the conflict. The key problem lies in the fact that conflict settlement should be based on territorial integrity and on the principles of meeting the needs of internally displaced persons and humanitarian needs of the population," the statement of the party reads.
What refers to the analytical field, the Georgian expert community, imagining the possible consequences of the escalation of the Karabakh conflict for the whole region, urged for immediate reduction of the tension and conflict settlement only by peaceful means and most importantly by the neutrality of Georgia. It is noteworthy, however, that although some Georgian experts, who traditionally carry out Azerbaijani orders, this time once more made statements supporting their strategic ally Azerbaijan in every possible way.
A similar situation one should see also in the Georgian media. The fact that some Georgian media had their correspondents in NKR, who were presenting the developments immediately from there, and within various TV programs both the Armenian and Azerbaijani sides' approaches were presented in order to keep the balance between them, should be positively assessed. However, the mechanisms of Azerbaijani lobbying through the media were also obvious attempts to present the conflict, April developments from pro-Azerbaijani positions.
As for the Armenian and Azerbaijani communities in Georgia, a number of Armenian community non-governmental organizations expressed their support to Mother Armenia and Artsakh, and Azerbaijani community non-governmental organizations – to Azerbaijan. The developments taking place in communities were in the center of Georgian authorities attention, as in case of the conflict continuation unpredictable developments would have come forth, including the probability of clashes.
Summarizing the above-mentioned, we can conclude that Georgia is probably one of the countries most interested in peaceful settlement of the conflict. In case of large-scale military actions Georgia will indirectly be involved in the conflict, and this realization makes Georgian authorities to act in a neutral position. There is another public level discomfort in Georgia connected with new regional destabilization, which in turn makes expert circles and the media to revise their earlier approach (which were formed with the support of the Azerbaijani lobby), and realize the real interests of Georgia and due to it adopt a neutral stance. Let's hope that this sober thinking will be maintained also in the future...