Վրաստանը և ապրիլյան 4-օրյա պատերազմը
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած 4-օրյա պատերազմի ավարտից հետո հաստատված հարաբերական հրադադարը հնարավորություն է տալիս հետադարձ հայացք գցել այդ օրերին մեր հարևան երկրների որդեգրած դիրքորոշումներին: Այս առումով առանձնահատուկ ուշադրություն կարելի է դարձնել մասնավորպես Վրաստանին: Ունենալով բավական սերտ գործընկերային կապեր թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի հետ, մյուս կողմից՝ ունենալով ադրբեջանական և հայկական մեծաքանակ համայնքներ` վրացական իշխանությունները, կարելի է ասել, հայտնվել էին բավական բարդ իրավիճակում: Հակամարտության էսկալացիայի շարունակությունը կամ հնարավոր ընդլայնումը նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի երկայքով Վրաստանի համար հղի էր բավական լուրջ սպառնալիքներով: Նման զարգացման բավական դիպուկ բնորոշում է տվել Վրաստանի բարեփոխումների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության (GRASS) համահիմնադիր, վերլուծաբան Սերգի Կապանաձեն. «Աստված մի արասցե Ղարաբաղում սկսվի լայնամասշտաբ պատերազմ. չգիտեմ թե որ կողմը կհաղթի, բայց, ամենայն հավանականությամբ, Վրաստանը պարտված դուրս կգա»:
Այս գիտակցումը, կարծես, առկա էր նաև վրացական իշխանությունների մոտ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո Վրաստանի տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հակամարտության խաղաղ կարգավորման կոչերով և հայտարարություններով հանդես եկան: Ապրիլի 2-ին Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին հանդես եկավ կողմերին ուղղված լարվածության նվազեցման և հակամարտության խաղաղ կարգավորման  կոչով: Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին իր հերթին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին էսկալացիայի հետ կապված ապրիլի 3-ին հատուկ նիստ անցկացրեց: Նիստին ներկա էին Վրաստանի արտգործնախարարը, խորհրդարանական կոմիտեների նախագահները և ուժային նախարարները:
Հատկանշական է, որ Վրաստանը, հաշվի առնելով տարածաշրջանային մասշտաբի հնարավոր ռիսկերը, էսկալացիայի հենց սկզբից որդեգրեց չեզոք դիրքորոշում: Վրաստանի արտգործնախարար Միխեիլ Ջանելիձեն, պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին, Վրաստանի գլխավոր շտաբի պետ Վախթանգ Կապանիձեն կապի մեջ էին գտնվում իրենց հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ՝ քննարկելով հիմնախնդիրը և ստեղծված իրավիճակը: Միակ «տարօրինակ» միջադեպը թերևս այն էր, որ Վրաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների հեռախոսազրույցից հետո ադրբեջանական ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, թե զրույցի ընթացքում Խիդաշելին նշել է, որ «Վրաստանը միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը», ինչի հետ կապված վրացական կողմի պաշտոնական հաղորդագրությունում որևէ տեղեկություն չկար:
Հատկանշական է, որ իրավիճակի կարգավորման, լարվածության նվազեցման նպատակով վրացական կողմից եկավ անգամ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջնորդության առաջարկ, սակայն, ըստ Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիի, Հայաստանը և Ադրբեջանը վրացական կողմին չդիմեցին նման խնդրանքով:
Հատկանշական է, որ Վրաստանի կուսակցական դաշտում ստեղծված իրավիճակի հետ կապված չեզոքությունը խախտեց հիմնական ընդդիմադիր ուժ հանդիսացող «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը: Խորհրդարանական մեծամասնության՝ «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչ Լևան Բերձիշվիլին հայտարարել է, որ «ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է զգուշավորություն: Մենք երբեք չենք աջակցել կողմերից որևէ մեկին և չենք նեղացրել մեր հարևաններին»: «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հանդես եկավ նաև բավական կարևոր նախաձեռնությամբ՝  խորհրդարանական մեծամասնությունը ներկայացնող հայ և ադրբեջանցի պատգամավորներ Ռուսլան Պողոսյանը և Ալի Մամեդովն Արցախյան դեպքերի հետ կապված համատեղ տարածեցին, որով կոչ էին անում Վրաստանի քաղաքացիներին և մասնավորապես հայերին և ադրբեջանցիներին զերծ մնալ այնպիսի բնույթի հայտարարություններից և գործողություններից, որոնք կարող են որևէ կերպ վնասել ազգային փոքրամասնությունների՝ Վրաստանի տարածքում համատեղ ապրելու ավանդույթին»:
Տվյալ հայտարարությունը բավական կարևոր էր, եթե հաշվի առնենք, որ ապրիլի 4-ին Վրաստանում ապրող մի քանի տասնյակ ադրբեջանցիներ և թուրքեր աջակցության ցույց են անցկացրել Թբիլիսիում Ադրբեջանի դեսպանատան առջև: Բացի այդ, Վրաստանի խորհրդարանի մեկ այլ ադրբեջանցի պատգամավոր Ազեր Սուլեյմանովն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե իբր պատրաստվում է 150 հոգանոց զորախմբով մեկնել ադրբեջանցիներին օգնելու, ինչը բավական լուրջ քննադատության արժանացավ ինչպես հանրային շրջանակների, այնպես էլ վրացական ԶԼՄ-ների կողմից:
Ի տարբերություն Վրաստանի կուսակցությունների մեծ մասի, որոնց հայտարարություններում գերակա էր չեզոք մոտեցումը, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի կուսակցության՝ ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժման» հայտարարությունը զգալի ադրբեջանամետ էր ստացվել: «Մենք աջակցում ենք լարվածության նվազմանը և հակամարտության վերջնական խաղաղ կարգավորմանը: Առանցքային խնդիրը կայանում է նրանում, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնվի տարածքային ամբողջականության, ներքին տեղահանված անձանց և բնակչության հումանիտար կարիքները հոգալու սկզբունքների վրա»,- ասված է կուսակցության տարածած հայտարարության մեջ:
Ինչ վերաբերում է վերլուծական դաշտին,  Վրաստանի փորձագիտական հանրույթը, պատկերացնելով Ղարաբաղյան հակամարտության էսկալացիայի հնարավոր հետևանքները ողջ տարածաշրջանի համար, հանդես էր գալիս լարվածության շուտափույթ նվազեցման, հակամարտության միայն խաղաղ միջոցներով կարգավորման և ամենակարևորը՝ Վրաստանի չեզոքության կողմից: Հատկանշական է, սակայն, որ այնուամենայնիվ որոշ վրացի փորձագետներ, ովքեր ավանդաբար իրականացնում են ադրբեջանական պատվերներ, այս անգամ ևս հանդես եկան ռազմավարական դաշնակից Ադրբեջանին հնարավոր ամեն կերպ աջակցելու կոչերով:
Համանման իրավիճակ էր առկա նաև վրացական մեդիա դաշտում: Բավական դրական կարելի է գնահատել այն, որ որոշ վրացական ԶԼՄ-ներ անգամ իրենց թղթակիցներն ունեին ԼՂՀ-ում, ովքեր «առաջին ձեռքից» էին ներկայացնում զարգացումները, իսկ տարբեր հաղորդումների շրջանակներում ներկայացվում էին թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմերի մոտեցումները՝ հավասարակշռելով դրանք:  Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական լոբբիստական մեխանիզմները ԶԼՄ-ների միջոցով ևս իրենց դրսևորեցին՝ փորձելով հակամարտությունը, ապրիլյան զարգացումները ներկայացնել ադրբեջանամետ դիրքերից:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի հայկական և ադրբեջանական համայնքներին, ապա հայակական համայնքի մի շարք հասարակական կազմակերպություններ իրենց աջակցությունը հայտնեցին մայր Հայաստանին և Արցախին, իսկ ադրբեջանական համայնքի հասարակական կազմակերպություններն էլ՝ Ադրբեջանին: Համայնքներում տեղի ունեցող զարգացումները գտնվում էին վրացական իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, քանզի հակամարտության շարունակության դեպքում կառաջանար անկանխատեսելի զարգացումների, ընդհուպ՝ բախումների հավանականություն:
Ամփոփելով վերոնշյալը՝ կարող ենք եզրակացնել, որ Վրաստանն էսկալացիայի մարման, հակամարտության խաղաղ կարգավորման թերևս ամենաշահագրգիռ երկրներից մեկն է: Լայնածավալ ռազմական էսկալացիայի վերսկսման դեպքում Վրաստանն, անուղղակիորեն ներքաշվելու է հակամարտության մեջ, և այդ գիտակցումը վրացական իշխանություններին ստիպում է հանդես գալ չեզոք դիրքերից: Հանրային մակարդակով ևս Վրաստանում առկա է անհանգստություն նոր տարածաշրջանային ապակայունացման հետ կապված, ինչն էլ իր հերթին ստիպում է փորձագիտական շրջանակներին, մամուլին վերանայել նախկինում իրենց ունեցած մոտեցումները (որոնք հիմնականում ձևավորվում էին ադրբեջանական լոբբի աջակցությամբ), գիտակցել Վրաստանի իրական շահերը և արդյունքում որդեգրել չեզոք դիրքորոշում: Հուսանք այդ սթափ գիտակցումը կպահպանվի նաև հետագայում...

Грузия и четырехдневная апрельская война в Карабахе
Относительное перемирие после завершения четырехдневной войны на карабахско-азербайджанской границе дает возможность бросить ретроспективный взгляд на реакцию наших соседей на войну. В смысле сказанного особого внимания достойна, в частности, Грузия. Имея достаточно тесные связи как с Арменией, так и с Азербайджаном, имея на своей территории многочисленные армянскую и азербайджанскую общины, грузинские власти, можно сказать, очутились в довольно-таки сложной ситуации. Продолжение эскалации конфликта или его возможное расширение по периметру границы Армения-Азербайджан для Грузии несло достаточно серьезные вызовы. Меткое определение подобному развитию событий было дано сооснователем общественной организации "Ассоциация реформ Грузии" (GRASS) Сергием Капанадзе: "Не приведи Господь, чтобы в Карабахе началась широкомасштабная война: не знаю, какая из сторон победит, но, по всей вероятности, Грузия останется проигравшей стороной".
Осознание этого, кажется, есть и у грузинских властей. После возобновления боевых действий на карабахско-азербайджанской границе различные высокопоставленные чиновники Грузии выступили с призывами и заявлениями о мирном урегулировании конфликта. 2 апреля президент Грузии Георгий Маргвелашвили выступил с призывом к сторонам ослабить напряжение и приступить к мирному урегулированию конфликта. В свою очередь 3 апреля премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили провел особое заседание правительства в связи с эскалацией напряжения на карабахско-азербайджанской границе. На заседании присутствовали министр иностранных дел Грузии, председатели комиссий парламента, министры силовых ведомств.
Знаменательно, что Грузия, учитывая возможные риски регионального масштаба, в самом начале эскалации конфликта приняла нейтральную позицию. Глава МИД Грузии Михеил Джанелидзе, министр обороны Тинатин Хидашели, начальник Генштаба Грузии Вахтанг Капанидзе находились в постоянной связи со своими армянскими и грузинскими коллегами, обсуждая проблемы и создавшуюся ситуацию. Единственным "необычным" инцидентом, возможно, было то, что после телефонного разговора министров обороны Грузии и Азербайджана азербайджанский МИД распространил заявление о том, что во время телефонного разговора Хидашели отметила, что "Грузия всегда поддерживала территориальную целостность Азербайджана", о чем в официальном сообщении грузинской стороны не было ни слова.
Знаменательно также, что с целью урегулирования ситуации, снижения напряженности, с грузинской стороны было сделано даже предложение о посредничестве, однако, согласно словам министра обороны Грузии Тинатин Хидашели, Армения и Азербайджан не обратились к грузинской стороне с подобной просьбой.
Примечательно, что на политическом поле Грузии в создавшейся ситуации нарушила нейтральное поведение лишь являющаяся оппозиционной партия "Объединенное национальное движение". Представитель парламентского большинства партии "Грузинская мечта" – Леван Бердзишвили - заявил, что "в создавшейся ситуации необходима осторожность. Мы никогда не поддерживали ни одну из сторон и не обижали наших соседей". Партия "Грузинская мечта" выступила также с довольно-таки серьезной инициативой: представляющие парламентское большинство армянский и азербайджанский депутаты Руслан Погосян и Али Мамедов в связи с событиями в Арцахе совместно распространили заявление, в котором "призвали граждан Грузии, в частности, армян и азербайджанцев избегать заявлений такого характера, которые могли бы каким-либо образом навредить традициям совместного проживания национальных меньшинств на территории Грузии".
Данное заявление было достаточно важным, если учесть, что 4 апреля проживающие в Грузии несколько десятков азербайджанцев и турок провели митинг в поддержку Азербайджана перед посольством последнего. Кроме того, другой депутат парламента Грузии, азербайджанец по национальности, Азер Сулейманов ранее заявлял о готовности с отрядом численностью 150 человек поехать помогать азербайджанцам, за что удостоился довольно-таки серьезной критики как в общественных кругах, так в грузинских СМИ.
В отличие от заявлений большинства партий Грузии, в которых превалировал нейтральный подход, заявление партии бывшего президента Грузии Михеила Саакашвили "Объединенное национальное движение" получилось сильно проазербайджанским. "Мы поддерживаем ослабление напряженности и мирное конечное урегулирование конфликта. Ключевой вопрос заключается в том, что урегулирование конфликта должно быть основано на принципах территориальной целостности, на принципах удовлетворения гуманитарных потребностей внутренних перемещенных лиц и населения," – сказано в распространенном заявлении партии.
Что касается экспертного сообщества Грузии, то оно, представляя возможные последствия эскалации карабахского конфликта во всем регионе, выступило в поддержку скорейшего ослабления напряжения, урегулирования конфликта только мирными средствами и, самое главное, выступило с позиций нейтралитета Грузии. Знаменательно однако, что тем не менее, некоторые грузинские эксперты, которые традиционно выполняют азербайджанские заказы, и на этот раз выступили с призывами о возможной всесторонней поддержке стратегического союзника – Азербайджана.
Подобная ситуация имела место и на медийном поле Грузии. Достаточно положительно можно оценить то, что некоторые грузинские СМИ даже имели своих корреспондентов в НКР, которые из "первых рук" представляли события и - в рамках различных передач - представляли подходы как армянской, так и азербайджанской сторон, уравновешивая их. Тем не менее азербайджанские лоббистские механизмы также проявили себя через СМИ, пытаясь представить конфликт и апрельские события с проазербайджанских позиций. Что касается армянской и азербайджанской общин Грузии, то некоторые общественные организации армянской общины выразили свою поддержку матери-Армении и Арцаху, а азербайджанские общественные организации – Азербайджану. События, происходящие в общинах, находились в центре внимания грузинских властей, поскольку в случае продолжения конфликта возникла бы вероятность непредсказуемых событий, вплоть до столкновений.
Обобщая сказанное, можем заключить, что Грузия, возможно, является одной из самых заинтересованных стран в снижении эскалации, в мирном урегулировании карабахского конфликта. В случае возобновления широкомасштабных военных действий Грузия косвенно будет вовлечена в конфликт, и осознание этого заставляет грузинские власти выступать с нейтральных позиций. На общественном уровне в Грузии также существует беспокойство, связанное с новой региональной дестабилизацией, что в свою очередь заставляет экспертные круги и прессу пересмотреть имеющиеся в прошлом подходы (которые в основном формировались при поддержке азербайджанского лобби), осознать истинные выгоды и истинные интересы Грузии и в итоге принять нейтральную позицию. Будем надеяться, что подобное трезвое понимание будет сохранено и дальше…