Հայաստանը հակամարտության խաղաղ կարգավորման կողմնակից է
Հայաստանը, որպես ԼՂՀ անվտանգության երաշխավոր և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդությամբ ընթացող բանակցային գործընթացի կողմ, մշտապես հանդես է եկել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ, քաղաքական կարգավորման օգտին: Լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի բխում ո՛չ Հայաստանի Հանրապետության, ո՛չ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության շահերից:
ՀՀ-ն պաշտոնապես չի ճանաչում ԼՂՀ անկախությունը՝ բանակցային գործընթացը չխաթարելու համար, սակայն վերջինիս հետ ակտիվորեն զարգացնում է համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում, նպաստում է ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը: Արցախի կայուն ու խաղաղ զարգացումը Հայաստանի և հայության առաջնահերթ նպատակներից է:
Բանակցային գործընթացի շրջանակներում Հայաստանն առավելապես հանդես է գալիս ԼՂՀ շահերը ներկայացնողի դերում և ջանքեր է գործադրում վերջինիս ուղղակի ներգրավումը վերականգնելու համար: Ինչպես բազմիցս նշել է ՀՀ նախագահն ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Արցախի ապագայի որոշողը լինելու է Արցախի ժողովուրդը: Ուստի, Հայաստանի համար, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում առավել նախընտրելի ելքն Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով  կարգավիճակի հարցի լուծումն է և հետագա կայուն զարգացման համար պայմանների ապահովումը:
Եթե դիտարկենք Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում ՀՀ դիրքորոշումը, կնկատենք, որ Հայաստանը մշտապես համաձայնություն է տվել միջնորդների առաջարկած այն փաթեթներին, որոնք արժանացել են Արցախի համաձայնությանը: Հայկական կողմն առավել զուսպ դիրքորոշում է որդեգրել բանակցային գործընթացում՝ որոշելու հնարավորությունը մշտապես թողնելով ԼՂՀ-ին: Հիշեցնենք, որ կարգավորման փաթեթային և փուլային տարբերակները մերժվել են ԼՂՀ-ի, «Ընդհանուր պետություն» տարբերակն՝ Ադրբեջանի կողմից, Փարիզ-Քի-Ուեսթ բանակցությունների արդյունքներից նույնպես հրաժարվել է Ադրբեջանը: Իսկ 2010թ. Կազանում, երբ արդեն իսկ համաձայնություն էր ձեռք բերվել «Մադրիդյան սկզբունքների» ստորագրման շուրջ, գործընթացը տապալվեց Ադրբեջանի ներկայացրած առաջարկների պատճառով:
Բացի այդ, Հայաստանը ԼՂՀ անվտանգության երաշխավորն է և անհրաժեշտության դեպքում պետք է ցանկացած աջակցություն ցուցաբերի Արցախին՝ անվտանգության վերաբերող սպառնալիքների հաղթահարման համար: Այդ համատեքստում է պետք դիտարկել նաև Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական գործողությունների ժամանակ Անվտանգության խորհրդի ժամանակ ՀՀ նախագահի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ աշխատանք սկսելու վերաբերյալ: Այս փաստաթուղթը կապահովի անհրաժեշտ հիմքեր ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու և անհրաժեշտության դեպքում՝ լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկելու համար: Բացի այդ, այս պայմանագրով նոր մակարդակի կբարձրացվեն ՀՀ-ԼՂՀ հարաբերությունները՝ ևս մեկ քայլ կատարելով դեպի ԼՂՀ անկախության ճանաչում:
Այսպիսով, ռազմական գործողությունների վերսկսումը որևէ կերպ ցանկալի ելք չէ Հայաստանի համար, բայց ինչպես հայտարարել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, մենք «պատրաստ ենք հակառակորդի կողմից սանձազերծված ցանկացած գործողության տալ համարժեք պատասխան, դեռ ավելին»:

Армения – сторонница мирного урегулирования конфликта
Армения как гарант безопасности НКР и сторона процесса переговоров при посредничестве сопредседательства МГ ОБСЕ, постоянно выступала за мирное, политическое урегулирование карабахского конфликта. Возобновление широкомасштабных военных действий не исходит из интересов ни Республики Армения, ни Нагорно-Карабахской Республики.
РА официально не признает независимость НКР - для того, чтобы не препятствовать мирному переговорному процессу, однако активно развивает сотрудничество с Карабахом во всех областях, способствуя становлению демократических институтов в НКР. Стабильное и мирное развитие Арцаха является первоочередной целью Армении и армянства.
В рамках переговорных процессов Армения максимальным образом выступает в роли представителя интересов НКР и прилагает усилия для восстановления его в качестве стороны переговоров. Как это неоднократно отмечал президент РА и другие высокопоставленные армянские чиновники, будущее Арцаха должен решить народ Арцаха. Следовательно, для Армении в контексте карабахского конфликта наиболее предпочтительным является решение вопроса статуса страны путем свободного волеизъявления народа Арцаха и обеспечение условий для дальнейшего стабильного развития.
Если рассмотреть позицию РА в процессе урегулирования карабахского конфликта, заметим, что Армения постоянно давала согласие на те пакеты, предложенные посредниками, которые были удостоены согласия Арцаха. Армения приняла наиболее сдержанную позицию в процессе урегулирования, постоянно "оставляя слово" за НКР. Напомним, что пакетный и поэтапные варианты урегулирования были отвергнуты НКР, вариант "Общее государство" – со стороны Азербайджана. От результатов переговоров Париж-Ки-Уэст Азербайджан также отказался. А в 2010-ом в Казани, когда было достигнуто согласие вокруг подписания "Мадридских принципов", процесс провалился из-за представленных Азербайджаном дополнительных предложений.
Кроме того, Армения является гарантом безопасности НКР и, в случае необходимости, должна оказать любую поддержку Арцаху для преодоления угроз, относящихся к безопасности страны и ее граждан. В этом контексте следует рассмотреть и заявление президента РА о начале работ по подписанию соглашения о взаимопомощи с Карабахом, которое он озвучил на заседании Совета безопасности страны во время развязанных Азербайджаном военных действий. Этот документ обеспечит необходимый базис для оказания военной помощи и, в случае необходимости, для оказания дополнительных мер помощи Карабаху со стороны Армении. Кроме того, этот договор поднимет на новый уровень отношения РА-НКР, сделав еще один шаг в сторону признания независимости НКР со стороны РА.
Таким образом, возобновление военных действий никоим образом не является желанным развитием событий для Армении, однако, как заявил министр обороны РА Сейран Оганян, мы "готовы дать адекватный ответ любым действиям, развязанным со стороны противника, и более того".