«Ցեղասպանություն» բառն ու ԱՄՆ նախագահները
«Պարո՛ն նախագահ, մի՛ շրջվեք: Ճանաչե՛ք Հայոց ցեղասպանությունը»՝ հորդորում են այն հազարավոր պաստառները, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին հայտնվում են ԱՄՆ բազմաթիվ հայաշատ քաղաքներում:
Նորություն չէ, որ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը էապես կախված է Միացյալ նահանգների ճանաչումից: ԱՄՆ 40-րդ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանն, օրինակ, չնայած ժամանակին արտասանել է «ցեղասպանություն» բառը, բայց դրանից ոչինչ չի փոխվել, քանի որ ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կախված է օրենսդիր մարմնի որոշումից:
Իսկ արդեն ԱՄՆ 42-րդ նախագահ Բիլ Քլինթոնի պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում սկիզբ դրվեց մի ավանդույթի՝ յուրաքանչյուր տարի ապրլի 24-ին ԱՄՆ նախագահները հանդես են գալիս Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ուղերձով: 1994 թվականից մինչ օրս յուրաքանչյուր ապրիլի 24-ին ԱՄՆ-ի` արդեն երեք նախագահ Հայոց ցեղասպանությունը որակել են ամեն ինչ, բացի ցեղասպանությունից:
Ինքը Բիլ Քլինթոնը սկսեց խոսել ոչ թե բուն Ցեղասպանությունից, այլ Հայաստանի Հանրապետության զարգացման հնարավորություններից, հարևան Թուրքիայի հետ հարաբերությունները բարելավելուց, նույնիսկ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումից և ԱՄՆ-ի՝ Հայաստանին հնարավորինս օգտակար լինելուց:
Քլինթոնին հաջորդող նախագահ Ջորջ Բուշը մինչ այդ պաշտոնին անցնելը հայ համայնքին խոստացել էր ընտրվելու դեպքում իրերն անվանել իրենց անուններով և 20-րդ դարասկզբի ողբերգությունը որակել Հայոց Ցեղասպանություն: Սակայն հայ համայնքի աջակցությունը ստանալուց հետո Ջորջ Բուշն իր պաշտոնավարման ողջ ընթացքում դրժեց խոստումն ու Հայոց ցեղասպանությունը որակեց «զանգվածային սպանություններ», «մարդկության դեմ հանցագործություն», «մեծամասշտաբ կոտորածներ» եզրույթներով (Mass killings, massacres, crime against  humanity, great calamity etc.):
Հատկանշական է նաև, որ չեն նշվել այդ հանցագործությունների ծրագրողներն ու ատարողները, նշվել է միայն ժամանակը և վայրը:
Սա ի դեպ դիվանագիտության մեջ կոչվում է «խուսանավող դիսկուրս»: Երբ իրադարձությունը նկարագրվում է անուղղակի և երկիմաստ լեզվական միջոցներով` խուսափելով հետագա քայլերը ենթադրող ձևակերպումներից և գնահատականներից: Իրադարձության նկարագրման փոխարեն` առկա են ընդհանուր գնահատականներ կամ հուզական արտահայտություններ։ Նման դիսկուրսում ցանկության դեպքում բոլոր հասցեատերերը կարող են գտնել իրենց համար շահեկան կետեր․այն չի ժխտում ցեղասպանությունը, բայց և չի էլ հաստատում։ Սակայն, նման դիսկուրսի հեռահար նպատակը՝ չժխտելով հանդերձ խուսափել ճանաչումից, բոլոր դեպքերում խոչընդոտում է ճանաչման գործընթացը։
Իսկ ահա ԱՄՆ 44-րդ նախագահ Բարաք Օբաման, ով իր սենատոր եղած տարիներին Թուրքիայի կողմից իրականացված սպանդը հաճախ էր որակել որպես ցեղասպանություն, նախագահ ընտրվելուց հետո ոչ միայն պահպանեց իր նախորդների ուղերձների հիմնական ձևը, այլև նույնիսկ կատարելագործեց դրանք:
Օբաման իր ապրիլ 24-յան ելույթները  դարձրեց ավելի բազմաբնույթ և երկիմաստ, ուղղված տարբեր հասցեատերերի  և իրար հակասող մեկնաբանություններ ենթադրող։ 2010-ին Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի իր ուղերձում ասաց. «Սա հայ ժողովրդի պատմության կործանարար էջերից է, և մենք պետք է կենդանի պահենք այդ մասին հիշողությունն՝ ի նշան զոհերի հանդեպ հարգանքի և որպեսզի խուսափենք անցյալի սահմռկեցուցիչ սխալներից»:
Դրանից հետո արդեն վեց տարի է, ինչ ողջ աշխարհի հայությունը և ամերիկահայերը  հատկապես ապրիլի 24-ի նախօրեին հորդորում են Բարաք Օբամային գոնե այդ տարի կատարել իր երբեմնի խոստումը և վերջապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Մինչդեռ ԱՄՆ նախագահի խորհրդականները թվում է, թե ամեն տարի նորանոր բառեր և արտահայտություններ են գտնում` իրենց վերին աստիճան «խուսանավող» դիսկուրսն ու քաղաքականությունը շարունակելու համար: Նույն իրավիճակին ականատես եղանք նաև այս տարի։

The Word Genocide and US Presidents
"Mr. President, don’t turn your back. Recognize Armenian Genocide," thousands of posts with the following words every year on April 23 appear in many US Armenian-populated cities.
It is common knowledge that the international recognition of Genocide largely depends on its recognition by the United States.  Although, for example, the US 40th president, Ronald Reagan, at a time pronounced the word "Genocide," nothing has changed, because the recognition of  Genocide by the USA depends on the decision of the executive body.
Starting from the US 42nd president Bill Clinton there have been a tradition: each year on April 24 the US president issues a statement on the Armenian Genocide. Since 1994 up to present already three US presidents every year on April 24 labeled Armenian Genocide in by any term, but not Genocide.
Bill Clinton started to speak not of the very Genocide, but of the development opportunities for the Republic of Armenia, of the Armenian –Turkish rapprochement, even of the peaceful resolution of the Karabakh conflict and of the US being utmost use to Armenia.
Successor of Clinton, president George Bush before becoming a president promised the Armenian community in case of being elected to call the things by their names and to call the 20th century tragedy Armenian Genocide.  However after getting the support of the Armenian community George Bush throughout the whole period of his tenure, was not loyal to his promise and called the Armenian Genocide "mass killings", "massacres", "crime against  humanity", "great calamity" etc.
It is important to note that the statements also contained no information about the organizers and committers of the crime. There were mentioned only time and place.
In diplomacy this is called "maneuvering discourse," when the events are described in non-direct and equivocal language; the one that avoids the expressions that assume next steps. Instead of event descriptors there are general estimations and emotional expressions.  In such kind of speech all the addressees in case of willingness can find points of their interest. Such kind of discourse neither rejects nor confirms Genocide. However such a discourse has a far-reaching goal not rejecting avoid recognition, in any case becoming an obstacle to recognition.
The US 44th president Barack Obama, who often called Genocide the massacres committed by Turkey when acting as a senator, after becoming a president not only preserved the main form of the statements used by his predecessors,  but moreover  improved it.
Obama made his April 24 statements more diverse and ambiguous directed to different addressees and assuming contradictory interpretations. On April 24, 2010 in his statement Obama said: "It is a devastating chapter in the history of the Armenian people, and we must keep its memory alive in honor of those who were murdered and so that we do not repeat the grave mistakes of the past."
Now it is already six years, that the Armenians in the US and all over the world especially on the eve of April 24 ask Barak Obama to keep his promise and to at least that year recognize Armenians Genocide. However, the US president’s advisers seem to find new words and expressions each year to continue their high level maneuvering discourse and policy. The same situation we witnessed this year as well.