Ալբանիան ԵՄ անդամակցության վերաբերյալ բանակցություններ կսկսի
Ալբանիայի կառավարությունը ծրագրում է բարեփոխել դատական համակարգը և մինչև տարեվերջ բարձրացնել ԵՄ-ում երկրի անդամակցության հարցը։ Այս մասին Euronews-ին տված հարցազրույցում ասել է Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման։
«Մենք ցանկանում ենք տարեվերջին անդամակցության մասին բանակցություններ սկսել։ Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է, որ Եվրոպական խորհրդի հանդիպման պահին բարեփոխումն արդեն ընդունված լինի, և մենք այն կընդունենք»,- ասել է նա։
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ տարվում է դատական համակարգի բարեփոխման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք։ Բարեփոխման անցկացումն ավելի վաղ պահանջել էր ԵՄ-ն։
«Բարեփոխման հետ կապված ուշացումներ չկան։ Մենք սկսել ենք իրագործել այն արդեն ավելի քան մեկ տարի առաջ և այժմ մոտեցել ավարտին»,- եզրափակել է էդի Ռաման։

Albania will Begin Talks on EU Membership
The Albanian government plans to reform the judicial system and to raise the issue for the country's membership in the European Union before the end of this year. Albanian Prime Minister Edi Rama said this in an interview with Euronews.
"We want to begin negotiations for membership at the end of the year. Therefore it is necessary that at the time of the European Council meeting, the reforms (judicial reform) have already been adopted, and we will adopt it," he said.
The Prime Minister also stressed that active work is being carried out in reforming the judicial system, which the EU demanded.