ԵՄ-ում գործազրկությունը նվազել է՝ հասնելով 2009-ի ռեկորդային ցածր մակարդակին
ԵՄ-ում գործազրկության մակարդակը հասել է վերջին 7 տարվա ռեկորդային ցածր մակարդակի, հայտնում է Eurostat-ը։
Այսպես, 2016 թվականի ապրիլին ԵՄ-ում գործազրկության մակարդակը կրճատվել է նախորդ ամսվա համեմատ՝ 8.8 տոկոսից հասնելով 8.7-ի։ Այդ ցուցանիշն ամենացածրն է 2009-ի ապրիլից ի վեր։
Ապրիլին գործազրկության ամենացածր մակարդակը գրանցվել է Չեխիայում (4,1 տոկոս), Գերմանիայում (4,2 տոկոս) և Մալթայում (4,3 տոկոս), ամենաբարձրը՝ Հունաստանում (24,2 տոկոս, փետրվարի տվյալ) և Իսպանիայում (20,1 տոկոս)։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գործազրկության մակարդակը նվազել է 25 երկրներում, կայուն է մնացել Բելգիայում:

Безработица в ЕС снизилась до рекордно низкого уровня 2009 года
Уровень безработицы в ЕС достиг рекордно низкого уровня за последние семь лет, сообщает Интерфакс со ссылкой на пресс-службу Евростата.
Так, в апреле 2016 года уровень безработицы в Европейском Союзе сократился по сравнению с предыдущим месяцем с 8,8% до 8,7%. Этот показатель стал самым низким с апреля 2009 года.
Самый низкий уровень безработицы в апреле зафиксировали в Чешской республике (4,1%), Германии (4,2%) и на Мальте (4,3%). Самый высокий уровень безработицы оказался в Греции (24,2% в феврале 2016 года) и Испании (20,1%).
По сравнению с аналогичным периодом год назад уровень безработицы снизился в 25 странах, остался стабильным в Бельгии.