Նավթի գները գրեթե չեն փոխվել
Brent տեսակի նավթի գինը կմնա անփոփոխ ևս որոշ ժամանակ, քանի որ, չնայած Սաուդյան Արաբիայի Նավթի նոր նախարարից սպասումներին, ՕՊԵԿ-ը հունիսի երկուսին ունեցած հանդիպման  ընթացքում կրկին համաձայնություն չունեցավ ոչ մի հարցի հետ կապված: Նման կարծիք է հայտնել  Forex Club կենտրոնի փորձագետ Ալյոնա Աֆանսևան, փոխանցում է  REGNUM գործակալությունը:
Փորձագետը նշել է, որ ՕՊԵԿ անդամ գրեթե բոլոր պետությունները միակարծիք են նավթի արդյունահանման ծավալների կրճատման հետ: «Հաշվի առնելով փաստը, որ կարտելին ձեռնտու է «ստատուս քվոն»՝ Brent-ը դժվար թե կարողանա որոշակի կայուն քայլեր ցուցադրել»,- մասնավորապես նշում է փորձագետը:
Հավելենք, որ այսօր Brent տեսակի նավթի գինն անկում է ապրել 0,04%-ով՝ կազմելով 50,02 դոլար/բարել, իսկ WTI տեսակի նավթի գինը նվազել է նույնքան՝ կազմելով 49,15 դոլար/բարել:

Brent останется недвижимой
Brent придется остаться недвижимой еще некоторое время, так как, несмотря на активные слухи по поводу сюрпризов от нового министра нефти Саудовской Аравии, ОПЕК вновь не смогла договориться ни о чем, считает старший аналитик ГК Forex Club Алена Афанасьева, передает ИА REGNUM.
"Стоит отметить, что практически все страны организации едины в желании не ограничивать объемы добычи. Учитывая признание картеля, что его устраивает "статус кво", у Brent мало шансов продемонстрировать сколько-либо уверенные шаги в том или ином направлении", - пояснила Афанасьева.
Цены на нефть колеблются на уровне предыдущего закрытия после саммита стран ОПЕК, на котором производители нефти не смогли договориться об уровне добычи "черного золота". Так, стоимость нефти марки Brent снижалась на 0,04% - до $50,02 доллара за баррель. Цена WTI уменьшалась на 0,04% - до $49,15.