Ավելի շուտ Ստամբուլը կվերանվանվի Կոստանդնոպոլսի, քան Թուրքիան կանդամակցի ԵՄ-ին
Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության հնարավորությունը համադրելի է Ստամբուլը Կոստանդնուպոլսի վերանվանվելու հավանականության հետ: Իր խմբագրական հոդվածում նման կարծիք է հայտնել The Financial Times թերթը: «Թուրքիան այնքան շանսեր ունի ԵՄ մտնելու մինչև 2020 թվականը, ինչքան եթե Ստամբուլը վերանվանվի Կոստանդնուպոլսի», -գրում է բրիտանական թերթը:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Կեմերոնն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ 28 երկրների հանրակցությանը միանալու մասին բանակցությունների ներկայիս տեմպերի պահպանման դեպքում Թուրքիան ԵՄ անդամ չի դառնա մինչև 3000 թվականը: Նա նաև հոռետեսորեն է արտահայտվել ԵՄ տարածք Թուրքիայի քաղաքացիների առանց վիզայի մուտքի առնչությամբ:

Скорее Стамбул переименуют в Константинополь, чем Турция вступит в ЕС
Шансы Турции на вступление в Евросоюз сопоставимы с вероятностью переименования Стамбула в Константинополь. Такое мнение выразила в своей редакционной статье газета Financial Times.
"У Турции столько же шансов на вступление в ЕС к 2020 году, как если бы Стамбул был переименован в Константинополь в возрожденной Византийской империи", - цитирует ТАСС текст статьи.
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон ранее заявил, что Турция не станет членом ЕС до 3000 года при сохранении нынешних темпов переговоров о присоединении ее к сообществу 28 стран. "Даже близко в планах нет возможности, чтобы Турция стала членом ЕС в ближайшее время, - сказал он в эфире телеканала ITV. - Они подали заявку в 1987 году. И при сохранении нынешней скорости прогресса они, возможно, доберутся до момента присоединения примерно к 3000 году, если верить самым последним прогнозам".