ԵՄ-Մեծ Բրիտանիա ապահարզանի նկատմամբ ԵՄ շտապողականությունը տնտեսական հիմքեր ունի
Հունիսի 23-ին Մեծ Բրիտանիայում անցկացված հանրաքվեն անկանխատեսելի էր ինչպես գրանցված արդյունքների, այնպես էլ դրանից հետո եվրոպական շուկաներում առաջացած անկումների և առհասարակ արձագանքների մասով: Վերջիններիս թվում, հատկապես, մեծ ուշադրության են արժանի Եվրախորհրդարանի կողմից հնչած կոչերն՝ արագացնել Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու բյուրոկրատական բոլոր ընթացակարգները։ Ի՞նչն է Եվրամիության նման շտապողականության պատճառը: Հասկանալու համար հարկավոր է դիտարկել՝ մինչ հանրաքվեի անցկացումը և հանրաքվեից հետո ընկած ժամանակաշրջանի խնդիրները:
Այն, որ Մեծ Բրիտանիան մշտապես եղել է ԵՄ «ամենաանկախ» անդամներից մեկը, հայտնի է բոլորին: Այդ «անկախությունը» պարբերաբար տարբեր գագաթաժողովներին դրսևորվել է համաեվրոպական խնդիրներին վերաբերյալ միասնական որոշումների ընդունման գոծընթացում և Միացյալ թագավորության կողմից դրանց խոչընդոտման տեսքով։ Մեծ Բրիտանիայի կողմից նման վարքի ականատես եղանք դեռևս 2009-ից հետո ընկած ժամանակաշրջանում, երբ եվրոպական այսպես կոչված «խնդրահարույց» երկրներից դեռևս միայն Հունաստանի հարցն էր օրակարգում, որին օժանդակության տարբեր ծրագրերին մշտապես դեմ էր հանդես գալիս Մեծ Բրիտանիան: Բավական աղմկահարույց հայտարարություններով հանդես եկավ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը նաև ընդամենը մեկ տարի առաջ՝ հայտարարելով, որ ԵՄ ոչ բոլոր անդամ երկրների քաղաքացիներն ազատ ելումուտի իրավունք ունեն Մեծ Բրիտանիա: Քեմերոնն այդ ժամանակ հայտարարեց, որ ազատ տեղաշարժի իրավունք կունենան ԵՄ անդամ այն երկրների քաղաքացիները միայն, որոնց տնտեսությունը բրիտանական տնտեսության հետ միևնույն մակարդակի վրա է գտնվում։ Այդպիսով, Քեմերոնը խախտեց՝ ԵՄ որդեգրած համընդհանուր քաղաքականությունը:
Բացի այդ, մեկ անգամ չէ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հայտարարել այն մասին, որ Մեծ Բրիտանիան չի պատրաստվում ԵՄ հետ ավելի ինտեգրված քաղաքականություն վարել և մեկ անգամ չէ, որ կոչ է արել այնպիսի օրինագիծ մշակել, որով ԵՄ անդամ-երկրներին հնարավորություն կտրվեր չընթանալ միևնույն հարկային կամ այլ քաղաքական կուրսով, որը հաստատվում էր եվրոպական վերպետական մարմինների կողմից:
Սա մինչ հանրաքվեն տիրող իրավիճակի մասին: Ինչ վերաբերում է դրանից հետոյին, ապա դեռ ընթացքի մեջ է եվրոյի դիրքերի թուլացման գործընթացը, եվրոպական ինդեքսներն են անկում ապրել, այսինքն ԵՄ համախառն տնտեսության կրած վնասներն ակնհայտ են: Եվ սա դեռ գործընթացի սկիզբն է։ Վնասներն ավելի տեսանելի կլինեն, երբ սկսվի բրիտանական կապիտալի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու հավանական գործընթացը, պայմանավորված Եվրամիություն աշխատելու համար այսուհետ բրիտանական ընկերությունների համար համաեվրոպական միասնական արտոնությունների դադարեցումը: Մինչդեռ ներկա դրությամբ ֆինանսական շուկաները շոկային ազդեցության են ենթարկվում, որը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Մեծ Բրիտանիան դե-յուրե համարվում է ԵՄ անդամ: Չի բացառվում, որ Եվրամիության շտապողականությունը՝ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու հետ կապված պայմանավորված լինի հենց այս հանգամանքով:
Մյուս կողմից, սակայն, այս շտապողականությունն ունի քաղաքական տարրեր: Մասնավորապես, մի կողմից ցուցադրելու, որ այնուամենայնիվ կար նման կանխատեսում, և արդեն իսկ մշակված քաղաքականություն ներկա իրավիճակի համար, ինչն ի դեպ չի բացառվում։ Բացի այդ այդ կերպ ԵՄ-ն գուցե ձգտում է ցույց տալ իր կայունությունն ու թեկուզ Մեծ Բրիտանիայի նման մեծ տնտեսության կորստի պարագայում իր բարձր կազմակերպվածությունը, սակայն ԵՄ ներսում տիրող տրամադրությունները կարծես հակռակն են ապացուցում:

Спешка ЕС в разводе с Великобританией обоснована экономикой
Прошедший 23-го июня референдум в Великобритании принес много неожиданного - как в смысле зафиксированных результатов, так и в смысле возникших впоследствии падений на европейских рынках и вообще в плане реакций на его результаты. В числе последних особенно достойны внимания призывы ускорить все бюрократические процессы по выходу Великобритании из состава ЕС, прозвучавшие со стороны Европарламента. Что является причиной подобной спешки Евросоюза? Для понимания этого необходимо рассмотреть вопросы, связанные как  с периодом до референдума, так и после него.
То, что Великобритания всегда была одним из самых "независимых" членов ЕС, известно всем. Эта "независимость" периодически, на различных саммитах, проявлялась в процессах принятия общеевропейских решений – как препятствие им. Свидетелями подобного поведения Великобритании мы стали еще в период после 2009-го года, когда среди европейских т.н. "проблемных" стран в повестке была лишь Греция, где Великобритания всегда выступала против в вопросах различных программ по ее поддержке. Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон еще год назад выступал с достаточно громкими заявлениями о том, что не все граждане стран-членов ЕС имеют право свободного въезда в Великобританию. Кэмерон тогда сказал, что право на свободный въезд будут иметь граждане тех стран-членов ЕС, экономика которых находится на одном уровне с британской. Таким образом, Кэмерон нарушил общепринятую политику ЕС. Кроме того, не раз премьер Великобритании заявлял о том, что Великобритания не готовится вести с ЕС политику большей интеграции и не раз призывал выработать такой законопроект, по которому стране-члену ЕС давалась бы возможность не идти единым налоговым или иным политическим курсом, который утверждается со стороны надгосударственных европейских органов.
Это о ситуации до референдума. Что касается периода после него, то еще продолжается процесс ослабления позиций евро, падают европейские индексы, т.е. очевидны общие потери в экономике ЕС. И это еще начало процесса. Потери будут более ощутимыми, когда начнется вероятный вывод британского капитала из ЕС, что обусловлено прекращением общеевропейских единых преференций для британских компаний. А в настоящий момент финансовые рынки подвержены шоковому воздействию, что будет продолжаться столько времени, сколько Великобритания де-юре будет считаться членом ЕС. Не исключено, что поспешность Евросоюза, связанная с выходом Великобритании из ЕС, обусловлена именно этим обстоятельством.
С другой стороны однако эта поспешность имеет и политические элементы. В частности, ЕС желает с одной стороны показать, что, готов и у него уже есть разработанная политика для создавшейся ситуации, что, между прочим, не исключено. Кроме того, тем самым ЕС может стремиться показать свою стабильность и высокую степень самоорганизованности - даже в случае потери такой большой экономики, как Великобритания. Однако царящие внутри ЕС настроения, кажется, доказывают обратное.