Հայաստանն ու Եթովպիան կարևորում են միջազգային կառույցներում փոխգործակցությունը
Հուլիսի 11-ին ՀՀ-ում Եթովպիայի նորանշանակ դեսպան Գրում Աբայ Թեշոմեն (նստավայրը` ք. Մոսկվա) իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Պապիկյանին:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարարի տեղակալը նշեց, որ Հայաստանի և Եթովպիայի միջև պատմական, կրոնական և մշակութային կապերն ամուր հիմք են ստեղծում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար: ԱԳ նախարարի տեղակալը միաժամանակ համոզմունք հայտնեց, որ դեսպանն իր նշանակալի ներդրումը կունենա տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխգործակցության առավել խորացման և ամրապնդման գործում:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, մասնավորապես, կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և գյուղատնտեսության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին:

Armenia and Ethiopia Outlined the Importance of Cooperation Within International Organizations
On July 11, Grum Abay Teshome, the newly-appointed Ambassador of Ethiopia to Armenia (residence in Moscow), presented the copies of his credentials to Armen Papikyan, Deputy Foreign Minister of Armenia.
Congratulating the Ambassador on his appointment, Deputy Foreign Minister noted that the historical, religious and cultural ties between Armenia and Ethiopia create a solid basis for the development of bilateral relations. At the same time, the Deputy Foreign Minister expressed confidence that the Ambassador would have his significant input in the deepening and strengthening of bilateral collaboration in different fields.
During the meeting, the sides touched upon a wide range of issues on the bilateral agenda, in particular, the opportunities of deepening the cooperation in the fields of education, culture, agriculture, information technologies and the steps to be undertaken.
Deputy Foreign Minister and the Ambassador outlined the importance of the cooperation within international organizations.