Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ գործարքի կնքումից մեկ տարի է անցել
Միջազգային պատժամիջոցների թուլացման դիմաց Իրանի միջուկային ծրագիրը սահմանափակող համաձայնագրի կնքումից մեկ տարի է անցել, բայց գործարքը դեռ շատ փխրուն է: Այս մասին գրում է The Voice of America-ն:
Իրանի և գերտերությունների միջև շուրջ 2 տարվա բանակցություններն ավարտվեցին 2015 թվականի հուլիսի 14-ին Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի կնքմամբ:
Համաձայնագիրը սահմանում էր այն քայլերը, որոնք իրանական կողմը պետք է ձեռնարկեր ապացուցելու համար, որ երկիրը չի կարող միջուկային զենք արտադրել: Արդյունքում զգալիորեն թուլացան իրանական տնտեսության վրա բացասաբար ազդող արևմտյան պատժամիջոցները:
Գործարքի կնքումից հետո ԵՄ գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիա Մոգերինին հայտարարեց, որ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը հավասարակշռված գործարք է̦ որը հարգում է բոլոր կողմերի շահերը:

Ровно год назад было подписано соглашение по ядерной программе Ирана
Согласованный ровно год назад Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД) по ядерной программе Ирана сделал мир безопаснее. Об этом заявил в четверг госсекретарь США Джон Керри.
"На сегодняшний день, год спустя, программа, о которой многие говорили, что она не будет работать, программа, которую многие считали обреченной на провал в связи с нарушениями и возникновением еще больших угроз, фактически сделала мир более безопасным, оправдала возложенные на нее надежды", - говорится в заявлении Керри, - сообщает ТАСС.
Год назад (14 июля 2015 года) в Вене странами "шестерки" (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) и Ираном был согласован СВПД. Около полугода потребовалось сторонам, чтобы выполнить все подготовительные шаги для начала его реализации.