Հնդկական Քաշմիրում անկարգությունների զոհերի թիվը հասել է 52-ի
Հնդկական Ջամմա և Քաշմիր նահանգներում արդեն մոտ մեկ ամիս շարունակվող անկարգությունների զոհ է դարձել առնվազն 52 մարդ, այդ թվում` 2 ոստիկան, հայտնում են տեղի լրատվամիջոցները:
Բողոքի զանգվածային ակցիաները սկսվել են հուլիսի 8-ին 22-ամյա Բուրhան Մուզաֆար Վանի սպանությունից հետո, ով Հնդկաստանում ահաբեկչական համարվող «Խիզմ ուլ Մուջահիդին» խմբավորման ակտիվիստ է:
Իրավիճակը սկսել է կայունանալ հուլիսի վերջին, երբ իշխանությունները սկսել են չեղարկել սահմանված սահմանափակումները, սակայն նախորդ շաբաթվա վերջին սահմանափակող միջոցառումները վերականգնվել են: Երեքշաբթի Պամպոր քաղաքում կրկին բախումներ են եղել ոստիկանների և ցուցարարների միջև, որոնք հանգեցրել են զոհերի:

Число жертв беспорядков в индийском Кашмире выросло до 52
По меньшей мере 52 человека, в том числе двое полицейских, стали жертвами беспорядков, продолжающихся почти месяц в индийском штате Джамму и Кашмир, сообщает РИА Новости со ссылкой на местные СМИ.
Массовые акции протеста в Кашмирской долине начались после ликвидации 8 июля Бурхана Музаффара Вани, 22-летнего активиста группировки "Хизб-уль-Муджахидин", признанной в Индии террористической. Ситуация начала стабилизироваться в конце июля, власти 24 июля начали отменять введенные ранее ограничения, но в конце прошлой недели ограничительные меры были восстановлены.
Во вторник в городе Пампоре в 20 километрах от летней столицы штата Шринагар впервые за долгое время вновь произошла стычка полиции и протестующих, которая привела к жертвам.