ԼՂՀ-ում կառավարման համակարգի փոփոխության նախաձեռնությունը պատահական չէ
Այս օրերին կրկին անտիվացել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ քննարկումները: Հուլիսի 30-ին ԼՂՀ նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն Արցախի նախագահին ներկայացրեց սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը, որով առաջարկվում է երկրում ներդնել նախագահական կառավարման մոդել:
Պետք է նշել, որ ներկայումս ԼՂՀ-ում գործում է կիսանախագահական կառավարման համակարգ, և առաջարկն` անցնել նախագահականի, այն էլ հենց հիմա, ամենևին էլ պատահական չէ:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը փոխեց իրավիճակ: Չնայած հրադադարի ռեժիմի պահպանման ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, սահմաններին լարվածության նոր աճը բառացել պետք չէ: Հակամարտության անմիջական կողմ հանդիսացող Արցախը, որն արդեն տասնամյակներ շարունակ գտնվում է «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն» վիճակում, պատերազմական իրավիճակում արագ ու արդյունավետ արձագանքման առավել արդյունավետ մեխանիզմների կարիք ունի, ինչը կարող է ապահովվել համապատասխան կառավարման համակարգ ստեղծելով: Նախագահական կառավարման մոդելը տալիս է այդ հնարավորությունը: Միջազգային փորձով ապացուցված է, որ հակամարտության անմիջական մաս հանդիսացող երկրներում առավել արդյունավետ է գործում հենց կառավարման  նախագահական մոդելը: Ուստի նման փոփոխության գնալը թերևս կարելի է բացատրել իրավիճակի հրամայականով:
Նույն ռիսկերը թերևս դիտարկվել են նաև Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացված սահմանադրական փոփոխոթյունների ժամանակ, սակայն տվյալ պարագայում տրվել է այլ լուծում: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է զինված ուժերի կիրառման խնդրին: Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 1-ին կետով նշվում է, որ «անհետաձգելի անհրաժեշտության դեպքում զինված ուժերի կիրառման մասին որոշումը, պաշտպանության նախարարի առաջարկությամբ, կայացնում է վարչապետը, և այդ մասին անհապաղ տեղեկացնում Կառավարության անդամներին»: Սա նշանակում է, որ այդ հարցը չի դրվում խորհրդարանի քննարկմանը և սահմանված է որոշումների կայացման հնարավորինս արագ մեխանիզմ:
Ինչ վերաբերում է նախկինում հնչած այն տեսակետներին, որ ԼՂՀ-ն փարձում է իր կառավարման համակարգը համապատասխանեցնել Հայաստանի Հանրապետության կառավարման համակարգին, ապա այդ թեզը փաստացի հերքվեց: Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ԼՂՀ-ն որպես անկախ երկիր գործում է համապատասխան իր կարիքների և անհրաժեշտությունների:

Инициатива смены системы правления в НКР не является случайной
В последнее время в Нагорно-Карабахской Республике вновь активизировались дебаты по поводу конституционных реформ. 30-го июля Комиссия по конституционным реформам при президенте НКР представила концепцию конституционных реформ, которая предлагает ввести в стране президентскую модель правления.
Необходимо отметить, что в настоящее время в НКР действует полупрезидентская система правления, и предложение перейти к президентской системе - именно сейчас – совершенно не является случайным.
Четырехдневная апрельская война изменила ситуацию. Несмотря на достигнутое соглашение о перемирии, нельзя исключать новую эскалацию напряженности на границах. Арцах, являющийся непосредственной стороной конфликта, который уже в продолжение десятилетий находится в состоянии “ни мира, ни войны”, нуждается в более эффективных механизмах быстрой и эффективной реакции, что можно обеспечить созданием соответствующей системы управления страной. Президентская модель правления дает эту возможность. Международный опыт показал, что в странах, являющихся непосредственным участником конфликта, более эффективно действует именно президентская модель правления. Следовательно, шаги в направление реализации подобных реформ можно объяснить велением ситуации.
Подобные риски, возможно, наблюдались и в Республике Армения, во время осуществленных конституционных реформ, однако в данном случае в Карабахе нашли иное решение. Речь, в частности, идет о вопросе применения вооруженных сил. В Армении, согласно 1-му пункту ст. 155 Конституции РА, “в случае неотложной необходимости решение о применении вооруженных сил по предложению министра обороны принимает премьер-министр, и об этом безотлагательно уведомляет членов правительства”. Это означает, что вопрос не ставится на обсуждение парламента и определен возможный быстрый механизм принятия решений.
Что касается звучавшей ранее точки зрения, согласно которой НКР пытается свою систему правления привести в соответствие с системой правления Республики Армения, то этот тезис данным решением об изменении системы правления в Карабахе, фактически, опровергнут. Это лишний раз показывает, что НКР - как независимая страна - действует в соответствии со своими нуждами и необходимостью.