Մանբիջում շրջափակման մեջ հայտնված ԻՊ գրոհայինները հանձնվել են սիրիական ընդդիմությանը
Սիրիայի Մանբիջ քաղաքի շրջանում սիրիական ընդդիմության ուժերի կողմից շրջափակման մեջ հայտնված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները համաձայնել են վայր դնել զենքն քաղաքը լքելու հնարավորության դիմաց, գրում է USA Today թերթը՝ վկայակոչելով Պենտագոնի աղբյուրին:
Թերթի աղբյուրի խոսքով՝ իսլամիստները հանձնվել են այն բանից հետո, երբ նրանց շրջապատել են ԱՄՆ-ի կողմից աջակցություն ստացող Սիրիայի դեմոկրատական ուժերը: Նշվում է, որ գրոհայիններն օգտագործել են խաղաղ բնակիչներին որպես կենդանի վահան, այդ պատճառով որոշվել է նրանց թույլ տալ հեռանալ: 100-200 գրոհայիններից բաղկացած խումբը հեռացել է Մանբիջից ուրբաթ օրը՝ կոալիցիայի անօդաչու սարքերի հսկողության ներքո, որոնք հետևել են, որ իսլամիստները չփորձեն վերադառնալ քաղաք:

Окруженные боевики ИГ в Манбидже сдались сирийской оппозиции
Боевики террористической группировки ИГ, окруженные силами сирийской оппозиции в Манбидже, сложили оружие взамен на возможность покинуть город. Об этом, как передает gazeta.ru, сообщает USA Today со ссылкой на источник в Пентагоне.
Террористы, по словам источника, сдались после того, как их окружили Демократические силы Сирии, поддерживаемые США. Боевики использовали мирных жителей в качестве живых щитов, поэтому было принято решение дать им уйти.
Конвой из 100-200 боевиков покинул Манбидж под контролем беспилотников коалиции, которые следили за тем, чтобы исламисты не попытались вернуться в город. За операцией наблюдали и американские военные. Сообщается, что это первое подобное соглашение, которое когда-либо было заключено с боевиками.