Շուտով սեպտեմբերի 1-ն է. ինչպե՞ս պատրաստել երեխային դպրոցին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Երբ երեխան առաջին անգամ դպրոց է հաճախում, դա անշուշտ լուրջ և կարևոր իրադարձություն է նրա կյանքում։ Ինչպե՞ս կարելի է երեխային նախապատրաստել դպրոցին  և հատկապես առաջին սեպտեմբերի 1-ին։
Գիտության և կրթության օրվան ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցեց ուսուցչուհի, մանկավարժ Սուսաննա Բարսեղյանի հետ՝ պարզելու համար, թե ինչ կարող են անել ծնողները փոքրիկին դպրոցի հանդեպ ճիշտ տրամադրելու և գրագետ կերպով դեպի նոր կյանք ուղղորդելու համար:
«Սեպտեմբերի 1-ն առաջին դասարանցու համար յուրահատուկ մուտք է դեպի մի նոր, զարմանալի աշխարհ, որը կփոխի մինչ այդ նրա մոտ ձևավորած կարծիքը կյանքի և շրջակա միջավայրի մասին: Ցանկալի է երեխային նախապես տրամադրել դպրոց հաճախելուն։ Պատմե՛ք նրան, թե ինչ լավ է դպրոցական լինելը, կիսվե՛ք Ձեր սեփական դպրոցական վառ հուշերով, խանդավառություն առաջացրեք դպրոցի նկատմամբ», - խորհուրդ տվեց Սուսաննան: Փոքրիկներին անմիջապես գրավում են նոր պայուսակը, նկարազարդ գրքերը, զանազան տետրերն ու մատիտները: Այս ամենը նրանք ընկալում են իբրև խաղալիքներ, ուստի գունեղ գրենական պիտույքի շնորհիվ ծնողը կարող է մեծ հետաքրքրություն արթնացնել երեխայի մոտ դեպի դպրոցը:
Սակայն, ըստ ուսուցչուհու, երեխաներին մինչ դպրոց գնալը հարկավոր չէ ծանրաբեռնել ու հատուկ գրել-կարդալ սովորեցնել: Դպրոցական առօրյան այդ դեպքում կարող է սկսել ձանձրալի թվալ, իսկ դասընկերների նկատմամբ կարող է մեծամտություն առաջանալ, եթե երեխան նախապես տիրապետի դպրոցական ծրագրին:
«Հետագայում ծնողի անկեղծ հետաքրքրվածությունը երեխայի դպրոցական ձեռքբերումների կամ բարդությունների նկատմամբ,  ականջալուր լինելը նրա մանկական ուրախություններին կամ հոգսերին, կօգնեն երեխային ավելի ինքնավստահ զգալ»,- բացատրում է Սուսաննան: «Հաճախ խրախուսեք երեխային որևէ աշխատանք կատարելիս: Չէ՞ որ անպայման կգտնվի որևէ բան, որի համար արժե երեխային գովել։ Պատշաճ գովասանքն ու աջակցությունը կարող են բարձրացնել երեխայի ինքնագնահատականն ու նոր բարձունքների հասնելու ձգտումը»,- հավելում է նա:
Մանկավարժի խոսքերով՝ կտրականապես չի կարելի համեմատել երեխային ուրիշ երեխաների հետ, և անգամ սեփական ծնողի հետ, ով մանուկ հասակում գուցե և ավելի բարձր առաջադիմություն է ցույց տվել:
«Պետք է ընդունել, որ ամեն երեխա անհատ է և իրավունք ունի մյուսներից տարբերվել։ Բոլորովին պարտադիր չէ, որ երեխան դպրոցում այնպես սովորի, ինչպես իր ծնողն է ժամանակին սովորել», - եզրափակեց ուսուցչուհին:

September 1 is Coming: How to Prepare Children for School? (EXCLUSIVE)
When a child is attending school for the first time, it is certainly a very serious and important event in his life. How to prepare a child for school? How to make the first of September an unforgettable day for him?
"Armedia" IAA has talked to the teacher Susanna Barseghyan in order to find out what parents can do to provide a good start of school for their children.
"September1 is a path to a new and amazing world that will change child's initially formed worldview and opinion about the life and the environment. It is desirable to provide a pre-school introduction to the child. Tell him how cool it is to be a pupil, share your own school memories, the brightest and the happiest moments of yours,'' Susanna advised. "Children are immediately attracted by new bags, illustrated books, and different stuff like this. They perceive all of these as toys, thus the colorful stationery can wake an interest and passion for school."
However, according to the teacher, before going to school, there is no need to burden children teaching them to read and write. In this case the school routine might start to seem boring, and there can be arrogance towards classmates who do not master the school program.
"A parent should show a genuine interest towards child's school achievements or difficulties, listen attentively to any concern of the child, help him feel more self-confident," Susanna explained. "Encourage your child when he performs any kind of work. There will always be something that is worth praising the child. Praise and support can boost a child's self-esteem and the desire to reach new heights."
According to the teacher, it is categorically unwanted to compare your child with other children, as every child is an individual and may differ from others. It is not mandatory that a child learns at school as well as the other ones,'' concluded the teacher.