Արցախի այսօրվա խնդիրը միջազգային ճանաչումն է. ԼՂՀ պատգամավոր (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԼՂՀ  ԱԺ պատգամավոր Վարդգես Բաղրյանի հետ:
- Պարոն Բաղրյան, սերունդը, որը նվաճում էր անկախությունը, ի՞նչ տեսլական և ի՞նչ ակնկալիքներ ուներ ապագայից: Ի՞նչ էք կարծում, այս 25 տարիների ընթացքում որքանո՞վ են արդարացել այդ ակնկալիքները:
- Ասել, որ 100 տոկոսով այդ ակնկալիքներն արդարացել են, իհարկե, այդպես թերևս չի լինում, բայց, անշուշտ, որոշակի հաջողությունների հասել ենք: Ամենակարևորը՝ մենք ազատագրել ենք մեր երկիրը և այսօր էլ պաշտպանում ենք մեր երկրի անվտանգությունը: Երբ մենք սկսեցինք Ղարաբաղյան շարժումը, միգուցե կային մարդիկ,  ովքեր մտածում էին, որ քանի որ մեր պահանջը արդար է, հարցը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով: Բայց, ինչպես գիտենք, այդպես չեղավ, մենք ստիպված էինք դիմակայել Ադրբեջանի ագրեսիային և զենքի ուժով պաշտպանել մեր հայրենիքը, ավելին՝ ազատագրել նաև մեր պատմական հայրենիքի որոշ հատվածներ:
Այսինքն, որևէ մեկը չէր մտածում, որ մեր ազատությունը (ըստ էության դա ազատության պայքար էր) պետք է որևէ մեկը սկուտեղի վրա մատուցի մեզ: Դա պայքար էր, և այդ պայքարը տվել է իր դրական արդյունքները: Կրկնում եմ, իհարկե եղել են բացթողումներ, սխալներ, բայց չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում: Պայքարը շարունակվում է: Մեր առջև դեռ բազմաթիվ մարտահրավերներ կան:
Բացառվում է, որ  Ղարաբաղը երբևէ նորից լինի Ադրբեջանի կազմում, իսկ նա դրանից դուրս որևէ բան չի տեսնում: Դե ինչ, թո՛ղ նա իր պատրանքների մեջ մնա, իսկ մենք մեր քարավանը տանենք դեպի լուսավոր ապագա:
- Որպես կայացող պետություն՝ Արցախը մոտ ապագայի համար, ըստ Ձեզ, ի՞նչ խնդիրներ ունի լուծելու:
- Իմ կարծիքով թիվ մեկ խնդիրը, ինչպես ասացի, անվտանգության հարցն է: Սա չի նշանակում, որ մեր ամբողջ ներուժը պետք է ուղղենք միայն ու միայն անվտանգությանը: Մենք պետություն ենք կառուցում և ունենք բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ՝ սոցիալ-տնտեսական, մշակութային: Աստիճանաբար, միգուցե ոչ այն տեմպերով, ինչ տեմպերով, որ մենք կցանկանայինք, բայցևայնպես մենք կառուցում ենք մեր տնտեսությունը:
Ի սկզբանե շարժումը նպատակ ուներ և կարգախոսն էլ Մայր Հայաստանի հետ վերամիավորվելն էր: Ես անձամբ մեր վերջնական հանգրվանը տեսնում եմ այդ տեսլականով՝ Արցախը, ինչպես որ նախկինում էր Մեծ Հայքի 10-րդ նահանգը և Մայր Հայաստան: Այդպես էլ պետք է լինի վերջնականապես: Դա է մեր նպատակը, իսկ առայժմ մենք պետք է ձգտենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը ճանաչվի միջազգայնորեն: Սա է այսօրվա խնդիրը:
ԱՄՆ-ի որոշ նահանգներ ճանաչել են մեր երկրի անկախությունը: Այդ գործընթացը շարունակվում է: Կարծում եմ, որ այդ ուղղությամբ շատ ավելի ակտիվ պետք է լինենք, թե՛ այստեղ՝ Արցախում, թե՛ հատկապես Հայաստանում, որը ճանաչված պետություն է և որի հնարավորություններն անհամեմատ շատ են: Իհարկե, Սփյուռքը ևս ունի շատ անելիքներ այս ուղղությամբ:

On the occasion of the 25th anniversary of the proclamation of Nagorno-Karabakh Republic, “Armedia” IAA has talked with a member of NKR National Assembly, Vardges Baghryan.
- Mr. Baghryan, what was the vision and expectations of the future of the generation that gained the independence? What do you think, to what extent are those expectations justified after 25 years?
- To say that we have met our expectations for 100 percent, of course, is not so, but surely we have some successes. Тhe most important thing is that we liberated our country, and today we continue to protect the security of our country. When we started the Karabakh movement, maybe there were people, who thought that just because our demand is fair, the issue should be resolved peacefully. But, as we know, it didn’t happen, we had to resist Azerbaijani aggression and to defend our homeland with arms, and moreover, liberate some parts of our historic homeland.
That is, no one thought that our freedom (actually it was a struggle of freedom) would be presented us on a tray. It was a struggle, and that struggle brought positive results. I repeat, there were omissions, mistakes, but who makes no mistakes, does nothing.
It is excluded that Karabakh will ever be part of Azerbaijan.
- In your opinion, what problems should Artsakh, as a developing country, solve for the near future?
- I think the number one problem, as I said, is the issue of security. This does not mean that all our energy should be directed only in this direction We are building a state and have a lot of unresolved issues - socio-economic and cultural. Gradually, maybe not at what pace that we would like, but we are building our economy.
Initially the movement had a goal and motto - reunion with Mother Armenia. I personally see this our ultimate goal. This is our goal, but we still need to strive for the international recognition of the independence of Nagorno-Karabakh Republic.
Some of the US states have recognized the independence of our country. This process continues. I think that we should be much more active in this direction, both here in Artsakh, and especially in Armenia. Of course, the Diaspora has much to do in this direction as well.