Արցախի այսօրվա խնդիրը միջազգային ճանաչումն է. ԼՂՀ պատգամավոր (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԼՂՀ  ԱԺ պատգամավոր Վարդգես Բաղրյանի հետ:
- Պարոն Բաղրյան, սերունդը, որը նվաճում էր անկախությունը, ի՞նչ տեսլական և ի՞նչ ակնկալիքներ ուներ ապագայից: Ի՞նչ էք կարծում, այս 25 տարիների ընթացքում որքանո՞վ են արդարացել այդ ակնկալիքները:
- Ասել, որ 100 տոկոսով այդ ակնկալիքներն արդարացել են, իհարկե, այդպես թերևս չի լինում, բայց, անշուշտ, որոշակի հաջողությունների հասել ենք: Ամենակարևորը՝ մենք ազատագրել ենք մեր երկիրը և այսօր էլ պաշտպանում ենք մեր երկրի անվտանգությունը: Երբ մենք սկսեցինք Ղարաբաղյան շարժումը, միգուցե կային մարդիկ,  ովքեր մտածում էին, որ քանի որ մեր պահանջը արդար է, հարցը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով: Բայց, ինչպես գիտենք, այդպես չեղավ, մենք ստիպված էինք դիմակայել Ադրբեջանի ագրեսիային և զենքի ուժով պաշտպանել մեր հայրենիքը, ավելին՝ ազատագրել նաև մեր պատմական հայրենիքի որոշ հատվածներ:
Այսինքն, որևէ մեկը չէր մտածում, որ մեր ազատությունը (ըստ էության դա ազատության պայքար էր) պետք է որևէ մեկը սկուտեղի վրա մատուցի մեզ: Դա պայքար էր, և այդ պայքարը տվել է իր դրական արդյունքները: Կրկնում եմ, իհարկե եղել են բացթողումներ, սխալներ, բայց չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում: Պայքարը շարունակվում է: Մեր առջև դեռ բազմաթիվ մարտահրավերներ կան:
Բացառվում է, որ  Ղարաբաղը երբևէ նորից լինի Ադրբեջանի կազմում, իսկ նա դրանից դուրս որևէ բան չի տեսնում: Դե ինչ, թո՛ղ նա իր պատրանքների մեջ մնա, իսկ մենք մեր քարավանը տանենք դեպի լուսավոր ապագա:
- Որպես կայացող պետություն՝ Արցախը մոտ ապագայի համար, ըստ Ձեզ, ի՞նչ խնդիրներ ունի լուծելու:
- Իմ կարծիքով թիվ մեկ խնդիրը, ինչպես ասացի, անվտանգության հարցն է: Սա չի նշանակում, որ մեր ամբողջ ներուժը պետք է ուղղենք միայն ու միայն անվտանգությանը: Մենք պետություն ենք կառուցում և ունենք բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ՝ սոցիալ-տնտեսական, մշակութային: Աստիճանաբար, միգուցե ոչ այն տեմպերով, ինչ տեմպերով, որ մենք կցանկանայինք, բայցևայնպես մենք կառուցում ենք մեր տնտեսությունը:
Ի սկզբանե շարժումը նպատակ ուներ և կարգախոսն էլ Մայր Հայաստանի հետ վերամիավորվելն էր: Ես անձամբ մեր վերջնական հանգրվանը տեսնում եմ այդ տեսլականով՝ Արցախը, ինչպես որ նախկինում էր Մեծ Հայքի 10-րդ նահանգը և Մայր Հայաստան: Այդպես էլ պետք է լինի վերջնականապես: Դա է մեր նպատակը, իսկ առայժմ մենք պետք է ձգտենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը ճանաչվի միջազգայնորեն: Սա է այսօրվա խնդիրը:
ԱՄՆ-ի որոշ նահանգներ ճանաչել են մեր երկրի անկախությունը: Այդ գործընթացը շարունակվում է: Կարծում եմ, որ այդ ուղղությամբ շատ ավելի ակտիվ պետք է լինենք, թե՛ այստեղ՝ Արցախում, թե՛ հատկապես Հայաստանում, որը ճանաչված պետություն է և որի հնարավորություններն անհամեմատ շատ են: Իհարկե, Սփյուռքը ևս ունի շատ անելիքներ այս ուղղությամբ:

Aктуальная ныне задача Арцаха – международное признание
По случаю 25-летия независимости Нагорно-Карабахской Республики ИАА “Армедиа” провела беседу с депутатом НС НКР Вардгесом Багиряном.
-         Господин Багирян, каковы были ожидания и идеи поколения, которое завоевывало независимость НКР? Как Вы думаете, насколько оправдались эти ожидания?
-          Сказать, что эти ожидания оправдались на 100 процентов, конечно, так не бывает, однако, несомненно, мы достигли определенных успехов. Самое важное – мы освободили нашу страну и сегодня защищаем ее независимость. Когда мы начали Карабахское движение, может, были люди, которые думали, что т.к. наше требование справедливо, вопрос должен решиться мирным путем. Однако, как мы знаем, так не вышло, мы были вынуждены противостоять агрессии Азербайджана и силой оружия защищать нашу родину, более того – освобождать также некоторые участки нашей исторической родины.
Т.е. никто из нас не думал, что нашу свободу (по сути, это была борьба за свободу) кто-то должен преподнести нам на блюдечке. Это была борьба, и эта борьба дала свои положительные результаты. Повторюсь, конечно, были упущения, ошибки, но не ошибается только тот, кто ничего не делает. Борьба продолжается. Перед нами еще много вызовов.
Это исключено, что Карабах когда-нибудь опять будет в составе Азербайджана, а последний - кроме таких предположений - других путей не видит. Ну и пусть остается в своих иллюзиях, а мы поведем наш караван в светлое будущее!
- Как государство, которое находится в процессе становления, по-Вашему, какие вопросы должен решить Арцах в ближайшем будущем?
- По-моему, вопрос номер один - это вопрос безопасности. Но это не означает, что весь свой потенциал мы должны направить только и только на безопасность. Мы строим государство и у нас многочисленные неразрешенные проблемы – социально-экономические, культурные. Постепенно, может, не теми темпами, что желательно, но мы строим нашу экономику.
С самого начала наше движение имело цель: нашим лозунгом было воссоединение с Матерью-Арменией. Я лично окончательную нашу цель вижу так – Арцах, как прежде, 10-ая провинция Большой Армении и часть Матери-Армении. В конце концов так и должно быть. Это наша цель, а пока мы должны стремиться к международному признанию Нагорно-Карабахской Республики. Вот это - сегодняшняя задача.
Некоторые американские штаты признали независимость нашей страны. Этот процесс продолжается. Думаю, что в этом направлении мы должны быть более активными, как здесь, в Арцахе, так и особенно в Армении, которая является признанным государством и имеет намного больше возможностей. Конечно, у Диаспоры также много дел в этом направлении.