Թուրքիայում բնակվող սիրիացի փախստականները ԵՄ-ից ֆինանսական օժանդակություն կստանան
Թուրքիայի տարածքում գտնվող սիրիացի փախստականները ամսական ֆինանսական օժանդակություն կստանան Եվրամիության կողմից: Die Welt գործակալության փոխանցմամբ, ֆինանսական օժանդակությունը կկազմի ամսական 30 եվրո, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Հումանիտար օժանդակության և ճգնաժամային կառավարման հարցերով եվրահանձնակատար Քրիստոս Ստիլիանիդիսի պնդմամբ 100 թուրքական լիրային համարժեք միջոցները կտրամադրվեն դեբետային քարտերի միջոցով և ուղղված կլինեն փախստականների մոտ «նորմալ կյանքի զգացողության» առաջացմանը:
«Սա հանդիսանում է աննախադեպ ճգնաժամի աննախադեպ պատասխանը»,- մասնավորեցնում է Ստիլիանիդիսը:
Ավելի վաղ հանձնակատարը խոսել էր Թուրքիայում բնակվող սիրիացի փախստականներին 348 մլն եվրոյի ֆինանսական օժանդակության տրամադրման մասին, որի շնորհիվ սիրիացի ծնողներն իրենց երեխաներին այլևս ստիպված չեն լինի աշխատանքի ուղարկել, փոխարենը կուղարկեն դպրոց:

Сирийские беженцы в Турции будут получать финансовую поддержку от ЕС
Беженцы из Сирии, находящиеся на территории Турции, будут получать ежемесячное пособие в размере €30 в рамках программы помощи Евросоюза, сообщает издание Die Welt, передает ИА REGNUM.
Как пояснил комиссар Евросоюза по гуманитарной помощи и кризисному управлению Христос Стилианидис, средства, эквивалентные 100 турецким лирам, будут перечисляться на дебетовые карты. Пособие, выделяемое в рамках программы помощи ЕС, должно помочь беженцам вернуться к «ощущению нормальной жизни».
«Эта мера является беспрецедентным ответом на беспрецедентный кризис», — отметил Стилианидис.
Ранее комиссар ЕС заявил о готовности программы помощи беженцам в Турции объемом €348 млн. Средства будут перечисляться беженцам, чтобы они могли отправить своих детей в школы и не были вынуждены направлять их на работу, пояснил Стилианидис. Запуск программы намечен на октябрь.