ՕՊԵԿ երկրները համաձայնության են եկել նավթի արդյունահանման նվազեցման շուրջ
ՕՊԵԿ երկրները համաձայնության են եկել նավթի արդյունահանման սահմանափակման շուրջ, հայտնել է Նիգերիայի նավթի նախարար Էմանուել Կաչիկվուն ՕՊԵԿ-ի անդամ երկրների՝ Ալժիրում կայացած ոչ պաշտոնական հանդիպման արդյունքում:
Նշվում է, որ նավթի գների անկման պատճառով նավթի արդյունահանումը կսահմանափակվի օրական 32,5-33 մլն բարելի սահմանում՝ ներկայիս 33,24-ի փոխարեն: ՕՊԵԿ երկրներին երկար ժամանակ չեր հաջողվում համաձայնության գալ այս հարցում Սաուդյան Արաբիայի դիրքորոշման պատճառով: Վերջինիս պահանջում էր, որ Իրանը ևս նվազեցնի նավթարդյունահանումը: Լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Էր-Ռիադը մեղմել է իր դիրքորոշումը:

Страны ОПЕК договорились о сокращении добычи нефти
Страны ОПЕК договорились о небольшом сокращении добычи нефти, сообщил министр нефти Нигерии Эммануэль Качикву.
Отмечается, что добыча будет ограничена 32,5-33 млн баррелей в сутки. Сейчас страны ОПЕК добывают около 33,24 млн баррелей в сутки, передает BBC.
В последний раз стран ОПЕК договаривались о сокращении добычи нефти восемь лет назад. Необходимость в подобном решении возникла в 2014 году, когда резко упали цены на нефть. В июле 2014 года баррель нефти марки Brent стоил больше 100 долларов США. Сейчас нефть более чем в два раза дешевле.
Договориться странам-членам ОПЕК во многом не удавалось из-за позиции Саудовской Аравии. Страна требовала, чтобы Иран, лишь недавно вышедший на рынок после отмены части санкций, также снижал добычу. Рейтер пишет, что Саудовская Аравия смягчила свою позицию.