Հայաստանում առկա է գիտելիքի և տաղանդի ահռելի մեծ ներուժ. Քերոլայն Քոքս (ԲԱՑԱՌԻԿ)
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի շրջանակներում ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը բարոնուհի, Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ և նախկին փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսի հետ:
- Լեդի Քոքս, ինչպես գիտեք, սեպտեմբերի 2-ին և սեպտեմբերի 21-ին Արցախը և Հայաստանը տոնեցին իրենց անկախության 25-րդ տարեդարձները: Ինչպե՞ս կգնահատեք ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի անցած ճանապարհը:
- Առաջին հերթին շնորհավորում եմ Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը անկախության 25-րդ տարեդարձի առիթով…
Ակնհայտ է, որ մենք գործ ունենք երկու տարբեր պատմությունների հետ… Ես միշտ ասել եմ, որ հայ ժողովուրդը ԼՂՀ-ում և ՀՀ-ում գոյատևել է և պայքարել՝ չնայած բազմաթիվ ավերածություններին և դժվարին ժամանակներին: Նրանք այն մարդիկ են, որոնք արարում են գեղեցիկը:
1990-ականներին Հայաստանը վերապրել է բազմաթիվ դժվարին իրավիճակներ: Երկրում չկային էլեկտրականություն և ջուր... Այդ ժամանակի համար շատ տարածված խոսք կար՝ «եթե լույս կա, ապա բաղնիքում ջուր հավաքեք»: Եվ ամեն անգամ հնարավորության դեպքում մարդիկ սառը ջուր էին հավաքում բաղնիքում: Իմ սիրտը ցավում էր հատկապես ծեր մարդկանց համար, ովքեր բնակվում էին բարձրահարկ շենքերում և արդեն սովորել էին գոյատևել առանց ուտելիքի: Մթության մեջ, ցրտին, երբ չկար էլեկտրականություն, նրանք պետք է իջնեին և բարձրանային 15 հարկ, որպեսզի ուտելիք ունենային: Ծայրահեղ դժվարին ժամանակներ էին…
Այժմ՝ տարիներ հետո, մենք մեր շուրջը տեսնում ենք այն գեղեցիկը, որը հենց այդ մարդիկ և նրանց սերունդներն են ստեղծել… Գունեղ պարող շատրվաններ, գեղեցիկ և ոճային շինություններ.. Դո՛ւք, հայե՛րդ, լի եք սիրով ու ջերմությամբ…Երեկ՝ փողոցում քայլելիս, ես հանդիպեցի երկու երիտասարդի. նրանք ճանաչեցին ինձ և կանգ առան: Այդ երկու երիտասարդն այնքան ջերմ ինձ ողջունեցին, որ ես շոյվեցի իրենց վերաբերմունքից: Նրանցից մեկը գրող էր, իսկ մյուսը՝ իրավաբան: Զրուցելով իրենց հետ՝ ես հասկացա, որ Հայաստանում առկա է գիտելիքի և տաղանդի ահռելի մեծ ներուժ: Եվ մեկ անգամ ևս հանգեցի այն մտքին, որ երջանիկ եմ, որ կրկին Հայաստանում եմ:
Ցավով պետք է նշեմ, որ Հայաստանում առկա են նաև տարաբնույթ խնդիրներ: Ես տեղյակ եմ տնտեսական դժվարությունների մասին, իրազեկված եմ ժողովրդագրական խնդիրներին: Շատերը լքել են Հայաստանը... Եվ ես կարծում եմ, որ այս խնդիրները պետք է արագ հաղթահարվեն:
Ինչ վերաբերում է Արցախին, այն սարսափելի պատերազմ է վերապրել: Այս տարվա ապրիլի սկզբին վերսկսվեցին պատերազմական գործողությունները Ղարաբաղում, բայց մարդիկ չեն հեռանում և շարունակում են բնակվել այնտեղ… Նրանք հաղթանակ են տարել անհնար պատերազմում: Եվ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ղարաբաղում մարդիկ շարունակում են ստեղծել գեղեցիկը: Վերջերս Ստեփանակերտում և Շուշիում կառուցվել են բազմաթիվ գեղեցիկ շինություններ: Երկու տարի առաջ Շուշիում կառուցվել են 3 նոր թանգարաններ: Սակայն, ցավոք, Արցախի բնակիչները մինչև այժմ ունեն անվտանգության խնդիրներ, և այնտեղ մշտապես առկա է ռազմական սպառնալիք Ադրբեջանի կողմից:
- Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ զարգացման առաջնահերթություններ ու խնդիրներ պետք է բարձրաձայնվեն և սահմանվեն ապագայի համար:
- Ակնհայտ է, որ որպես կարևորագույն նպատակ պետք է սահմանվեն Արցախում ռազմական սպառնալիքի բացառումը և խաղաղության հաստատումը: Ես կցանկանայի ընդգծել Նախիջևանում առկա իրավիճակի կարևորությունը, որի շուրջ ոչ մի շեշտադրում չի կատարվում բանակցային գործընթացում: Ես երբեք չեմ կարողացել հասկանալ դրա պատճառները... 1991 թվականին ես Նախիջևանում էի և ականատես եմ եկել, թե ինչպես էին ադրբեջանական տանկերը ոչնչացնում հայկական գյուղերը: Այդ ժամանակ ավերվեցին մոտավորապես 1000 հայկական խաչքարեր: Հենց այդ կերպ էր հայաթափվում Նախիջևանը՝ ենթարկվելով մշակութային ավերածությունների: Ես ակնկալում եմ Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում համապատասխան նկատառումներ տեսնել այս հարցի շուրջ: Սակայն կարմիր գիծն այն է, որ Հայաստանը կորցրել է Նախիջևանը: Այն, թե ինչ է արել Ադրբեջանը տարիներ առաջ և թե ինչ է շարունակում անել ներկա փուլում, սարսափելի հանցագործություն է: Եվ ճշմարտությունը պետք է բարձրաձայնվի ու լսելի դառնա աշխարհին:
Անդրադառնալով Հայաստանին` այստեղ առկա են տնտեսական բնույթի խնդիրներ: Այս հրաշալի և ստեղծագործ մարդկանց համար պետք է ստեղծվեն կենսագործունեության լավագույն պայմանները, որպեսզի նրանք կարողանան ապրել իրենց երկրում և չլքեն իրենց հայրենիքը: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում առկա է հսկայական մտավոր ներուժ, և երիտասարդ սերունդը պետք է ունենա հնարավորություն զարգացնելու իր երկիրը կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում:
- Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ապրիլյան ռազմական գործողությունները՝ ինչպե՞ս կբնորոշեք Ադրբեջանի դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
- Ես կցանկանայի ներկայացնել իմ դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ: Ադրբեջանը տիրապետում է հսկայական նյութական ռեսուրսների, որոնք օգտագործվում են հակահայկական քարոզչության միջոցով միջազգային հանրության վրա ազդեցություն գործելու նպատակով: Ադրբեջանն իրականացնում է բավականաչափ ագրեսիվ քարոզարշավ Հայաստանի ու Ղարաբաղի դեմ, և, իհարկե, սա, ըստ էության, ոչ կառուցողական մոտեցում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում:
Բացի այդ՝ Ադրբեջանը շարունակում է շատ ագրեսիվ գաղափարախոսություն զարգացնել երկրի ներսում: Այն իր վառ դրսևորումը ստացավ մի քանի տարի առաջ, երբ ադրբեջանցի սպան համատեղ զորավարժանքների ժամանակ կացնահարել էր հայ սպայի, որից հետո նրան հերոսի կոչում շնորհեցին Ադրբեջանում: Այս քայլով Ադրբեջանի ղեկավարությունը խրախուսեց նման հանցագործությունները երկրի ներսում: Սա ինձ համար տարօրինակ է: Այսօր «հերոսության» նման ընկալումն ընկած է Ադրբեջանի քաղաքացիների մտածողության հիմքում: Ես նկատի չունեմ բոլորին անխտիր, բայց մեծամասնությունը հենց այդպես է մտածում:
- Ի՞նչ եք կարծում, լե՛դի Քոքս, կա՞ն արդյոք այնպիսի մեխանիզմներ և գործիքներ, որոնք մինչ օրս չեն գործադրվել բանակցային գործընթացում, և որոնց կիրառման պարագայում մենք կունենայինք դրական արդյունքներ:
- Ես հուսով եմ, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն կկարողանա օբյեկտիվ գնահատական տալ առկա իրականությանը և բանակցային գործընթացում հանդես կգա խելամիտ և արդարացի առաջարկներով: Իմ դիրքորոշումը հիմնվում է երկու կարևորագույն սկզբունքների վրա: Առաջին հերթին ԼՂՀ-ն պետք է հանդես կա որպես բանակցային կողմ, և երկրորդ՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը պետք է տրվի ինքնորոշման իրավունք: ԼՂՀ-ն պետք է միջազգայնորեն ճանաչվի, և Արցախի ժողովրդի իրավունքները պետք է հարգվեն միջազգային հանրության կողմից:
Անկախության հռչակումից ի վեր ԼՂՀ-ն ապացուցել է, որ ունի լավ կառավարում, որ բնակիչներն ապրում են ժողովրդավար երկրում, որտեղ անցկացվում են ազնիվ և արդար ընտրություններ: Այդ ընտրություններին իրենց մասնակցությունն են ունենում միջազգային դիտորդները, որոնք բարձր են գնահատում թե՛ ընտրությունների ընթացքը և թե՛ երկրում առկա ժողովրդավարության մակարդակը: Բացի այդ՝ Ղարաբաղի բնակչությունը տնտեսապես կենսունակ է: Արցախում առկա է հսկայական ներուժ արտաքին ներդրումների համար: Այս ամենն ապացույցն է այն բանի, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը թե՛ քաղաքականապես և թե՛ տնտեսապես պետք է ճանաչվի ու հարգվի միջազգային հանրության կողմից՝ որպես անկախ պետություն:

Caroline Cox: Nagorno Karabakh Republic Has To Be Part of Negotiation Process
"Armedia" IAA presents an EXCLUSIVE interview with a member of the British House of Lords, who last month, on the occasion of the 25th anniversary of Artsakh’s (Nagorno-Karabakh Republic) independence visited NKR, had meetings with number of NKR officials and among others also visited NKR Defense Army front line troops to express her gratitude to Armenian soldiers.
- Lady Cox as you know, on September 2 and on September 21 respectively Armenia and Artsakh celebrated the 25th anniversary of independence. How will you evaluate the past 25 years of  NKR (Nagorno-Karabakh Republic) and Armenia?
- First of all, my congratulations to Armenia and to NKR for celebrating 25 years of Independence. Obviously, there are quite different stories. Armenia is recognized internationally and as I always used to say for the Armenians in Armenia and Artsakh, you are the people, who have survived through the years of destruction, people who always create a beauty. Armenia, as we all know, had a really very difficult times in early 1990s. There was no electricity. There was a common phrase that was actual for that time: "If electricity is on, fill your bath with water". And whenever possible, people had a bath filled with cold water.  And I was particularly too sorry for elderly people that were living in the big high-rise apartments, because in the dark, in the cold, when there was no electricity, they didn’t and couldn’t get food. They have to climb up fifteen floors in the dark and to carry food. There were very difficult days.
Now years later, you see beauty, creative dancing fountains, very beautiful and stylish reconstructed buildings in Yerevan..You are full of warmth and love… Walking yesterday, I met two young people. They have recognized me and stopped. They greeted me so warmly that I was pleased. One of them was a writer, the other one was a lawyer. Talking to them, I understood that there is a huge reserve of intelligence and talent. And at the end I come to the conclusion that I am so happy to be here.. Unfortunately, there are also different kind of challenges in Armenia. I know about the economic problems, I know the problems regarding the demography. Many people have left Armenia. This challenges need to be overcome.
Karabakh similarly… Karabakh has a horrendous war. Early this year there was the resurgence of the war again. So these are extra-challenges that Karabakh ought to overcome. But people of Karabakh are still there. They won an impossible war. Like people in Armenia, they are continuing to create beauty. There are beautiful, newly reconstructed buildings in Stepanakert (capital of Nagorno-Karabakh Republic), in Shushi (town in Nagorno-Karabakh Republic). Two years before there were 3 new museums in Shushi. They are so creative and so different. But unfortunately, people in Karabakh have still a security problems, a permanent military threat from Azerbaijan.
- Now we can say, that there is a breaking point in the history of both Armenia and Artsakh. Considering them separately, what do you think what priorities and issues have to be raised and determined for the future?
- Clearly, one of the most important things is the attempt to try to insure some kind of understanding to reduce the military threat in Karabakh. One thing I think should feature more in the Minsk discussions is the whole situation in Nakhijevan. I’ve never quite understood why it is not featured more predominantly. I was there in Nakhijevan in 1991, when the Azeri tanks were firing Armenian villages, and destroying about 1000 Armenian khachkars (cross-stones) and churches. In that way engaging in cultural destruction and ethnic cleansing in Nakhijevan. I was expected to see an   emphasize on forbidding that in discussions about the future of Karabakh. But the red point is that Armenia lost  Nakhijevan. What Azerbaijan has done and is doing in the current time is a vicious crime. And the truth has to be told to the world.
For Armenia it’s a question of economic development. And there has to be created a possibility for wonderful and creative Armenians to live in their land, with jobs and employment. I think Armenia has a huge potential in terms of very well-educated younger generation that has to be given the opportunity to develop Armenia in all spheres.
- Taking into account the recent military operations in April initiated by Azerbaijan, how can you evaluate  Azerbaijan’s position during the whole process of conflict resolution?
- I would like to present my perception, considering the conflict settlement process from outside. Azerbaijan has a very high level of financial resources to spend it on a propaganda, on influencing the international community. But it seems to me that Azerbaijan so far is continuing to develop very aggressive propaganda against Armenia and Karabakh.  It is not being particularly constructive in any of the discussions about the future of the conflict. It focuses on the reoccupation of Karabakh and refusal of self-determination of Karabakh people.
Besides that Azerbaijan is continuing to form a very aggressive doctrine within the country. It was illustrated some years ago, when Azeri officer hacked to death an Armenian officer during the joint military training course. After that Azerbaijan has recognized him as a hero and gave the promotion to such an activity.  For me it is extraordinary. In the result, this perception is maintained in mentality of Azeri people. I mean not all of them, but for most of them the Azeri officer, who hacked to death an Armenian officer, is a hero.
- Are there any tools and mechanisms that have not been exerted during the negotiation process till now, in the result of which finally we’ll have a positive results ?
- I hope Minsk Group will see the reality and will come up with just and fair recommendations. My position has always been based on two fundamental principles: first of all NKR has to be part of negotiations in the future and the second, people of Karabakh have to be given the right of self-determination. They have to be recognized internationally and  respected. Since the declaration of Independence NKR has shown that it has a good governance, free and fair elections, accompanied by the participation of international observers, who give very high recommendations and evaluations. They proved that they are democratic, they can be economically viable, as Karabakh has huge potential for foreign investments. This conditions show that Nagorno Karabakh Republic both politically and economically has to be recognized and respected.