Հայաստանում առկա է գիտելիքի և տաղանդի ահռելի մեծ ներուժ. Քերոլայն Քոքս (ԲԱՑԱՌԻԿ)
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի շրջանակներում ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը բարոնուհի, Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ և նախկին փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսի հետ:
- Լեդի Քոքս, ինչպես գիտեք, սեպտեմբերի 2-ին և սեպտեմբերի 21-ին Արցախը և Հայաստանը տոնեցին իրենց անկախության 25-րդ տարեդարձները: Ինչպե՞ս կգնահատեք ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի անցած ճանապարհը:
- Առաջին հերթին շնորհավորում եմ Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը անկախության 25-րդ տարեդարձի առիթով…
Ակնհայտ է, որ մենք գործ ունենք երկու տարբեր պատմությունների հետ… Ես միշտ ասել եմ, որ հայ ժողովուրդը ԼՂՀ-ում և ՀՀ-ում գոյատևել է և պայքարել՝ չնայած բազմաթիվ ավերածություններին և դժվարին ժամանակներին: Նրանք այն մարդիկ են, որոնք արարում են գեղեցիկը:
1990-ականներին Հայաստանը վերապրել է բազմաթիվ դժվարին իրավիճակներ: Երկրում չկային էլեկտրականություն և ջուր... Այդ ժամանակի համար շատ տարածված խոսք կար՝ «եթե լույս կա, ապա բաղնիքում ջուր հավաքեք»: Եվ ամեն անգամ հնարավորության դեպքում մարդիկ սառը ջուր էին հավաքում բաղնիքում: Իմ սիրտը ցավում էր հատկապես ծեր մարդկանց համար, ովքեր բնակվում էին բարձրահարկ շենքերում և արդեն սովորել էին գոյատևել առանց ուտելիքի: Մթության մեջ, ցրտին, երբ չկար էլեկտրականություն, նրանք պետք է իջնեին և բարձրանային 15 հարկ, որպեսզի ուտելիք ունենային: Ծայրահեղ դժվարին ժամանակներ էին…
Այժմ՝ տարիներ հետո, մենք մեր շուրջը տեսնում ենք այն գեղեցիկը, որը հենց այդ մարդիկ և նրանց սերունդներն են ստեղծել… Գունեղ պարող շատրվաններ, գեղեցիկ և ոճային շինություններ.. Դո՛ւք, հայե՛րդ, լի եք սիրով ու ջերմությամբ…Երեկ՝ փողոցում քայլելիս, ես հանդիպեցի երկու երիտասարդի. նրանք ճանաչեցին ինձ և կանգ առան: Այդ երկու երիտասարդն այնքան ջերմ ինձ ողջունեցին, որ ես շոյվեցի իրենց վերաբերմունքից: Նրանցից մեկը գրող էր, իսկ մյուսը՝ իրավաբան: Զրուցելով իրենց հետ՝ ես հասկացա, որ Հայաստանում առկա է գիտելիքի և տաղանդի ահռելի մեծ ներուժ: Եվ մեկ անգամ ևս հանգեցի այն մտքին, որ երջանիկ եմ, որ կրկին Հայաստանում եմ:
Ցավով պետք է նշեմ, որ Հայաստանում առկա են նաև տարաբնույթ խնդիրներ: Ես տեղյակ եմ տնտեսական դժվարությունների մասին, իրազեկված եմ ժողովրդագրական խնդիրներին: Շատերը լքել են Հայաստանը... Եվ ես կարծում եմ, որ այս խնդիրները պետք է արագ հաղթահարվեն:
Ինչ վերաբերում է Արցախին, այն սարսափելի պատերազմ է վերապրել: Այս տարվա ապրիլի սկզբին վերսկսվեցին պատերազմական գործողությունները Ղարաբաղում, բայց մարդիկ չեն հեռանում և շարունակում են բնակվել այնտեղ… Նրանք հաղթանակ են տարել անհնար պատերազմում: Եվ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ղարաբաղում մարդիկ շարունակում են ստեղծել գեղեցիկը: Վերջերս Ստեփանակերտում և Շուշիում կառուցվել են բազմաթիվ գեղեցիկ շինություններ: Երկու տարի առաջ Շուշիում կառուցվել են 3 նոր թանգարաններ: Սակայն, ցավոք, Արցախի բնակիչները մինչև այժմ ունեն անվտանգության խնդիրներ, և այնտեղ մշտապես առկա է ռազմական սպառնալիք Ադրբեջանի կողմից:
- Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ զարգացման առաջնահերթություններ ու խնդիրներ պետք է բարձրաձայնվեն և սահմանվեն ապագայի համար:
- Ակնհայտ է, որ որպես կարևորագույն նպատակ պետք է սահմանվեն Արցախում ռազմական սպառնալիքի բացառումը և խաղաղության հաստատումը: Ես կցանկանայի ընդգծել Նախիջևանում առկա իրավիճակի կարևորությունը, որի շուրջ ոչ մի շեշտադրում չի կատարվում բանակցային գործընթացում: Ես երբեք չեմ կարողացել հասկանալ դրա պատճառները... 1991 թվականին ես Նախիջևանում էի և ականատես եմ եկել, թե ինչպես էին ադրբեջանական տանկերը ոչնչացնում հայկական գյուղերը: Այդ ժամանակ ավերվեցին մոտավորապես 1000 հայկական խաչքարեր: Հենց այդ կերպ էր հայաթափվում Նախիջևանը՝ ենթարկվելով մշակութային ավերածությունների: Ես ակնկալում եմ Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում համապատասխան նկատառումներ տեսնել այս հարցի շուրջ: Սակայն կարմիր գիծն այն է, որ Հայաստանը կորցրել է Նախիջևանը: Այն, թե ինչ է արել Ադրբեջանը տարիներ առաջ և թե ինչ է շարունակում անել ներկա փուլում, սարսափելի հանցագործություն է: Եվ ճշմարտությունը պետք է բարձրաձայնվի ու լսելի դառնա աշխարհին:
Անդրադառնալով Հայաստանին` այստեղ առկա են տնտեսական բնույթի խնդիրներ: Այս հրաշալի և ստեղծագործ մարդկանց համար պետք է ստեղծվեն կենսագործունեության լավագույն պայմանները, որպեսզի նրանք կարողանան ապրել իրենց երկրում և չլքեն իրենց հայրենիքը: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում առկա է հսկայական մտավոր ներուժ, և երիտասարդ սերունդը պետք է ունենա հնարավորություն զարգացնելու իր երկիրը կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում:
- Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ապրիլյան ռազմական գործողությունները՝ ինչպե՞ս կբնորոշեք Ադրբեջանի դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
- Ես կցանկանայի ներկայացնել իմ դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ: Ադրբեջանը տիրապետում է հսկայական նյութական ռեսուրսների, որոնք օգտագործվում են հակահայկական քարոզչության միջոցով միջազգային հանրության վրա ազդեցություն գործելու նպատակով: Ադրբեջանն իրականացնում է բավականաչափ ագրեսիվ քարոզարշավ Հայաստանի ու Ղարաբաղի դեմ, և, իհարկե, սա, ըստ էության, ոչ կառուցողական մոտեցում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում:
Բացի այդ՝ Ադրբեջանը շարունակում է շատ ագրեսիվ գաղափարախոսություն զարգացնել երկրի ներսում: Այն իր վառ դրսևորումը ստացավ մի քանի տարի առաջ, երբ ադրբեջանցի սպան համատեղ զորավարժանքների ժամանակ կացնահարել էր հայ սպայի, որից հետո նրան հերոսի կոչում շնորհեցին Ադրբեջանում: Այս քայլով Ադրբեջանի ղեկավարությունը խրախուսեց նման հանցագործությունները երկրի ներսում: Սա ինձ համար տարօրինակ է: Այսօր «հերոսության» նման ընկալումն ընկած է Ադրբեջանի քաղաքացիների մտածողության հիմքում: Ես նկատի չունեմ բոլորին անխտիր, բայց մեծամասնությունը հենց այդպես է մտածում:
- Ի՞նչ եք կարծում, լե՛դի Քոքս, կա՞ն արդյոք այնպիսի մեխանիզմներ և գործիքներ, որոնք մինչ օրս չեն գործադրվել բանակցային գործընթացում, և որոնց կիրառման պարագայում մենք կունենայինք դրական արդյունքներ:
- Ես հուսով եմ, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն կկարողանա օբյեկտիվ գնահատական տալ առկա իրականությանը և բանակցային գործընթացում հանդես կգա խելամիտ և արդարացի առաջարկներով: Իմ դիրքորոշումը հիմնվում է երկու կարևորագույն սկզբունքների վրա: Առաջին հերթին ԼՂՀ-ն պետք է հանդես կա որպես բանակցային կողմ, և երկրորդ՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը պետք է տրվի ինքնորոշման իրավունք: ԼՂՀ-ն պետք է միջազգայնորեն ճանաչվի, և Արցախի ժողովրդի իրավունքները պետք է հարգվեն միջազգային հանրության կողմից:
Անկախության հռչակումից ի վեր ԼՂՀ-ն ապացուցել է, որ ունի լավ կառավարում, որ բնակիչներն ապրում են ժողովրդավար երկրում, որտեղ անցկացվում են ազնիվ և արդար ընտրություններ: Այդ ընտրություններին իրենց մասնակցությունն են ունենում միջազգային դիտորդները, որոնք բարձր են գնահատում թե՛ ընտրությունների ընթացքը և թե՛ երկրում առկա ժողովրդավարության մակարդակը: Բացի այդ՝ Ղարաբաղի բնակչությունը տնտեսապես կենսունակ է: Արցախում առկա է հսկայական ներուժ արտաքին ներդրումների համար: Այս ամենն ապացույցն է այն բանի, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը թե՛ քաղաքականապես և թե՛ տնտեսապես պետք է ճանաչվի ու հարգվի միջազգային հանրության կողմից՝ որպես անկախ պետություն:

Баронесса Кокс: "В Армении имеется огромный потенциал ума и таланта" (эксклюзив)
Госпожа Кокс, как Вы знаете, 2 и 25 сентября Армения и Арцах отмечали 25-ую годовщину независимости. Как бы Вы оценили пройденный путь Нагорно-Карабахской Республики и Армении?
- В первую очередь, мои поздравления Армении и НКР с связи с празднованием 25-летия независимости. Очевидно, что мы имеем дело совершенно с разными историями. Армения признана на международном уровне. И я всегда говорила, что армяне в Армении и в НКР это люди, которые на протяжении многих лет переживали тяжелые времена. Но - это люди, которые создают красоту. Армения, как мы знаем, пережила реально трудные времена в начале 1990-ых годов. Не было электричества в стране, не было воды; для того времени была очень актуальна фраза "если электричество включено, заполните ванну с водой". И каждый раз при возможности люди заполняли ванну с холодной водой. Мне было особенно жаль пожилых людей, которые жили в высотках и учились обходиться без еды. В темноте, в холоде, когда не было электричества, они должны были спускаться и подниматься пятнадцать этажей, чтобы достать пищу. Это были очень трудные дни...
Теперь, много лет спустя, мы видим красоту вокруг, креативные танцующие фонтаны, очень красивые и стильные здания в Ереване. Вы полны теплом и любовью.. Вчера, гуляя по улице, я встретила двух молодых людей. Они узнали меня и остановились. Поприветствовали меня так тепло, что я расчувствовалась. Один из них - писатель, другой - юрист. Разговаривая с ними, я поняла, что в Армении имеется огромный потенциал ума и таланта. Я вновь пришла к выводу, что счастлива быть снова в Армении…
К сожалению, в Армении имеются также различного рода проблемы. Я знаю об экономических трудностях, осведомлена о проблемах, связанных с демографией: многие покинули Армению. Эти проблемы должны быть преодолены.
Карабах же... Он пережил чудовищную войну. В начале апреля этого года война вновь заявилась в Карабах, но народ Карабаха стоек. Они победили в невозможной войне. И, как и в Армении, граждане Карабаха продолжают создавать красоту. Есть красивые, недавно построенные здания в Степанакерте (столица НКР), в Шуши (город в Нагорно-Карабахской Республики). Два года назад были построены 3 новых музея в Шуши. Но, к сожалению, жители Карабаха до сих пор имеют проблемы с безопасностью и существует постоянная военная угроза со стороны Азербайджана.
- Нынешний этап истории, можно сказать, является переломной точкой в истории Армении и НКР. Как Вы думаете, какие приоритеты и какие проблемы должны быть учтены на будущее?
- Очевидно, что одно из самых важных - попытка уменьшения военной угрозы в Карабахе и обеспечение мира в Карабахе. Я бы хотела подчеркнуть и важность ситуации в Нахиджеване, о котором не делается акцент в переговорном процессе. Я никогда не могла понять, почему на этот вопрос не делается преимущественных акцентов. В 1991 году я была в Нахиджеване и была свидетелем того, как азербайджанские танки разрушали армянские деревни, было разрушено около 1000 армянских хачкаров. Именно  таким образом осуществлялась этническая чистка армян и происходили культурные разрушения в Нахиджеване. Я ожидала увидеть в переговорном процессе по карабахскому урегулированию соответствующие замечания. Красная линия - Армения потеряла Нахиджеван. То, что Азербайджан сделал много лет назад и продолжает осуществлять на данном этапе, является ужасным преступлением. И истина должна быть услышана и доведена до мира.
Что касается проблем, то для Армении это вопрос экономического развития. Для этих креативных и замечательных людей должны быть созданы лучшие жилищные условия, чтобы они могли жить в своей стране и не покидали свою родину. Я думаю, что в Армении имеется огромный потенциал - принимая во внимание очень хорошо образованное молодое поколение, которому должна быть предоставлена возможность развивать Армению во всех сферах жизнедеятельности.
- Учитывая последние военные действия, инициированные Азербайджаном в начале апреля сего года, как Вы можете охарактеризовать позицию Азербайджана в течение всего процесса карабахского урегулирования?
- Я бы хотела представить свою точку зрения по поводу карабахского конфликта, это будет взгляд со стороны. Азербайджан, имея вполне высокий потенциал денежных ресурсов, тратит их на пропаганду, влияя этим на международное сообщество. Эта очень агрессивная пропаганда против Армении и Карабаха, конечно же, выражение неконструктивной позиции со стороны Азербайджана в переговорном процессе по карабахскому урегулированию.
Кроме того, Азербайджан продолжает развивать очень агреcсивную доктрину внутри страны. Это было продемонстрировано несколько лет назад, когда азербайджанский офицер во время совместных учений зарубил топором армянского офицера, после чего его признали героем в Азербайджане. Этим действием Азербайджан поощрил подобное преступление внутри страны.  Для меня это экстраординарно. Сегодня такое восприятие "геройства" лежит в основе мышления граждан Азербайджана - я, конечно, не имею в виду всех, но есть контингент людей в Азербайджане, мыслящий именно таким образом.
- Как Вы думаете, леди Кокс, сущеcтвуют ли такие механизмы и инструменты, которые не были задействованы в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта, и которые могли бы дать положительный эффект?
Я надеюсь, что Минская группа ОБСЕ увидит реальность такой, какая она есть на самом деле и предложит сторонам справедливые рекомендации. Моя позиция всегда была основана на двух главных принципах. Первое - НКР в будущем должна быть частью переговорного процесса, и второе - жителям Нагорного Карабаха должно быть предоставлено право на самоопределение. Они должны быть признаны на международном уровне, их права должны уважаться.
После провозглашения независимости НКР показала, что у нее хорошее руководство, что там проводятся свободные и справедливые выборы - кстати, с участием международных наблюдателей, которые дают им высокие оценки. Карабахцы доказали, что строят демократическую страну, что они могут быть экономически жизнеспособными. Карабах имеет и огромный потенциал для иностранных инвестиций. Все это и многое другое показывает, что Нагорно-Карабахская Республика как политически, так и экономически должна признаваться и уважаться на международном уровне в качестве независимой страны.