ՀԿ-ների մասին օրինագիծ. ուժեղ և թույլ կողմերը
ՀՀ ազգային ժողովի այս քառօրյայի օրակարգում է ներառվել նաև Հասարակական կազմակերպությունների մասին օրենքում լրամշակումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Օրենքի նախագիծը մշակվել է դեռևս 2014 թվականին, մի քանի անգամ ներկայացվել է Ազգային ժողով ու հետ ուղարկվել կառավարություն` լրամշակման: Հատկանշական է, որ այդ ողջ գործընթացն ուղեկցվել է նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներով, քննարկումներով, և ուշադրություն է դարձվել նաև նախագծի տարբեր դրույթների վերաբերյալ նրանց մտահոգություններին:
Նախ նշենք, որ դեռևս 2001թ.-ին ընդունված Հասարակական կազմակերպությունների մասին օրենքն արդեն վաղուց կարիք ունի լրամշակման, ինչը պայմանավորված է մի կողմից քաղաքացիական հասարակության զարգացմամբ, մյուս կողմից՝ երկրի պետական և հասարակական կյանքում հասարակական դերի հստակեցման անհրաժեշտությամբ: Նոր օրինագիծը նախատեսում է ՀԿ-ների պետական գրանցման վարչարարության պարզեցում, կամավորության ներգրավման, հաշվետվողականության ինստիտուտի հստակեցում, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հնարավորություն, դատարան դիմելու իրավունք և այլն:
Նախագծում ներառված թերևս ամենակարևոր նորարարություններից է հասարակական կազմակերպություններին ձեռնարկատիրական գործունեության իրավունքով օժտելը: Նման լուծումը, անշուշտ, դրական կերպով կանդրադառնա հասարակական կազմակերպությունների ֆինանսական կենսունակության վրա՝ համեմատաբար թուլացնելով նաև նրանց կախվածությունը արտաքին ֆինանսական աղբյուրներից:
Օրինագծի մշակմանն իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել Եվրամիությունը և Բրիտանական խորհուրդը, իսկ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները հնարավորություն են ստացել ներկայացնելու իրենց առաջարկները, ինչպես նաև տարբեր դրույթների հետ կապված դիտարկումները: Դրանց հիման վրա լրամշակումների արդյունքում օրինագծի նախնական տարբերակի շատ դրույթներ փոփոխվել են, ինչն արձանագրում են նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները:
Չնայած տարբեր վերանայումներին, ըստ ՔՀԿ ներկայացուցիչների, ներկայիս օրենքի նախագիծը դեռևս պարունակում է որոշակի դրույթներ, որոնք սահմանափակում են հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը: Դրանցից առավել կարևորվում են հետևյալները:
- Նախագիծը սահմանում է, որ հասարակական կազմակերպություններն իրենց կանոնադրության մեջ ձևակերպեն, թե ովքեր են կամ հասարակության որ խմբերն են իրենց շահառուները: Սակայն ոչ բոլոր կազմակերպություններն են զբաղվում ինչ-որ կոնկրետ խմբերի (երեխաներ, կանայք և այլն) իրավունքների պաշտպանությամբ: Բավական շատ են այնպիսի կազմակերպությունները, որոնք, օրինակ, աշխատում են Հայաստանում ժողովրդավարության խթանման, տարբեր գործընթացների և սոցիալական երևույթների մոնիթորինգի ուղղություններով: Տվյալ կազմակերպությունների համար այս դրույթի իրացումը կլինի բավական դժվար:
- Թեև, ըստ օրինագծի, վերականգնվում է ՀԿ-ների կողմից դատարան դիմելու իրավունքը, սակայն ըստ նախագծի` կազմակերպությունները շահերի պաշտպանություն կարող են իրականացնել միայն շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտին վերաբերող հարցերի դեպքում: Բացի այդ՝ դատարան կարող են դիմել միայն այն ՀԿ-ները, որոնք ունեն առնվազն երկու տարվա գործունեության փորձ և մինչ այդ զբաղվել են իրավունքների պաշտպանությամբ:
Սպառողների իրավունքների խախտման, պատմամշակութային հուշարձանների պահպանման և ամենատարբեր հարցերով զբաղվող կազմակերպություններին օրինագիծն այդ իրավունքը չի տալիս: Այս առնչությամբ ՔՀԿ ներկայացուցիչները հիշեցնում են Սահմանադրական դատարանի 2010թ.-ի 906 որոշումը, որում ասվում է, որ եթե ՀԿ-ն դիմում է դատարան, և տվյալ խնդիրն իր կանոնադրական նպատակների շրջանակում է, ուրեմն նա պատշաճ հայցվոր է:
- Մեղմացվել է նաև ստուգումների դրույթը, սակայն ՀԿ-ների դժգոհությունը մասամբ պահպանվել է: Նախագծի նախնական տարբերակում կազմակերպությունների ֆինանսական հաշվետվության հրապարակային ներկայացումը եղել է պարտադիր: Գործադիրը հաշվի է առել դժգոհությունները և սահմանել, որ հանրային հաշվետվություն կներկայացնեն ոչ բոլոր ՀԿ-ները, մասնավորապես ֆինանսական աուդիտի է ենթարկվում կազմակերպությունների՝ միայն հանրային միջոցներից (պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների և այլ հանրային միջոցներ տնօրինող մարմնի կամ իրավաբանական անձի միջոցներ) ստացած գումարի շրջանառությունը, եթե այն գերազանցում է 5 մլն դրամի սահմանագիծը:
Որոշակի վիճելի կետերով հանդերձ՝ քաղաքացիական հասարակության շատ ներկայացուցիչներ բավական դրական են գնահատում հասարակական կազմակերպությունների մասին օրենքի լրամշակման այս գործընթացը և այն համարում են անգամ մի փոքր ուշացած:

Законопроект о неправительственных (общественных) организациях (НПО): слабые и сильные стороны
В повестке этой четырехдневки Национального Собрания РА включен также проект закона "Об изменениях в Закон об общественных организациях". Законопроект был разработан еще в 2014-ом году, несколько раз был представлен в Национальное Собрание и отправлен назад в правительство на доработку. Знаменательно, что этот процесс также сопровождался встречами с представителями гражданского общества, обсуждениями между ними и представителями правительства, на которых была высказана озабоченность представителей гражданского общества по поводу различных аспектов законопроекта и привлечено внимание правительства к ним.
Во-первых, отметим, что принятый еще в 2001-ом году закон "Об общественных организациях" уже давно нуждается в изменениях, что обусловлено с одной стороны развитем гражданского общества Армении, а с другой – необходимостью уточнения роли общества в государственной и общественной жизни страны. Новый законопроект предполагает упрощение процедуры регистрации НПО, уточнения критериев добровольности вовлечения в организацию, института отчетности, возможностей занятия предпринимательской деятельностью, правом обращения в суд и т.д.
Возможно, самым важным новшеством, включенным в проект, является предоставление общественной организации право на занятие предпринимательской деятельностью. Подобное решение, безусловно, положительно скажется на финансовой жизнедеятельности организации, а также сравнительно ослабит ее зависимость от внешних финансовых источников.
В разработке законопроекта свою помощь оказали Евросоюз и Британский совет, а организации гражданского общества получили возможность представить свои предложения, как и свои замечания по поводу различных аспектов законопроекта. В результате всего этого многие положения первоначального варианта законопроекта претерпели изменения, что отмечают также представители гражданского общества.
Несмотря на многочисленные пересмотры, согласно представителям гражданских общественных организаций, представленный законопроект все еще содержит определенные положения, которые ограничивают их деятельность.
- Законопроект определяет, что общественные организации в своих уставах должны записать, кто или какие группы общества являются бенефициарами. Однако не все организации заняты защитой прав каких-либо конкретных групп (дети, женщины и т.д.). Очень много таких организаций, которые, например, в Армении работают в направлении продвижения демократии, мониторинга различных процессов и социальных явлений. Для таких организаций указание своих бенефициаров - достаточно затруднительное дело.
- Несмотря на то, что, согласно законопроекту, восстанавливается право НПО обращаться в суды, однако организации смогут защищать свои права лишь в вопросах, касающихся защиты окружающей среды. Кроме того, в суд могут обратиться лишь те НПО, которые имеют минимум двухлетний опыт работы и до того занимались защитой прав.
Организациям, занятым защитой прав потребителей, историко-культурных памятников, а также занимающихся самыми различным вопросами, законопроект не дает подобного права. В этой связи представители гражданских общественных организаций напоминают решение Конституционного суда РА за номером 906, в котором говорится, что если НПО обращается в суд и данная проблема находится в рамках ее уставных целей, то эта НПО - надлежащий истец.
- Смягчены также положения о проверках, однако недовольство НПО частично сохранилось. В первоначальном варианте законопроекта публичное представление финансового отчета организаций являлось необходимым условием. Исполнительная власть учла недовольство и определила, что публичный отчет предоставят не все НПО. В частности, финансовому аудиту будет подвержен лишь оборот средств, полученных из общественных источников (средства государственных или органов местного самоуправления, юридических лиц), если сумма превышает 5 млн драмов.
Стоит отметить, что даже при наличии спорных положений многие представители гражданского общества довольно-таки положительно оценивают процесс реформ закона "Об общественных организациях" Армении и считают его даже немного запоздавшим.