Ուկրաինայում ադրբեջանցիները բողոքում են, որ հայն իրենց չի պաշտպանում
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում Ուկրաինայում տասնյակ ադրբեջանցիներ են առևանգվել, նրանցից ոմանք բաց են թողնվել մեծ գումարի դիմաց, ոմանք սպանվել: Այդ հանցագործությունները սակայն դեռևս չեն բացահայտվել», - հայտարարել է Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպան Ազեր Խուդիևը:
Մենք անհանգստացած են առաջին հերթին անգործությունից և միջոցառումների բացակայությունից: Կան ադրբեջանցիներ, որոնց առևանգել են և նրանց ազատման համար որևէ հատուկ գործողության պատրաստման մասին տեղեկություն չկա», - նշել է դեսպանը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները ուշադրություն են հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ դրանք է սկսել են հասնել անհավանական մասշտաբների Արսեն Ավակովի՝ Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար դառնալուց հետո (ընդ որում՝ ընդգծելով Ավակովի հայկական ծագումը): Այս կապակցությամբ նույնիսկ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Զակիր Գարալովը հատուկ ուղերձ է հղել իր ուկրաինացի գործընկեր Յուրի Լուցենկոյին:
Այստեղ հարկ է նշել, որ վերջին երկու տարիներին Ուկրաինայում զինված հակամարտության ֆոնին հանցավորության մակարդակը մի քանի անգամ ավելացել է, ընդ որում հանցագործությունների միայն 25 տոկոսն է բացահայտվում, իսկ սպանությունների դեպքում բացահայտվում է դեպքերի միայն 15 տոկոսը: Այս համատեքստում բնականաբար ավելացել է նաև Ուկրաինայում ադրբեջանցիների նկատմամբ  կամ ադրբեջանցիների մասնակցությամբ հանցագործությունների դեպքերը: Այսպիսով, ադրբեջանական լրատվամիջոցների և որոշ պաշտոնական շրջանակների հայկական հետք փնտրելը այս հարցում հիմնավորված չէ:
Նշենք, որ Ադրբեջանում որոշեցին այս հարցը բարձրացնել այն բանից հետո, երբ ուկրաինական լրատվամիջոցները բացասական շեշտադրումներով հոդվածներ հրապարակեցին ադրբեջանական սպորտի մասին: Սրան հետևեց ադրբեջանական մամուլում հակաուկրաինական հոդվածների տարափը, ինչը տպավորությունն էր ստեղծում, որ երկու երկրները բավականին լարված հարաբերություններ ունեն, սակայն իրականում Կիևի և Բաքվի հարաբերությունները բավականին ջերմ են: Եթե նույնիսկ փոխադարձ դժգոհություններ կան որոշ հարցերում ապա պաշտոնական մակարդակում գերադասում են լռել դրանց մասին, քանի որ փոխադարձ հետաքրքրությունները շատ են. Ուկրաինայում բավականին մեծ ադրբեջանական համայքն կա, տնտեսական ծանր պայմաններում գտնվող Կիևը հետաքրքրված է ադրբեջանական ներդրումներով:

Азербайджанцы в Украине недовольны: армянин их не защищает
"За последние два года в Украине были похищены десятки азербайджанцев, некоторые из них отпущены за большие деньги, некоторые убиты", - заявил посол Азербайджана в Украине Азер Худиев. "Мы обеспокоены в первую очередь бездействием и отсутствием необходимых мер. Есть азербайджанцы, которых похитили, и никакой информации о готовящихся спецоперациях по их освобождению нет", - его слова приводит haqqin.az.
Азербайджанские СМИ обращают внимание на тот факт, что преступления против азербайджанцев в Украине достигли небывалых масштабов после того, как  министром внутренних дел Украины стал Арсен Аваков (СМИ подчеркивают армянское происхождение Авакова). В связи с этим Генеральный прокурор Азербайджана Закир Гаралов направил специальное обращение своему украинскому коллеге Юрию Луценко.
Следует отметить при этом, что на фоне вооруженного конфликта в Украине количество правонарушений в этой стране за последние годы не просто скачкообразно выросло; вместе с тем раскрываемость преступлений упала в разы – она не превышает 25%, а по убийствам показатель составляет всего 18%. В этом контексте ничего удивительного в том, что случаи преступлений, совершенных против азербайджанцев, в Украине увеличились. Таким образом, попытка азербайджанских СМИ и некоторых официальных кругов найти армянский след в этом вопросе необоснованна.
Отметим, что Азербайджан решил обратить внимание на этот вопрос после того, как украинские СМИ опубликовали серию статей с негативным акцентом об азербайджанском спорте. За этим последовал поток антиукраинских статей в азербайджанской прессе, что могло создать впечатление, что страны имеют натянутые отношения, однако отношения между Киевом и Баку на самом деле довольно теплые. Даже если между Украиной и Азербайджаном и есть недовольства по некоторым вопросам, страны предпочитают молчать о них на официальном уровне, потому что есть и много взаимных интересов: в Украине есть большая азербайджанская община; кроме того, Киев, который находится в непростых экономических условиях, заинтересован в азербайджанских инвестициях.