Մեծ Բրիտանիան տարեկան 66 մլրդ ֆունտ կկորցնի
Մեծ Բրիտանիայի Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ Եվրամիության կազմից երկրի դուրս գալու պարագայում «խիստ սցենարով»  բրիտանական տնտեսությունը տարեկան 66 մլրդ ֆունտ (81 մլրդ դոլար) կկորցնի: Կորուստն, ըստ նախարարության կլինի, կրճատվող հարկային մուտքերի հաշվին, հաղորդում է utro.ru-ն:
Այս մասին ասված է Ֆիննախի կողմից բրիտանական կառավարության համար կազմված փաստաթղթում, որին ծանոթ է «Թայմս» ամսագիրը:
«Խիստ սցենարը» ենթադրում է, որ Բրիտանիային Բրյուսելի հետ բանակցությունների արդյունքում չի պահպանի համաեվրոպական համակարգին հասանելիություն՝ դառնալով Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության լիարժեք ինքնուրույն անդամ: Այդ պարագայում առևտրային բոլոր սակագները կվերանայվեն:
Արդյունքում ազգային ՀՆԱ կարող է ընկնել 9,5%-ով, իսկ առևտրի և ՕՈՒՆ- երի (օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ) ծավալները կարող են կրճատվել 20%-ով 15  տարիների ընթացքում:

Британия будет ежегодно терять по 66 миллиардов фунтов
Министерство финансов Великобритании сообщило, что в случае выхода страны из состава Евросоюза по "жесткому сценарию" ее экономика будет ежегодно терять по 66 млрд фунтов ($81 млрд) от недополученных налоговых поступлений, передает utro.ru.
Об этом говорится в подготовленном для правительства документе Минфина, доступ к которому получила газета "Таймс".
"Жесткий сценарий" означает, что Британия в ходе переговоров с Брюсселем не сохранит доступ к общеевропейскому и станет самостоятельным участником Всемирной торговой организации. В этом случае все торговые тарифы будут пересмотрены заново.
В итоге национальный ВВП может упасть на 9,5%, а размер торговли и объем прямых иностранных инвестиций может сократиться на 20% в течение 15 лет.