Նավթի գինը վերջին օրերի ընթացքում
Նոյմբերի 4-ի առևտրային տվյալներով նավթի գինը հաստատվեց անկումով: Brent տեսակի նավթի գինը այդ օրն էժանացել է 1.7%-ով՝ հասնելով 45,53 դոլար/բարելի:
Նավթի գնանկման պատճառը հիմնականում մտավախությունն է, որ ՕՊԵԿ անդամ երկրները նոյեմբերի վերջին այնուամենայնիվ չեն ստորագրի նավթի արդյունահանման նոր քվոտաների հաստատման մասին համաձայնագիրը: Արդյունքում, վերջին 12 օրերի ընթացքում նավթի գնանշումների մակարդակն անկում է ապրել 13,3%-ով, ինչը համարժեք է նավթի գնի 7,01 դոլարով անկման, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Այսօր, սակայն, նոյեմբերի 7-ին, Brent տեսակի նավթի գինը մի փոքր աճ է գրանցել՝ 1,01%, ինչի արդյունքում նշված տեսակի գինը կազմել է 45,99 դոլար/բարել: Պետք է շել, որ նավթի գների վրա մեծ ազդեցություն ունեն նաև ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններին նախորդող ու հաջորդող ժամանակաշրջանները:

Цены на нефть за последние дни
Торги по нефти 4 ноября завершились снижением. Баррель Brent подешевел на 1,7%, до 45,53. Трейдеры продают фьючерс на нефть в ответ на увеличение запасов и добычи нефти, а также опасениях, что страны ОПЕК не заключат соглашение по новым квотам на добычу в конце ноября. За 12 дней нефтяные котировки снизилась на 13,3% (— $7,01). С начала года нефть остаётся в плюсе на 20,7% (+$7,83), передает ИА REGNUM.
Сегодня, 7 ноября, в Азии за баррель Brent дают $45,99 (+1,01%). Техническая картина на часовом периоде указывает на восстановление котировок до $47.40. Если в Европе покупатели смогут вернуть цены к уровню $46,43, то тогда после двенадцатидневного падения восходящая коррекция продолжится до появления результатов выборов в президенты в США.