«Հանրապետականները» Ֆրանսիայում ընտրում են նախագահի իրենց միասնական թեկնածուին
Ֆրանսիայի առաջատար ընդդիմական թևը՝ «Հանրապետականներն», անցկացնում են պրայմերիզի առաջին փուլը: Նպատակը գարնանը սպասվող նախագահական ընտրություններին միասնական թեկնածու ընտրելն է: Պրայմերիզին մասնակցում է յոթ թեկնածու, որոնց թվում ֆավորիտ են երեքը, հաղորդում է euronews.com-ը:
Հարցումների համաձայն, մրցավազքի առաջատար է համարվում Բորդոյի քաղաքապետ Ալեն Ժյուպեն: Ժյուպեն կարող է հավաքել ընտրողների ձայների 29% -ը:
Հարցումները նմանատիպ ռեյթինգի մասին են կանխատեսում նաև Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի համար, ում անվանում են «մինի Թրամփ»:

Франция: "Республиканцы" подбирают кандидата в президенты
“Республиканцы”, ведущая оппозиционная сила Франции, проводит первый тур праймериз. Цель – определить единого кандидата в президенты на предстоящих будущей весной выборах. Впервые в истории французских правых голосование открыто для всех желающих. В праймериз участвуют семь кандидатов. Фаворитов – трое, передает euronews.com.
Одно время, согласно опросам, лидером гонки считался мэр Бордо Ален Жюппе. Такой же рейтинг популярности у экс-президента Николя Саркози, которого прозвали “мини-Трампом”.
30% голосов может получить экс-премьер Франсуа Фийону, которому за сутки до голосования удалось обойти оппонентов.