ՀՀ-ԵՄ պայմանագիրը կստորագրվի գարնանը
Հայաստան-Եվրամիություն շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ընթանում են բավականին հաջող, իսկ հաջորդ հանդիպումը տեղի է ունենալու դեկտեմբեր ամսին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը, հայտնում է Tert.am-ը:
«Վերջին շրջանում համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ընթանում են հաջող կերպով և հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերին: Առհասարակ, այն փաստը, որ կնքվելու է նման համաձայնագիր, արդեն հաջողություն է: ՀՀ կառավարությունը ազդակ է հղում Եվրամիությանը, որ Հայաստանը ցանկանում է գնալ արդիականացման և բարեփոխումների ճանապարհով, և այդ ճանապարհին Եվրամիությունը կարևոր գործընկեր է: Ես համոզված եմ, որ Եվրամիությունն ու իր անդամ պետությունները շահագրգիռ են նոր ազդակներ հաղորդելու այս համագործակցությանն ու կնքվելիք համաձայնագրին»,- ասել է դեսպանը:
Հարցին, թե համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ի՞նչ փուլում են, Մաթիաս Քիսլերը պատասխանել է. «Բանակցությունների ամառային փուլից հետո զգալի առաջընթաց է գրանցվել։ Թե երբ կստորագրվի համաձայնագիրը, ոչինչ ասել չեմ կարող, սակայն ՀՀ կառավարության կողմից ազդակ կա, որ այն կստորագրվի հաջորդ տարվա գարնանը»:
Գերմանիայի դեսպանն առանձնացրել է վիզայի դյուրացման գործընթացը շրջանակային համաձայնագրից: Դեսպանի խոսքով՝ ինքը կիսում է ՀՀ քաղաքացիների մեծ ցանկությունը դյուրացված կարգով դեպի Եվրոպա մուտք ունենալու համար, սակայն դեռևս պարզ չէ, թե երբ կմեկնարկի ՀՀ-ի և Եվրամիության միջև վիզաների դյուրացման ընթացակարգի վերաբերյալ քննարկումը:

Договор ЕС-Армения будет подписан летом следующего года
Переговоры по рамочному соглашению Армения-Евросоюз проходят довольно удачно, следующая встреча состоится в декабре. Об этом во время встречи с журналистами сказал посол Германии в Армении Матиас Кислер, передает Tert.am.
"В последнее время переговоры по соглашению проходят удачно, и следующая встреча состоится в декабре. Вообще, сам факт, что будет заключено подобное соглашение – уже удача. Правительство Армении подает знак Евросоюзу о том, что Армения намерена идти по пути модернизации и преобразований, а на этом пути ЕС является важным партнером.  Я уверен в том, что ЕС и государства-члены союза заинтересованы в сотрудничестве и заключении соглашения", - сказал посол.
Кислер отметил, что после летнего этапа переговоров был отмечен существенный прогресс. "Насчет того, когда будет подписано соглашение, не могу ничего сказать, но, правительство РА дает понять, что, это произойдет, скорее всего, летом следующего года",- сказал посол.
Посол Германии отделил процесс упрощения визового режима от рамочного соглашения.  По его словам, он разделяет стремление граждан Армении иметь возможность въезда в Европу по упрощенному визовому режиму, но пока неизвестно, когда начнется обсуждение между РА и ЕС вокруг упрощения визового режима.