ՀՀ-ԵՄ բանակցությունների հաջողությունը կարևոր է բոլոր կողմերի համար
Հայաստանն ու Եվրամիությունը շրջանակային նոր համաձայնագրի շուրջ արդեն իսկ բանակցությունների հինգ փուլ են անցկացրել: Ինչպես նշում են կողմերը, հիմնական հարցերի համաձայնեցման գործընթացում կա զգալի առաջընթաց, ակնկալվում է, որ գարնանն արդեն իսկ հնարավոր կլինի ստորագրել նոր համաձայնագիրը:
Այս համաձայնագրի ստորագրումը կարևոր է ոչ միայն դրա անմիջական կողմերի, այլև տարածաշրջանի գրեթե բոլոր դերակատարների համար: Այսօր ՀՀ-ԵՄ պայմանագրի օրինակով կողմերը ջանքեր են գործադրում համաձայնեցնելու ԵԱՏՄ և ԵՄ առևտրատնտեսական կանոնների, նորմերի և ռեգլամենտների մի շարք անհամապատասխանությունները, գտնել դրանցից բխող խնդիրների հաղթահարման ուղիների: Հաջողման դեպքում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կարող են մոդելային օրինակ և հիմք ծառայել ԵՄ-ԵԱՏՄ համագործակցության հարթեցման և դրա փաստաթղթային ամրագրման համար:
ՀՀ-ն մշտապես հայտարարել է, որ չի ընդունում ինտեգրացիոն երկու վեկտորների հակադրման սկբունքը և ձգտելու է առաջ շարժվել «և-և»-ի սկզբունքով: Այսօր այս մոտեցումն արդեն իսկ ընդունելի և հիմնավոր է դարձել թե՛ ԵՄ գործընկերների, թե՛ Արևելյան գործընկերության մյուս երկրների, թե´ ՌԴ-ի համար: Եվրամիությունն իր կողմից վերջին շրջանում վերանայեց Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը, որի մաս է կազմում նաև Արևելյան գործընկերության քաղաքականությունը: Վերանայման հիմքում դրվեց քաղաքականության ճկունության մեծացումն ու գործընկերների ցանկություններին ու մոտեցումներին արձագանքելու աստիճանի մեծացումը: Մյուս կողմից ԵԱՏՄ անդամ երկրները և մասնավորապես ՌԴ-ն բազմիցս հայտարարել են, որ պատրաստ են քննարկել ԵՄ-ԵԱՏՄ համագործակցության հարցերը: Բրյուսելը, հաշվի առնելով մի շարք աշխարհաքաղաքական գործոններ, դեռևս պատրաստակամություն չի արտահայտում արձագանքելու ՌԴ առաջարկին, սակայն ՀՀ միջոցով ակտիվորեն աշխատում է տնտեսական այս երկու համակարգերի համադրման մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ:
Ուստի Հայաստանը ԵՄ-ի հետ իր շարունակական արդյունավետ համագործակցության և բանակցային մեծ փորձի շնորհիվ այսօր կատարում է բոլոր կողմերի համար շատ կարևոր աշխատանք: Այստեղից հետևում է, որ բոլոր կողմերն իրենց հերթին կանեն հնարավորը՝ այս գործընթացը հաջողությամբ իր տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար:

Результат переговоров Армении и Евросоюза важен для всех сторон
Армения и Евросоюз провели уже пять этапов переговоров по новому рамочному соглашению. Как отмечают стороны, есть значительный прогресс в согласовании важнейших вопросов. Весной предполагается достичь подписания договора.
Подписание этого соглашения важно не только непосредственно для его сторон, но и практически для всех региональных игроков. Сегодня на примере договора Армении и ЕС прилагаются усилия по согласованию торгово-экономических правил, норм и регламентов ЕС и ЕАЭС, преодолению основных препятствий их совмещения. При эффективном выполнении этой задачи и продуктивной реализации договоренностей, отношения Армении и ЕС могут послужить моделью, примером и основой для дальнейшего налаживания взаимодействия между ЕС и ЕАЭС и документального закрепления этого взаимодействия.
Армения всегда заявляла, что для нее неприемлем принцип противопоставления двух интеграционных векторов, и  Ереван будет стремиться двигаться вперед по принципу "и-и". Сегодня этот подход уже признается как  со стороны европейских государств, стран Восточного Партнерства, так и России. Евросоюз, в свою очередь, пересмотрел политику Европейского соседства и ее компонент -  политику Восточного Партнерства. В основе пересмотра ставился принцип более гибкого подхода в отношении партнеров, их желаний и возможностей. С другой стороны, члены ЕАЭС, в частности Россия, многократно заявляли о желании развивать сотрудничество между ЕС и ЕАЭС, но Брюссель, учитывая многие политические факторы, не спешил реагировать на это предложение. В то же время сегодня ЕС активно работает с Арменией - членом ЕАЭС - над разработкой механизмов сглаживания противоречий между двумя экономическими системами.
Армения сегодня, благодаря своему большому опыту продуктивных переговоров с ЕС, проделывает большую и важную работу для всего региона. Из этого следует, что все стороны, в свою очередь, должны прилагать усилия, чтобы этот процесс достиг своего логического конца и привел к желаемым результатам.