Որքանո՞վ են աշխարհում տեղյակ Հայաստանի և հայերի մասին. հարցում (ՏԵՍԱՆՅՈւԹ)
Հանրային կարծիքի հետազոտությունը պարզել է, որ հարցմանը մասնակցած յոթ հայերից մեկը, իսկ օտարերկրացիների՝ քսանից մեկը տեղյակ է «Ավրորա» մրցանակի մասին:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 2016 թվականի հանրային կարծիքի հետազոտությունը պարզել է, թե որքանով է համաշխարհային լսարանը տեղյակ Հայաստանի, հայերի և «Ավրորա» մրցանակի մասին:
Հետազոտությունն իրականացրել է New Place Consultancy ընկերությունը՝ Kantar Group-ի TNS Opinion միջազգային սոցիալական հետազոտությունների գործակալության խորհրդատվությամբ: Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ «Ավրորա» մրցանակի նկատմամբ վերաբերմունքը դրական է այն մարդկանց շրջանում, ովքեր լսել են դրա մասին: Դրական վերաբերմունքի պատճառների թվում նշվում է, որ մրցանակը մեծարման է արժանացնում այնպիսի մարդկանց, ում աշխատանքն այլապես չէր ճանաչվի, ինչպես նաեւ նպաստում է աշխարհում հայերի դրական կերպարի ձեւավորմանը:
Հանրային կարծիքի հետազոտությունն անդրադարձել է նաև աշխարհում Հայաստանի ու հայերի մասին իրազեկվածությանը: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ համաշխարհային հանրությունը հիմնականում գիտի հայկական համայնքների, հայկական խոհանոցի և պատմության մասին:
Հետազոտությունը միեւնույն չափումները (գիտելիք, իրազեկվածություն, հետաքրքրություն, ներգրավվածություն) դիտարկել է նաև հայկական սփյուռքի շրջանում: Պարզվել է, որ սփյուռքահայերի եւ օտարերկրացիների հայերի մասին ընկալումները նման են. հայերն հիմնականում բնութագրվում են որպես հպարտ, ընկերասեր և հարգալից:
Հետաքրքրական է, որ չնայած հարցվածների մեկ երրորդի կարծիքով հայկական համայնքները կարևոր են իրենց երկրներում ինչպես պետական, այնպես էլ տեղական մակարդակներում, սակայն հարցվածների մեծամասնությունը համարում է, որ հայկական համայնքները փոքր դեր են խաղում իրենց երկրներում: Հայկական համայնքների ազդեցությունն ավելի շատ դիտարկվում է ինտելեկտուալ, մշակութային, սոցիալական և տնտեսական ոլորտներում: Քիմ Քարդաշյանը և Շերը գլխավորում են ամենաճանաչված հայ հայտնիների ցանկը՝ ինչպես համաշխարհային հանրության, այնպես էլ սփյուռքահայերի շրջանում:
Հայաստանի Հանրապետության մասին դիտարկումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի նկատմամբ նշանակալի հետաքրքրվածություն կա որպես երկիր և որպես ճամփորդական ուղղություն: Չնայած համաշխարհային հանրության ներկայացուցիչները Հայաստանը չեն դիտարկում որպես գործարարությամբ զբաղվելու վայր, սփյուռքահայերի զգալի մասը ցանկանում է տեղեկանալ Հայաստանի գործարար միջավայրի մասին: Երկու հայերից մեկը եւ յոթ օտարերկրացիներից մեկը հավանական է համարում, որ ապագայում կայցելի Հայաստան:
Հետազոտությունն իրականացվել է երկու փուլով՝ 2016 թվականի մարտի և հունիս-հուլիս ամիսներին 10 երկրներում՝ ԱՄՆ, Կանադա, Ավստրալիա, Ֆրանսիա, Արգենտինա, Դանիա, Նորվեգիա, Հունաստան, Գերմանիա և Ռուսաստան:

Что глобальная аудитория знает об Армении и армянах: ключевые результаты опроса "АВРОРЫ"
Опрос общественного мнения, организованный "Авророй", завершен. Его результаты показывают, насколько глобальная аудитория осведомлена об Армении, армянах и премии "Аврора".
Опрос общественного мнения показал, что каждый седьмой армянин и каждый двадцатый представитель других национальностей знают о премии "Аврора".
Исследование проводила лондонская компания New Place Consultancy совместно с брюссельским отделением агентства TNS Opinion, Kantar Group. Согласно полученным данным, те, кто слышал о премии "Аврора", в подавляющем большинстве случаев относятся к ней положительно. Среди причин подобного отношения опрошенные назвали тот факт, что премия отмечает заслуги тех, кому редко воздают должное, а также способствует созданию положительного образа армян, сообщается на Auroraprize.com.
Одной из задач опроса было выяснить, что именно глобальная аудитория знает об Армении и армянах. Ответы респондентов показали, что в основном широкой общественности знакомы армянская еда и история, а также армянские сообщества.
Опрос по тем же ключевым пунктам – знания, осведомленность, вовлеченность – был проведен и среди представителей мировой армянской диаспоры. Между их ответами и ответами респондентов из широкой общественности наблюдается определенное сходство в том, что касается восприятия армян. Наиболее часто упоминаемыми в этом контекте положительными характеристиками оказались "гордые, дружелюбные и уважительно относящиеся к другим".
Любопытно, что почти треть респондентов отметила, что армянские сообщества важны для их страны как на национальном, так и на региональном уровне, но в то же время большинство опрошенных полагает, что армяне играют в жизни их страны небольшую роль. При этом за армянскими сообществами признают значительный вклад в интеллектуальную, культурную, социальную и экономическую сферы. Список самых узнаваемых армянских звезд возглавляют Ким Кардашьян и Шер – почти все респонденты, будь то армяне или представители других национальностей, были уверены в армянском происхождении этих знаменитостей.
Вопросы, посвященные Республике Армения, выявили значительный интерес к этой стране, не в последнюю очередь с точки зрения ее туристического потенциала. При этом представители широкой общественности практически не рассматривают Армению как страну, где можно заниматься бизнесом. Армяне, напротив, весьма заинтересованы в том, чтобы узнать побольше о деловом потенциале Армении. Каждый седьмой респондент (и каждый второй опрошенный армянин) заявил, что в будущем собирается посетить эту страну.
Исследование общественного мнения проводилось в два этапа, в марте и в июне-июле 2016 года, в 10 странах: США, Канаде, Франции, Австралии, Аргентине, Дании, Норвегии, Греции, Германии и России.