Թրամփը չի հրաժարվի Բրիտանիայի հետ առանձնահատուկ հարաբերություններից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Մեծ Բրիտանիա պետական այց թույլ չտալու պահանջով երկրի խորհրդարանի կայքում հրապարակված միջնորդագիրն արդեն հավաքել է 550 հազարից ավելի ստորագրություն, հայտնում է РИА Новости-ն:
Խորհրդարանի կողմից միջնորդագրի դիտարկման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի այն հավաքի 100 հազար ստորագրություն։ Ավելի վաղ Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Ջերեմի Կորբինը կոչ էր արել Facebook սոցցանցի իր բաժանորդներին ստորագրել այդ միջնորդագիրը։ Մասնավորապես բրիտանացիները դժգոհ են ԱՄՆ նորընտիր նախագահի միգրացիոն քաղաքականությունից:
Հարկ է նշել, որ սա թերևս այսօրվա դրությամբ կողմերի միջև հիմնական անհամաձայնությունն է: Հիշեցնենք, որ օրերս Վաշինգտոնում կայացել են ամերիկա-բրիտանական բարձր մակարդակի բանակցություններ, որոնք, ի դեպ, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի համար առաջին միջազգային բանակցություններն էին: Հաղորդվում է, որ բանակցությունների ժամանակ  Թրամփը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը քննարկել են ԵՄ կազմից Միացյալ թագավորության դուրս գալը, ՆԱՏՕ-ի ապագան, երկու երկրների միջև առևտրային համագործակցությունը և  Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցները:
Որպես այդ բանակցությունների հիմնական արդյունք, վերլուծաբաններն առանձնացնում են Թրամփի խոստումը ԵՄ կազմից դուրս գալուց հետո Մեծ Բրիտանիայի հետ հնարավորինս կարճ ժամկետներում երկկողմ առևտրային համաձայնագիր կնքել: Նշենք, որ Թրամփը վստահ է, որ ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալն օգուտ կբերի երկրին։ «Կարծում եմ, որ Brexit-ը հրաշալի կլինի Ձեր երկրի համար։ Երբ այն ավարտվի, դուք կկարողանաք ունենալ Ձեր ինքնությունը, կարող եք ընդունել Ձեր երկրում այն մարդկանց, ում ցանկանում եք, Դուք կարող եք ունենալ ազատ առևտրային համաձայնագրեր առանց որևէ մեկի կողմից վերահսկողության», - հայտարարել է Թրամփը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ բանակցությունների արդյունքներով մամլո ասուլիսի ժամանակ։
Բանակցությունների արդյունքում Թրամփը հայտարարել է նաև, որ հարյուր տոկոսով աջակցում է ՆԱՏՕ-ին, մինչդեռ նախկինում բազմիցս կասկածի տակ է դրել Հյուսիսատլանդյան դաշինքի արդյունավետությունը: Հակառուսական պատժամիջոցների մասով ևս կողմերն ընդհանուր հայտարարի են եկել: Մասնավորապես, Թրամփն, ով ավելի վաղ խոսում էր դրանք հանելու անհրաժեշտության մասին, Մեյի հետ բանակցությունների արդյունքում հայտարարել է, որ այդ մասին խոսելը դեռ վաղ է:
Այսպիսով, բանակցությունների արդյունքները, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ Մեյն առաջին արտերկրյա առաջնորդն է, ում հետ հանդիպել է նորընտիր ամերիկյան նախագահը, խոսում են այն մասին, որ առաջիկայում ևս Մեծ Բրիտանիան կշարունակի մնալ ԱՄՆ-ի հիմնական դաշնակիցը, և որ երկկողմանիորեն շահավետ ամերիկա-բրիտանական հարաբերությունները կշարունակեն առանձնահատուկ մնալ նաև Թրամփի նախագահության օրոք:

Trump Will Not Give Up the Special Relationship with Britain
The petition on UK government website with the request not to allow US President Donald Trump to Great Britain has already collected more than 550 thousand signatures.
For being reviewed by the Parliament the petition needs to collect 100 thousand signatures at least. Earlier, the Labor Party leader Jeremy Corby called on his Facebook followers to sign the petition. People are in particular unhappy with the president-elect's migration policy.
It should be noted that this is probably the main disagreement between the parties today. It should be recalled that recently US-British high-level talks took place in Washington which, by the way, were the first ones in the international negotiations under Donald Trump. It is reported that during talks Trump and British Prime Minister Theresa May discussed the Brexit, NATO's future business cooperation between the two countries and of course the anti-Russian sanctions.
As a result of these negotiations the analysts point out Trump's promise to enter into a bilateral trade agreement with UK as soon as possible after Brexit. It should be noted that Trump is confident that the UK will benefit from the Brexit. "I think Brexitwill work wonderful for your country. Once completed, you will be able to have your identity, you can receive in your country the people you want, you can have free trade agreements without anyone's control,"said Trump to British Prime Minister Theresa May during press conference. After negotiations, Trump also announced that he supports NATO for one hundred percent, even if he repeatedly questioned the effectiveness of the organization. Concerning the anti-Russian sanctions the parties also came to terms. Particularly Trump, who earlier spoke about the need to remove them, told May it is early to speak about it.
Thus, the results of the negotiations, as well as the fact that May was the first foreign leader the newly elected American president met with, show that UK will remain a major US ally in the future, and that mutually beneficial US-British special relationship will continue at Trump presidency as well.