ՕՊԵԿ-ը նվազեցրել է նավթի արդյունահանումը. Bloomberg
Նավթ արդյունահանող երկրների կազմակերպությունը՝ ՕՊԵԿ-ը ներդրողներին կարողացել է վստահեցնել, որ կազմակերպության անդամների կողմից կրճատվում են նավթի արդյունահանման ծավալները: Նման եզրահանգման է եկել Bloomberg գործակալությունը, հաղորդում է gazeta.ru-ն:
Գործակալության պնդմամբ, WTI տեսակի նավթի գների աճի հետ կապված ներդրողների սպասումները հասել են վերջին տասնամյակի առավելագույն մակարդակին:  Դա տեղի է ունեցել ՕՊԵԿ-ի և նավթ արդյունահանող այլ երկրների կողմից «սև ոսկու» արդյունահանման ծավալների կրճատման շնորհիվ:
Նշվում է, որ Սաուդյան Արաբիան անգամ հայտարարել է, որ կարողացել է իրականացնել 2016թ. վերջին նավթ արդյունահանողների կողմից ձեռք բերված համաձայնության 80 %-ը՝ արդյունահանումը հասցնելով օրական 1,8  մլն բարել:

Bloomberg: ОПЕК сократила добычу нефти
Организация стран – экспортеров нефти (ОПЕК) убедила инвесторов в том, что участники картеля сокращают добычу нефти по соглашению, которое было достигнуто в конце 2016 года, передает Bloomberg со ссылкой на менеджеров управляющих компаний и инвесторов, передает gazeta.ru.
Как отмечает агентство, ожидание инвестиционными менеджерами роста цены на нефть West Texas Intermediate (WTI) достигло наивысших уровней за десятилетие. Это случилось на фоне реализации сокращения добычи нефти ОПЕК и другими нефтедобывающими странами.
Сообщается, что Саудовская Аравия заявила, что смогла выполнить более чем на 80% обязательство по снижению добычи от целевого уровня в 1,8 млн баррелей в сутки.