Համաշխարհային տնտեսությունը կորցրել է ՀՆԱ մինչև 1.5%-ը՝ հաքերային հարձակումների պատճառով. Մուրաշով
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում համաշխարհային տնտեսության կրած վնասները հաքերային հարձակումներից կազմել են 300 մլրդ դոլարից մինչև 1 տրլն դոլար՝ կախված գնահատման մեթոդից: Այդ մասին ասել է ՌԴ ԱԱԾ ղեկավարի տեղակալ Նիկոլայ Մուրաշովը «Ինֆոֆորում- 2017» ֆորումի ժամանակ, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Նրա խոսքերով, այդ ցուցանիշն աճի միտում ունի:
Ընդհանուր առմամաբ հաքերային հարձակումներից կորուստները կազմում են համաշխարհային ՀՆԱ-ի 0.4-1.5 %-ը:
Մուրաշովը զգուշացրել է տեղեկատվական ենթակառուցվածքների կրած վնասների սարսափելի հետևանքների մասին:  Ժամանակակից աշխարհում սոցիալ-տնտեսական կայունությունը դրված է քննադատական տեղեկատվական ենթակառուցվածքի ուղղակի ազդեցության ներքո: Մուրաշովը հիշեցրել է, որ ահաբեկիչներն ակտիվ աշխատանքներ են տանում քննադատական ենթակառուցվածքների վրա ներազդելու գործիքներ ստեղծելու ուղղությամբ:

ФСБ России: мир потерял от атак хакеров до $1 трлн
За последние годы ущерб, причиненный мировой экономике хакерскими атаками, составил от $300 млрд до $1 трлн (в зависимости, от методики оценки), сообщил замначальника Центра ФСБ России Николай Мурашов в ходе национального форума информационной безопасности «Инфофорум-2017»м передает ИА REGNUM.
По его словам, этот показатель имеет тенденцию к росту. В пересчете на ВВП потери составили от 0,4% до 1,5% мирового ВВП. В качестве примера атак хакеров Мурашов привел недавнюю атаку на телекоммуникационную компанию «Дойче Телеком».
При этом он отметил возможные катастрофические последствия ущерба информационной инфраструктуре. В современном мире стабильность социально-экономического развития поставлена в прямую зависимость от безопасности критической информационной инфраструктуры.
Он напомнил, что террористические группировки активно ведут работу по созданию средств воздействия на объекты критической инфраструктуры.