ԱՄՆ փոխնախագահը կարող է նպաստել ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը
«Գլխավոր բացատրող», «գլխավոր բուժող»… սրանք են այն մականունները, որ Դոնալդ Թրամփը տվել է ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսին: 57-ամյա Մայք Փենսն ԱՄՆ 48-րդ փոխնախագահն է, ով Դոնալդ Թրամփի հետ մասնակցում էր 2016-ի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին: Նա մինչև վերջերս իր հայրենի նահանգի՝ Ինդիանայի նահանգապետն էր չորս տարի ժամկետով: Նախքան նահանգապետ ընտրվելը՝ Փենսը վեց անգամ եղել է  կոնգրեսական:
Մայք Փենսը մեծացել է իռլանդական կաթոլիկ ծնողների ընտանիքում: Նա ամուսնացել է 1985 թ.-ին, ունի երեք երեխա: Մայքլը՝ 24 տարեկան, ծովային ուժերի սպա է, Շառլոտը՝ 23 տարեկան, կինոռեժիսոր և Օդրին՝ 21 տարեկան, «սոցիալ - լիբերալ» լրագրող է, հաղորդում է express.co.uk-ը:
Փենսը հիմնականում հայտնի է Իրաքի պատերազմին իր աջակցությամբ, ինչպես նաև ԼԳԲՏ համայնքի հանդեպ իր բացասական դիրքորոշմամբ: 2006 թ.-ին Փենսը քվեարկել է հօգուտ նույնասեռականների ամուսնությունն արգելելու սահմանադրական փոփոխության, իսկ 2015 թ.-ին՝ որպես Ինդիանայի նահանգապետ, պաշտպանել է կրոնական ազատության վերականգնման ակտը, որը խտրական է համարվում լեսբուհիների, գեյերի, բիսեքսուալների և տրանսֆեստիտների հանդեպ:
Սակայն, Մայք Փենսը նաև այն մարդն է, ով 2013 թ.-ին 1.1 մլրդ դոլարի գործարք կնքեց, որով կրճատեց ամենամեծ հարկային բեռն ԱՄՆ ​​պատմության մեջ, ինչպես նաև հատուկ ֆինանսական միջոցներ հատկացրեց ենթակառուցվածքների բարեփոխումների համար: Ըստ Biography.com-ի՝ 2016 թ.-ին Ինդիանան $ 2 միլիարդ բյուջեի ավելցուկ էր վայելում:
Ի վերջո ինչո՞ւ Մայք Փենսը
Ի տարբերություն Դոնալդ Թրամփի, ով ավելի անկանխատեսելի է, Փենսը նկարագրվում է որպես բավականին հավասարակշռված անձնավորություն: Բացի այդ, որպես Ինդիանայի նահանգապետ և Կոնգրեսի նախկին անդամ, Փենսն ունի բավական մեծ վարչական փորձ: Նա համարվում է Վաշինգտոնի «ինսայդեր», ինչը ստիպում է շատերին կարծել, որ Փենսն առանցքային դեմք կլինի Թրամփի կառավարման ժամանակ: Ավելին, նա կլինի այն մեկը, ով կարող է օգնել «վաճառել» Թրամփի առաջարկները Կոնգրեսին:
Փենս-Թրամփ տարաձայնությունները
Հետաքրքիր է, որ նախքան ԱՄՆ փոխնախագահ լինելը, դեռևս նահանգապետի պաշտոնում, Մայք Փենսը քննադատել էր մահմեդականների մուտքն արգելելու Թրամփի ծրագրերը:
«Մահմեդականների մուտքն ԱՄՆ արգելող կոչերը վիրավորական և հակասահմանադրական են», - գրել էր նահանգապետը։ Սակայն, այն բանից հետո, երբ Թրամփը ներկայացրեց իր միգրացիոն արգելքը մահմեդականներին յոթ երկրներից, արդեն փոխնախագահ Փենսը պաշտպանեց այդ որոշումը:
Սիրիայի հարցում ևս Փենսը հավատում էր, որ ԱՄՆ-ը պետք է պատրաստ լինի ռազմական ուժ հավաքագրել Ասադի ռեժիմի դեմ գործադրելու համար, իսկ ՌԴ հաքերության վերաբերյալ, Փենսը հակված էր հավատալուն, որ Ռուսաստանն իրոք ներգրավված է եղել այդ ամենում: Սակայն, այսօր Փենսը դարձել է երկրորդ կարևորագույն քաղաքական գործիչն ԱՄՆ-ում, ով ակտիվորեն պաշտպանում է Թրամփի վարած քաղաքականությունը:
Փենսը և Հայաստանը
Հետաքրքիր է նշել, որ Մայք Փենսը նաև բավականին լավ տեղյակ է Հայոց ցեղասպանության հարցին և բազմիցս կողմ է արտահայտվել դրա ճանաչմանը՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում 2001-13 թվականներին ծառայելու ժամանակ: Որպես արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ՝ նա կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանության շուրջ բանաձևին 2005 թվականին, սակայն դեմ է քվեարկել 2007 և 2010 թթ.-ին՝ մտահոգված ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների համար դրա հնարավոր հետևանքներից:
«Ես հավատում եմ, որ ցեղասպանություն է իրականացվել հայ ժողովրդի նկատմամբ անցյալ դարի սկզբին, և այն երբեք չպետք է մոռացվի ... Այն փաստը, որ ավելի քան 1 մլն քրիստոնյա է սպանվել, ինձ համար առավել անձնական է դարձնում այդ կորուստը», - ասել է Փենսը՝ միևնույն ժամանակ հավելելով. «Թեև մենք երբեք չպետք է մոռանանք այս ցեղասպանությունը և մարդկային բոլոր կորուստները, ես դժբախտաբար չեմ կարող աջակցել այս բանաձևի ընդունմանը ... Թուրքիան հանդիսանում է մեր ռազմավարական գործընկերը և՛ Իրաքում, և՛ Աֆղանստանում»:
Թեև այսօր Մայք Փենսն արդեն ԱՄՆ փոխնախագահ է, ակնկալել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հանդեպ իր դիրքորոշումը կարող է փոփոխվել, տրամաբանական չէր լինի՝ հաշվի առնելով Թրամփի վարչակազմի վերաբերմունքը Թուրքիայի հանդեպ: Սակայն, եթե հետևողական և համակարգված աշխատանք իրականացվի, ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ հայկական սփյուռքի կողմից, գուցե կհաջողվի առաջընթաց արձանագրել ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում:

Вице-президент США может способствовать признанию Геноцида армян со стороны США
"Главный толкователь", "главный лекарь"... – это прозвища, который дал Дональд Трамп вице-президенту США Майку Пенсу. 57-летний Майк Пенс является 48-ым вице-президентом США, вместе с Дональдом Трампом участвовал в президентских выборах США 2016-го года. Он до последнего времени был губернатором Индианы – своего родного штата. До избрания губернатором Пенс шесть раз был конгрессменом.
Майк Пенс высрос в семье ирландских католиков. Он женился в 1985-ом году, имеет трех детей. Как сообщает express.co.uk, старшему - Майклу - 24 года, он офицер военно-морских сил, Шарлотте 23 года, она кинорежиссер, а Олдрину 21 год, он "социал-либеральный" журналист.
Пенс в основном известен своей поддержкой войны в Ираке, как и своим отрицательным отношением к обществу ЛГБТ. В 2006-ом году Пенс голосовал за конституционные поправки, запрещающие однополые браки, а в 2015-ом, в качестве губернатора Индианы, защищал акт по восстановлению религиозных свобод, который носит дискриминационный характер по отношению к лесбиянкам, геям, бисексуалам и трансвеститам.
Одновременно Майк Пенс является тем человеком, который в 2013-ом году заключил сделку на 1.1 млрд долларов, с помощью которой сократил самую большую налоговую нагрузку в истории США, как и предоставил особые финансовые средства для инфраструктурных реформ. Согласно Biography.com, бюджет Индианы имеет профицит в $ 2 млрд.
Но - почему Майк Пенс?
В отличие от Дональда Трампа, который является более непредсказуемым, Пенс описывается как достаточно уравновешенная личность. Кроме того, в качестве губернатора Индианы и бывшего члена Конгресса Пенс имеет достаточно большой опыт административного руководства. Он считается инсайдером Вашингтона, что заставляет многих думать о том, что Пенс станет ключевой фигурой во время правления Трампа. Более того, он станет одним из тех, кто сумеет "продать" Конгрессу предложения Трампа.
Разногласия Пенс-Трамп
Интересно, что прежде чем стать вице-президентом США, еще на посту губернатора, Майк Пенс критиковал программы Трампа по запрету на въезд в страну мусульман. "Призывы, запрещающие въезд в США мусульман являются оскорбительными и антиконституционными", - писал губернатор. Однако после того, как Трамп представил свой указ по запрету миграции мусульман из семи стран, уже в качестве вице-президента Пенс поддержал это решение.
По вопросу Сирии Пенс также верит, что США должны быть готовы мобилизовать военную силу против Асада, а по вопросу российских хаккеров Пенс склонен верить, что Россия на самом деле вовлечена во все это. Однако сегодня Пенс стал вторым важнейшим политическим деятелем в США, который активно поддерживает политику Трампа.
Пенс и Армения
Интересно отметить, что Майк Пенс также хорошо информирован по вопросу Геноцида армян и много раз выступал за его признание в Палате представителей во время своей службы там в 2001-2013 годах. В качестве члена комитета по внешним сношениям он голосовал за резолюцию по Геноциду армян в 2005-ом году, однако был против нее в 2007-ом и 2010-ом годах, обосновывая свое решение опасением возможных последствий в отношениях США-Турция.
"Я верю, что в начале прошлого века был осуществлен геноцид по отношению к армянскому народу и это никогда не должно быть забыто... Тот факт, что было убито более чем 1 млн христиан, делает эту потерю для меня более личной", - сказал Пенс, одновременно добавляя: "Хотя и мы никогда не должны забывать этот геноцид и все человеческие потери, я, к сожалению, не могу способствовать принятию этой резолюции... Турция является нашим стратегическим партнером и в Ираке, и в Афганистане".
Хотя и сегодня Майк Пенс уже вице-президент США, тем не менее ожидать, что его позиции по отношению к Геноциду армян изменятся, не будет оправданно, тем более при учете отношений администрации Трампа к Турции. Однако если будет проведена последовательная и систематизированная работа как со стороны Армении, так и армянской диаспоры, может и удастся зафиксировать прогресс в процессе признания Геноцида армян со стороны США.