Լապշինի դեպքը կարող է հանգեցնել ԼՂՀ անկախության ճանաչման
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի միջադեպն Ադրբեջանի վարած հետևողական ապակառուցողական քաղաքականության նոր դրսևորում է՝ միտված Արցախն արտաքին աշխարհից մեկուսացնելուն, որը չի ստանում պատշաճ միջազգային արձագանք:  Իսկ միջազգային արձագանքի բացակայությունն անպատժելիության մթնոլորտ է ստեղծում Ադրբեջանի իշխանությունների համար, որոնք աստիճանաբար ավելի համարձակ են դառնում իրենց քայլերում:
Եթե առաջ Արցախ այցելած յուրաքանչյուր օտարերկրացի հայտվում էր Ադրբեջանի «սև ցուցակում» և զրկվում հետագայում Ադրբեջան այցելելու հնարավորությունից, այսօր Բաքուն համարձակվում է պահանջել արդեն այլ երկրում ձերբակալել Արցախ այցելած բլոգերին և արտահանձնել Ադրբեջան: Այդ կերպ պաշտոնական Բաքուն փորձում է ուղերձ հղել ողջ միջազգային հանրությանը, որ այսուհետ Արցախ այցելելը կարող է «թանկ նստել» նրանց վրա:
Ադրբեջանի այս քաղաքականության շարունակման դեպքում չի բացառվում, որ Ադրբեջանը որոշի «պատժել» նաև Հայաստանին՝ պահանջելով տարբեր երկրներում ձերբակալել  և Բաքվին արտահանձնել նաև Արցախ այցելած ՀՀ քաղաքացիներին: Ի՞նչ է լինելու այդ դեպքում:
Իսկ այդ դեպքում, ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ իրավիճակը լավ պատկերացնող և Ադրբեջանի շանտաժին տուրք տալ չցանկացող երկրները պետք է սկսեն մտածել իրենց քաղաքացիներին պաշտպանելու հնարավոր մեխանիզմների մասին: Իսկ ամենահուսալի մեխանիզմներից մեկը միգուցե համապատասխան իրավական դաշտի ձևավորո՞ւմն է՝ այսինքն ճանաչումը:
Ստացվում է, որ Ադրբեջանն իր այս գործողություններով ստիպում է Հայաստանին և այլ երկրներին ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը՝ իրենց իսկ քաղաքացիների անվտանգության ապահովման նպատակով:

The Case of Lapshin Can Force Armenia Recognize NKR Independence
The case of blogger Aleksandr Lapshin is a new demonstration of the destructive policy of Azerbaijan, which aims to isolate Artsakh. And this case doesn’t get appropriate international reaction. The absence of international reactions creates an atmosphere of  impunity for the government of Azerbaijan, that becomes more and more courageous in its steps.
If  earlier everybody, who visited Artsakh was included in the “black list” of Azerbaijan and could never visit Azerbaijan, now Baku dares to demand extradition of a blogger, who visited Artsakh. In that way Baku tries to make international community understand, that from now on such visits to NKR will “cost much”.
It’s not excluded, that if this policy of Azerbaijan continues, one day Baku can decide “to punish” also Armenia and demand to arrest and send to Baku all Armenians, who have visited NKR. What will then happen?
In that case Armenia, and also other countries, who understand well the situation and don’t want to yield to the blackmailing policy of Azerbaijan, will think for mechanisms defending their citizens. The most reliable mechanism is to form a legal base, which means to recognize the independence of NKR.