Լապշինի դեպքը կարող է հանգեցնել ԼՂՀ անկախության ճանաչման
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի միջադեպն Ադրբեջանի վարած հետևողական ապակառուցողական քաղաքականության նոր դրսևորում է՝ միտված Արցախն արտաքին աշխարհից մեկուսացնելուն, որը չի ստանում պատշաճ միջազգային արձագանք:  Իսկ միջազգային արձագանքի բացակայությունն անպատժելիության մթնոլորտ է ստեղծում Ադրբեջանի իշխանությունների համար, որոնք աստիճանաբար ավելի համարձակ են դառնում իրենց քայլերում:
Եթե առաջ Արցախ այցելած յուրաքանչյուր օտարերկրացի հայտվում էր Ադրբեջանի «սև ցուցակում» և զրկվում հետագայում Ադրբեջան այցելելու հնարավորությունից, այսօր Բաքուն համարձակվում է պահանջել արդեն այլ երկրում ձերբակալել Արցախ այցելած բլոգերին և արտահանձնել Ադրբեջան: Այդ կերպ պաշտոնական Բաքուն փորձում է ուղերձ հղել ողջ միջազգային հանրությանը, որ այսուհետ Արցախ այցելելը կարող է «թանկ նստել» նրանց վրա:
Ադրբեջանի այս քաղաքականության շարունակման դեպքում չի բացառվում, որ Ադրբեջանը որոշի «պատժել» նաև Հայաստանին՝ պահանջելով տարբեր երկրներում ձերբակալել  և Բաքվին արտահանձնել նաև Արցախ այցելած ՀՀ քաղաքացիներին: Ի՞նչ է լինելու այդ դեպքում:
Իսկ այդ դեպքում, ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ իրավիճակը լավ պատկերացնող և Ադրբեջանի շանտաժին տուրք տալ չցանկացող երկրները պետք է սկսեն մտածել իրենց քաղաքացիներին պաշտպանելու հնարավոր մեխանիզմների մասին: Իսկ ամենահուսալի մեխանիզմներից մեկը միգուցե համապատասխան իրավական դաշտի ձևավորո՞ւմն է՝ այսինքն ճանաչումը:
Ստացվում է, որ Ադրբեջանն իր այս գործողություններով ստիպում է Հայաստանին և այլ երկրներին ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը՝ իրենց իսկ քաղաքացիների անվտանգության ապահովման նպատակով:

Инцидент с Лапшиным может привести к признанию независимости НКР
Инцидент с блогером Александром Лапшиным является новым проявлением последовательной деструктивной политики Азербайджана, направленной на изоляцию Карабаха. Эта изоляция не получает должной международной реакции и ее отсутствие создает атмосферу безнаказанности для властей Азербайджана, которые постепенно идут на все более жесткие шаги.
Если раньше иностранцы, посетившие Арцах, попадали в «черный список» и лишались возможности посетить Азербайджан, то сегодня Баку уже осмеливается требовать ареста на территории третьей страны граждан других государств, посетивших Арцах, и экстрадировать их в Азербайджан (!). Так Баку пытается дать понять международному сообществу, что поездки в Арцах могут «дорого им стоить».
При продолжении подобной политики Азербайджана не исключено, что в один прекрасный день Азербайджан решит «наказать» и Армению, потребовав арестов и экстрадиции в Азербайджан всех граждан Армении, побывавших в Арцахе. А что будет в этом случае?!
А в этом случае как Армения, так и хорошо понимающие ситуацию другие страны, не желающие поддаваться шантажу Азербайджана, вынуждены будут разработать механизмы, которые позволят защитить их граждан. И может оказаться, что наилучшим механизмом может стать формирование соответствующей правовой базы, то есть признание независимости Карабаха.
Поучается, что Азербайджан своими действиями принуждает Армению и другие страны признать независимость НКР, чтобы защитить своих же граждан.