Մյունխենի հանդիպումը գործընթացի առկայության հիշեցում էր
Մյունխենում կայացած Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումից ակնկալիքներն իսկզբանե մեծ չէին, սակայն սա նաև գործընթացի որակը ցույց տվող որոշակի ցուցիչ էր: Այն, որ նախարարների հանդիպումն ի վերջո կայացավ, ցույց է տալիս, որ համանախագահները մեծ ջանքեր են գործադրել գործընթացի առկայության տպավորություն ստեղծելու համար, բայց դա դեռևս առաջընթացի մասին խոսելու տեղիք չի տալիս:
Առաջին, ԱԳ նախարարների հանդիպումները, որպես կանոն, կոչված են համաձայնեցնելու նախագահները հաջորդ հանդիպումը կամ քննարկելու մինչ այդ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման արդյունքները: Հանդիպումից հետո արված հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ այս փուլում նախագահների հանդիպման մասին խոսք անգամ չի գնում, իսկ պայմանավորվածությունների՝ այն է վստահության միջոցների   ներդրման հարցում որևէ առաջընթաց չկա:
Երկրորդ, հեռու ենք նաև Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարումից: Եթե նախորդ հայտարարություններում խոսվում էր այդ պայմանավորվածություններն արագ կյանքի կոչելու, հետաքննության մեխանիզմներ ներդնելու մասին, ապա այս անգամ միջնորդներն ընդամները կողմերի հետ «մտքեր են փոխանակել» այդ պայմանվորվածությունների կատարման համար անհրաժեշտ քայլերի վերաբերյալ: Իսկ դա նշանակում է, որ այս հարցում ևս առաջընթաց չկա:
Երրորդ, համանախագահները նույնպես հրադադարի խախտման դեպքերի հաճախականության և ռազմատենչ հռետորաբանության աճ են նկատել, և այս անգամ այդ հարցին առավել մեծ ուշադրություն են հատկացրել՝ այդ թվում՝ վկայակոչելով Դովիլում համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունը:
Համանախագահները կոչ են անում ճկունություն ցուցաբերել և վերադառնալ բանակցություններին: Դեռևս իրենց նախորդ հայտարարությամբ համանախագահներն ամրագրել էին, որ ցանկալի է, որ քաղաքական բանակցությունները զուգահեռ ընթանան վստահության միջոցների ներդրմանը: Սակայն, ներկայիս իրավիճակում, երբ Ադրբեջանն ամեն կերպ հրաժարվում է կատարել իր ստանձնած պարտավորությունները և խոչընդոտում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարմանը, խոսել քաղաքական բանակցությունների մասին ոչ նպատակահարմար է դառնում: Այդ իրավիճակում միջնորդների ադեկվատ պատասխանը, տրամաբանական է, որ լինի դիրքորոշման կոշտացումը և ճնշման մեծացումը Բաքվի վրա, եթե նրանց նպատակն իսկապես քաղաքական բանակցություններ վարելն ու դրանցում առաջընթաց գրանցելն է:

Мюнхенская встреча глав МИД РА и АР: есть процесс, но не прогресс
Ожидания от состоявшейся в Мюнхене встречи Налбандян-Мамедъяров первоначально не были велики, однако она также была определенным индикатором качества процесса. То, что встреча министров в конце концов состоялась, показывает, что сопредседатели приложили немалые усилия для создания впечатления о том, что процесс карабахского урегулирования все еще существует, однако это еще не дает повод говорить о прогрессе.
Во-первых, встречи министров иностранных дел, как правило, призваны согласовать последующую встречу президентов стран или обсудить результаты достигнутых к данному моменту соглашений. Сделанные после встречи заявления показывают, что на этом этапе нет и речи о встрече президентов. Нет и прогресса в реализации достигнутых договоренностей, а именно, в создании мостов доверия.
Во-вторых, мы также находимся далеко от выполнения договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге. Если в прошлых заявлениях говорилось о быстром претворении в жизнь достигнутых договоренностей, о внедрении механизмов расследования приграничных инцидентов, то на этот раз посредники с конфликтующими сторонами лишь "обменялись мыслями" по поводу выполнения необходимых шагов для реализации этих договоренностей. А это означает, что в вопросе нет прогресса.
В-третьих, сопредседатели также заметили рост частоты нарушений перемирия и усиление воинственной риторики, обратив на этот раз большее внимание на это, в том числе и упоминая сделанное в Довиле заявление президентов стран-сопредседателей.
Сопредседатели призывают проявить гибкость и вернуться к переговорам. Еще в прошлом своем заявлении сопредседатели закрепили положение о том, что желательно, чтобы параллельно с политическими переговорами проводились бы мероприятия по восстановлению доверия. Однако в нынешней ситуации, когда Азербайджан всеми способами отказывается выполнять взятые на себя обязательства и препятствует выполнению договоренностей в Вене и Санкт-Петербурге, становится нецелесообразным говорить о политических переговорах. В подобной ситуации было бы резонно, чтобы адекватным ответом посредников стало бы ужесточение позиций и усиление давления на Баку, если, конечно, целью посредников на самом деле является ведение политических переговоров и достижение прогресса в них.