Իրանի ԱԳՆ. Պատրաստակամ ենք աջակցել Ղարաբաղում կայունության և անվտանգության հաստատմանը
Իրանը պատրաստակամ է, հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ համագործակցով, աջակցել Արցախում կայունություն և անվտանգություն հաստատելու գործին: Իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իր հյուսիսային հարևաններին զսպվածության կոչ է անում՝ կողմերին հորդորելով ջանքեր գործադրել, որպեսզի առկա տարաձայնությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ երկխոսության միջոցով», - Ղասեմի խոսքերը մեջբերում է Panorama.am-ը։
«Միջազգային կառույցները, որոնք ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում պատասխանատվություն են ստանձնել, պետք է իրենց ստանձնած պարտավորությունը կատարեն։ Միևնույն ժամանակ Իրանը պատրաստակամ է, հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ գործակցով, աջակցել Լեռնային Ղարաբաղում կայունություն և անվտանգություն հաստատելու գործին», - հավելել է Բահրամ Ղասեմին։

МИД Ирана: Тегеран готов содействовать установлению стабильности и безопасности в Карабахе
Иран готов при сотрудничестве с армянской и азербайджанской сторонами содействовать установлению стабильности и безопасности в Карабахе. Как передает иранское информационное агентство "Тасним", соответствующее заявление сделал пресс-секретарь министерства иностранных дел Ирана Бахрам Касеми.
"Тегеран призывает своих северных соседей к сдержанности, призывает стороны приложить усилия для решения существующих разногласий мирным путем, посредством  диалога", - его слова передает panorama.am.
"Международные структуры, которые взяли на себя ответственность в деле урегулирования карабахского конфликта, должны выполнять взятые на себя обязательства. В то же время Иран готов при сотрудничестве с армянской и азербайджанской сторонами содействовать делу установления стабильности и безопасности в Нагорном Карабахе", – подчеркнул Бахрам Касеми.