«Վալդայ» բանավեճի միջազգային ակումբի արտագնա նիստը տեղի կունենա Երևանում
«Վալդայ» անունը կրող բանավեճի միջազգային ակումբը մարտի 11-ին արտագնա նիստ կանցկացնի Երևանում: Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստի» լրատվական լործակալությունը:
«Փոփոխությունների ժամանակը. Աշխարհը գլոբալ անկանխատեսելիության դարաշրջանում» թեմայով նիստին կմասնակցեն և իրենց տեսակետները կհայտնեն ակումբի փորձագետները և Հայաստանի գիտական հանրության ներկայացուցիչները:
«Արտագնա նիստը նվիրվելու է Եվրասիայի տարածքում տեղի ունեցող զարգացումներին, Մերձավոր Արևելքից եկող մարտահրավերներին և դրանց ազդեցությունը Հարավային Կովկասի վրա, ինչպես նաև արդի ժամանակների մարտահրավերների համատեքստում»,- նշել է «Վալդայ» ակումբի զարգացման և աջակցման հիմնադրամի ղեկավար Անդրեյ Բիստրիցկին:
Մերձավոր Արևելքը վերածվել է մի հարթակի, որտեղ բախվում են խոշոր գերտերությունների շահերը:  Նրանից, թե ինչ տեղի կունենա տարածաշրջանում և ինչպիսի հանգուցալուծում կունենա դա, կախված է աշխարհի տարբեր հատվածներում, իսկ առաջին հերթին՝ «մեծ Եվրասիայում» զարգացումների դինամիկան:
Այսօր «Մեծ Եվրասիան» դարձել է զարգացման և ազդեցության նոր գլոբալ կենտրոն: Ռուսաստանը և իր գործընկերներն ակտիվ գործողություններ են իրականացնում Եվրասիական տնտեսական միության ամրապնդման ուղղությամբ Ռուսաստանի՝ դեպի Արևելք կողմնորոշվելու շրջանակներում: Չինաստանը թեքվում է դեպի արևմուտք՝  եվրոպական ուղղության վրա տրանսպորտային և ենթակառուցվածքային միջանցքների ստեղծման հիմք դնելով:
«Մեծ Եվրոպա» նախագիծը, որը ենթադրում էր Եվրոպայի անսահման ընդլայնում Բրյուսել կենտրոնով, փաստացի ավարտվեց: Այս բոլոր միտումները պահանջում են նոր իմաստավորում՝ այս մեծ եվրասիական տարածությունում համագործակցության համար անհրաժեշտ կլինի հրաժարվել որոշ կարծրատիպերից, կձևակերպվեն որակապես այլ մոտեցումներ:
Նիստին կմասնակցեն ՀՀ փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ վարչապետի խորհրդական Ալեքսանդր Խաչատրյանը, «Վալդայ» ակումբի զարգացման և աջակցման հիմնադրամի ղեկավար Անդրեյ Բիստրիցկին, «Վալդայ» ակումբի գիտական աշխատանքների գծով տնօերն Ֆեոդոր Լուկյանովը, ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի ղեկավար Վիտալի Նաումկինը, ՌԴ ԱԳՆ Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Անատոլի Տորկունովը, Վաշինգտոնի գլոբոլ հետաքրքրությունների կենտրոնի նախագահ Նիկոլայ Զլոբինը, ռուս-գերմանական ֆորումի տնօերն Ալեքսանդր Ռարը, Եվրասիական զարգացման բանկի գլխավոր տնտեսագետ Յարոսլավ Լիսովոլիկը, «Վալդայ» ակումբի ծրագրերի ղեկավար Տիմոֆեյ Բորդաչուկը և այլոք:

В Ереване пройдет выездная сессия Международного клуба "Валдай"
Выездная сессия Международного дискуссионного клуба "Валдай" состоится в Ереване 11 марта, передает Риа Новости
Тема сессии - "Время перемен: мир в эпоху глобальной непредсказуемости". На ней своим видением о перспективах мировых и региональных тенденций поделятся эксперты клуба и представители научного сообщества Армении.
Как поясняет председатель Совета Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба "Валдай" Андрей Быстрицкий, "выездная сессия будет посвящена обсуждению происходящего в Евразии в контексте вызовов, исходящих с Большого Ближнего Востока, влияния на Южный Кавказ, и вообще вызовов современности".
Ближний Восток превратился в арену, где сталкиваются интересы крупнейших мировых держав. От того, что будет происходить в регионе и как разрешатся противоречия внутри него, зависит динамика событий во многих частях мира, в первую очередь в "Большой Евразии".
Сегодня Большая Евразия становится новым глобальным центром влияния и развития. Россия и ее партнеры осуществляют активные действия по укреплению Евразийского экономического союза в рамках поворота России на Восток. Китай же поворачивает на Запад, делая упор на создании транспортных и инфраструктурных коридоров в европейском направлении.
Проект "Большой Европы", предполагающий неограниченное расширение Европы с центром в Брюсселе, фактически прекращен. Все эти тенденции требуют нового осмысления – отказа от ряда стереотипов и формулирования качественно иных подходов к взаимодействию на огромном евразийском пространстве.
В сессии примут участие вице-премьер министр, министр международной экономической интеграции и реформ Республики Армения Ваче Габриелян, министр обороны Республики Армения Виген Саркисян, советник премьер-министра Республики Армения, исполнительный директор Центра стратегических инициатив Александр Хачатурян, председатель Совета Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба "Валдай" Андрей Быстрицкий, директор по научной работе Международного дискуссионного клуба "Валдай" Федор Лукьянов, научный руководитель Института востоковедения РАН Виталий Наумкин, ректор МГИМО МИД России Анатолий Торкунов, президент Центра глобальных интересов в Вашингтоне Николай Злобин, научный директор Германо-российского форума Александр Рар, главный экономист Евразийского банка развития Ярослав Лисоволик, программный директор Международного дискуссионного клуба "Валдай" Тимофей Бордачев и другие.