Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք համագործակցությունն այսօր ունի առավել ընդլայնված օրակարգ
Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության համագործակցությունն իր մեծ ու կարևոր դերն ունի հայ ժողովրդի անվտանգ գոյատևման, ինչպես նաև ազգային շահերի առաջմղման և նպատակների արդյունավետ իրագործման առումով: Այս մասին խոսվել և խոսվում է տարբեր մակարդակներով, այդ թվում` ամենաբարձր: Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Եվրոպայի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հետ, և այդ հանդիպման ժամանակ արծարծված հարցերը հենց այս մասին են վկայում:
Պատահական չէ, որ հանդիպման ժամանակ ընդգծվեց Սփյուռքի հետ համագործակցությանը նոր որակ և բովանդակություն հաղորդելու կարևորությունը՝ հրավիրելով Սփյուռքի մեր ներկայացուցիչներին անմիջական մասնակիցը դառնալ Հայաստանում տարբեր բնագավառների զարգացման քաղաքականության մշակման և կյանքի կոչման աշխատանքներին:Սփյուռքի հետ նորացված օրակարգ ունենալու գաղափարը նախագահն ամփոփեց «փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» կարգախոսով:
Ուշագրավ է, որ Փարիզում ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլ Եվրոպայի հայկական համայնքների հետ հանդիպում անցկացնելը նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ 2009 թվականի առաջին համահայկական այցից հետո ձևավորված ավանդույթ է, որը նպատակ է հետապնդում զարգացնել Սփյուռքի հետ առկա փոխգործակցության մակարդակը, իսկ միասնական ջանքերն էլ դարձնել էլ ավելի թիրախավորված:
Եթե տարիներ առաջ Սփյուռքի գլխավոր, օրակարգային հարցերից էր հիմնականում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման խնդիրը, ապա այսօր այդ օրակարգն ընդլայնվել է: Հաշվի առնելով վերջին շրջանում ՀՀ և ԼՂՀ համար ավելացող արտաքին մարտահրավերները՝ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք համագործակցության կարևորագույն խնդիրներից են այսօր Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը, դրա արդարացի, խաղաղ հանգուցալուծումը, ինչպես նաև Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը:
Այսօր համազգային ուշադրությունը սևեռված է նաև սիրիահայությանը: Սիրիայի մեր հայրենակիցները ճգնաժամի շուրջ 6 տարիների ընթացքում համոզվել են, որ Հայաստանը, Արցախն ու Սփյուռքի համայնքները նրանց թիկունքին են և արել ու շարունակելու են անել հնարավորինս նրանց աջակցելու համար: Պատահական չէ, որ այս տարիների ընթացքում Հայաստանն ընդունել է ավելի քան 20 հազար սիրիացի փախստական: Հատկանշական է, որ ընդհանուր բնակչության և ընդունված փախստականների թվի հարաբերակցությամբ Հայաստանը եվրոպական երկրների շարքում երրորդն է:
Սփյուռքի հետ երկխոսության մաս են կազմում նաև Հայաստանի ներսում տեղի ունեցող զարգացումները՝ այդ թվում սահմանադրական փոփոխություններ, նոր Ընտրական օրենսգիրք, խորհրդարանական ընտրություններ: Հարցեր, որոնց անդրադարձավ նաև ՀՀ նախագահը Ֆրանսիայում Եվրոպայի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ՝ կարևորելով համահայկական քաղաքացիական հասարակության ձևավորման գործընթացը: Այս առումով հատկանշական է, որ խորհրդարանական ընտրություններին որպես դիտորդ ներգրավվելու ցանկություն են հայտնել Սփյուռքի մի շարք ներկայացուցիչներ:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ վերջին տարիներին Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք համագործակցությունը բարձրացվել է նոր մակարդակի՝ նպատակ հետապնդելով էլ ավելի արդյունավետ օգտագործել միասնական ներուժը հանուն ազգային շահերի առաջմղման: Իսկ այդ հսկայական ներուժի իրացումն էլ ավելի թիրախավորված դարձնելու համար գուցե և անհրաժեշտ է մշակել առավել արդյունավետ համագործակցության մի նոր ձևաչափ:

Неслучайно, во время встречи была подчеркнута важность работы над новым качеством и содержанием сотрудничества Армении с диаспорой. Представители диаспоры были приглашены непосредственно принимать участие в разработке и воплощении в жизнь политики развития разных отраслей экономики и других сфер в Армении. Идею обновленной повестки с диаспорой президент вложил в формулу "взаимное доверие, единство и ответственность".
Примечательно, что проведение в Париже встречи с представителями армянских общин всех европейских стран, а не только Франции, стало традицией после первого всеармянского тура Сержа Саргсяна в 2009 году. Цель этой традиции - развивать нынешний уровень взаимодействий с диаспорой и повысить уровень координированности совместных усилий.
Если раньше одним из основных, главных вопросов повестки диаспоры была проблема международного признания, осуждения и ликвидация последствий Геноцида армян, то сегодня эта повестка расширилась. Учитывая растущие внешние вызовы для Армении и Нагорно-Карабахской Республики, сегодня важнейшими вопросами сотрудничества Армении-Арцаха-диаспоры является карабахская проблематика, ее справедливое, мирное урегулирование, а также международное признание независимости Арцаха.
Сегодня всенародное внимание обращено также к сирийским армянам. Армяне в Сирии на протяжении продлившегося почти шесть лет конфликта всегда ощущали поддержку Армении, Арцаха и общин диаспоры. Неслучайно, что в течение этих лет Армения приняла более 20 тысяч сирийских беженцев. Примечательно, что по соотношению количества беженцев к общему числу населения Армения среди европейских стран занимает третье место.
В повестку диалога с диаспорой входят также вопросы внутриполитических процессов Армении, в том числе конституционные реформы, новый избирательный кодекс, назначенные парламентские выборы. Этих вопросов коснулся также президент Армении во время встречи с представителями армянских общин Европы во Франции, подчеркнув важность процесса формирования общеармянского гражданского общества. В этой связи примечательно, что желание принять участие на парламентских выборах в Армении в роли наблюдателей высказал целый ряд представителей диаспоры.
Подводя итоги, нужно отметить, что в последние годы сотрудничество Армения - Арцах - диаспора поднялось на новый уровень, преследуя цель достичь еще более эффективного использования единого потенциала во имя продвижения национальных интересов. А для достижения еще большей организованности и скоординированности в реализации этого огромного потенциала необходимо также разработать новый формат более эффективного сотрудничества.