Իսպանիան մտադիր է աջակցել Բրիտանիայից Շոտլանդիայի անկախացմանը
Իսպանիայի և Մեծ Բրիտանիայի միջև Ջիբրալթարի ապագայի հետ կապված տարաձայնությունների սրման ֆոնին Մադրիդը որոշել է այլևս հանդես չգալ Շոտլանդիայի անկախացման դեմ, գրում է Telegraph-ը:
Իսպանիայի ԱԳ նախարար Ալֆոնսո Դաստիսը հայտարարել է, որ իր կառավարությունը չի արգելափակի Եվրամիությանն անդամակցելու Շոտլանդիայի ցանկությունը:
Հիշեցնենք, օրերս Շոտլանդիայի խորհրդարանը հավանության էր արժանացրել անկախության երկրորդ հանրաքվե անցկացնելու մասին որոշումը, սակայն բրիտանական կառավարությունը մերժել էր այն:
Մարտի 31-ին Բրյուսելը հավանություն է տվել ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու շուրջ Լոնդոնի հետ բանակցությունների հիմնական ուղղությունների նախագծին, որով Իսպանիային տրվել է վետոյի իրավունք Ջիբրալթարին վերաբերող հարցերում:

Испания намерена поддержать независимость Шотландии
Испания отказалась от планов выступать против независимости Шотландии на фоне эскалации конфликта с Великобританией по будущему Гибралтара, пишет Корреспондент со ссылкой на Telegraph.
Министр иностранных дел Испании Альфонсо Дастис заявил, что его правительство не будет блокировать желание Шотландии вступить в Европейский Союз.
На днях парламент Шотландии одобрил референдум о независимости, который должен был между состоятся осенью 2018 года и весной 2019 года, однако правительство Британии отказало Шотландии.
Напомним, 31 марта в Брюсселе был обнародован проект основных направлений, в которых следует вести переговоры с Лондоном о выходе Великобритании из ЕС. Согласно этому документу, Испания получает право вето в отношении решений, затрагивающих Гибралтар. В Лондоне и Гибралтаре это восприняли с большим недовольством.