«Խոստում» ֆիլմի հասույթով Կալիֆոռնիայի համալսարանում մարդու իրավունքների ինստիտուտ կհիմնվի
Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող հոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմից ստացված շուրջ 20 մլն ԱՄՆ դոլարի հասույթը կուղղվի Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի իրավունքի դպրոցում նոր ինստիտուտի ստեղծմանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Daily News-ը: «Մարդու իրավունքների «Խոստումը» ինստիտուտը մեր իրավունքի դպրոցն ու այս համալսարանը կդարձնի մարդու իրավունքների կրթության առաջամարտիկ»,- նշել է իրավունքի դպրոցի դեկան Ջենիֆեր Լ. Մնուկինը: Նա ընդգծել է, որ 20 մլն ԱՄՆ դոլարն ամենամեծ նվիրատվությունն է, որ իրավունքի դպրոցը երբևէ ստացել է ինստիտուտ ստեղծելու համար:
«Շատ մարդկանց Հայոց ցեղասպանությունը հայտնի չէ: 102 տարի մշտական ժխտման արշավ է եղել: Մենք հուսով ենք, որ Հայոց ցեղասպանության հարցում առկա մութը ցրելով` կարող ենք շարժվել առաջ և իսկապես առաջատար լինել մարդու իրավունքների հարցում կրթության, ուսումնասիրությունների, քարոզի և կրթաթոշակների գործում»,- նշել է «Խոստումը» ֆիլմիպրոդյուսեր, Կալիֆորնիայի համալսարանի բժշկական դպրոցի մարսողական հիվանդությունների բաժնի համաղեկավար Էրիկ Էսրաիլյանը:
Նոր ինստիտուտի առաջին տնօրենը լինելու է իրավունքի պրոֆեսոր Ասլի Բալին: «Հայերը միայն սեփական պատմության վրա կենտրոնացած չեն: Մենք ցանկանում ենք, որ մարդիկ մեր պատմությունից դասեր քաղեն, որ մյուսներն այդ գիտելիքներից օգուտ ունենան»,- նշել Էսրաիլյանը:
«Խոստումը» ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի կունենա ապրիլի 21-ին: Հայաստանի կինոթատրոններում ֆիլմը կցուցադրվի ապրիլի 27-ից:

Money Gained From the Movie "The Promise" Will Be Directed Towards Opening a New Institute
Over 20 million USD, money gained from the Armenian Genocide themed movie "The Promise" will be directed towards opening a new institute in the UCLA’s law school, Artsakhpress reports reports.
"The Promise Institute for Human Rights will put our law school and this university at the forefront of human rights education and advocacy", Jennifer L. Mnookin, dean of the law school,
According to him, 20 million USD is the largest donation the law school has ever received for creating the institute.
"For many people, the Armenian Genocide is not well known. For 102 years, there’s been a systematic denial campaign. We hope that by moving out of the darkness that is the Armenian Genocide, we can move to the future and really lead through education, research, advocacy and scholarship in the realm of human rights", Eric Esrailian, a co-producer of ‘The Promise’ and co-chief of the Division of Digestive Diseases at UCLA’s medical school, stated.
UCLA law professor Asli Bali will be the first faculty director for the new institute.
"Armenians are not just focused on their own history. We want people to learn lessons from our history so that others can benefit from that knowledge", Eric Esrailian said.
The premier of ‘The Promise’ movie will be held on April 21. It will be screened in Armenian cinemas from April 27.