Բրիտանիայի վարչապետը հրաժարվո՞ւմ է Brexit-ից
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը երեկ բավական անսպասելի նախաձեռնությամբ հանդես եկավ՝ բարձրացնելով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հարցը: Ավելի ուշ խորհրդարանը կողմ արտահայտվեց համապատասխան որոշմանը: Արդյունքում, հունիսի 8-ին Մեծ Բրիտանիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կանցկացվեն և կձևավորվի նոր խորհրդարան, որն էլ պետք է ստանձնի Brexit-ի գործընթացի բեռը: Սակայն տպավորություն է ստեղծվում, որ Բրիտանիայի վարչապետի նպատակներն այնքան էլ միանշանակ չեն:
Հիշենք, որ ԵՄ կազմից Մեծ Բրիատանիայի դուրս գալու շուրջ քննարկումները մեկնակել են 2015թ.-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ հաղթանակ տարավ Դեյվիդ Քեմերոնի գլխավորած Պահպանողական կուսակցությունը: Քեմերոնը խոստացել էր հաղթելու պարագայում հանրաքվե անցկացնել ԵՄ կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու շուրջ: Արդյունքում, նրա կուսակցությունը զբաղեցրեց առաջին տեղը՝ ստանալով 331 մանդատ, երկրորդ տեղում լեյբորիստական կուսակցությունն էր՝ 232 մանդատ: Քեմերոնն անցկացրեց հանրաքվեն, սակայն քարոզարշավի ընթացքում կոչ էր անում դեմ քվեարկել ԵՄ-ից դուրս գալուն: «ԱՅՈ»-ն հաղթեց, և Քեմերոնը հրաժարական տվեց, նրան փոխարինելու եկավ Թերեզա Մեյը՝ նույն Պահպանողական կուսակցությունից, ով գլխավորեց ԵՄ-ն լքելու գործընթացը:
Այսօր Մեյը բարձրացնում է խորհրդարանի լուծարման հարցը՝ մեկանաբանելով, որ «անհրաժեշտ պահն է հարցնել բրիտանացի ժողովրդին, թե արդյո՞ք այն պատրաստ է ինձ և Պահպանողական կուսակցությանը վստահել Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս բերման ծրագրի կյանքի կոչումը»: Կարծես թե բրիտանացի ժողովուրդը նախորդ ընտրություններին տվել է այս հարցի պատասխանը, և Մեյն այսօր խորհրդարանում ունի անհրաժեշտ հենարանը՝ գործընթացն առաջ մղելու և ավարտին հասցնելու համար: Այդ ֆոնին նման քայլն առնվազը տարօրինակ է թվում:
Առաջանում է մեկ այլ հարց. իսկ միգուցե Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը սկսել է կասկածել ԵՄ-ն լքելու նպատակահարմարության վրա և հետդարձի քաղաքակիրթ ուղի՞ է փնտրում: Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները կարող են ստեղծել այդ ուղին՝ ցույց տալով, որ գիտակցելով «ԵՄ հետ ապահարզանի» հետևանքները բրիտանացի ժողովուրդը մտափոխվել է: Այս սցենարը որևէ կերպ բացառել չի կարելի:
Այն էլ ավելի համոզիչ է թվում, եթե հաշվի առնենք, որ Brexit-ը երկու հիմնավորում ուներ՝ միգրացիոն հոսքերի դեմ պայքար և ԵՄ-ին անդամակացությունից բխող տնտեսական բեռի թեթևացում: Սակայն պարզվեց, որ Բրիտանիան ստիպված է լինելու ԵՄ-ին մոտ 50-60 մլրդ եվրո վճարել՝ մինչ այդ ԵՄ առաջ Բրիտանիայի ստանձնած պարտավորությունների դիմաց, ինչը ոչ միանշանակ է դարձնում գործարքի տնտեսական նպատակահարմարությունը:

Is the Prime Minister of the UK Quiting the Idea of Brexit?
The Prime-Minister of Great Britain made an unexpected announcement, calling up to hold snap general elections on June 8. Later the Parliament of the UK approved the decision, which means that the new parliament will carry the whole burden of Brexit process. But it seems that the real goals of the Prime Minister are not so definite.
The discussions on Brexit started in the UK after the parliamentary elections in 2015, when Conservative party with David Cameron won the elections. He promised to hold referendum on quitting the EU if his party wins. So, referendum was announced, but during the campaign he was asking to vote "AGAINST". However "FOR" vote won, and Cameron resigned. Tereza May became the next Prime Minister of the UK, who is now leading the process of Brexit.
Today May raises the issue of dissolving the parliament, saying: "I think it is right now to ask the British people, to put their trust in me and the Conservative Party to deliver on their vote last year a Brexit plan that will make a success for this country".
The British people has already answered this question during last elections and referendum, and today May has the necessary number of supporters in the parliament to put forward the process of Brexit. In this context the decision of May seems quite strange.
Here another issue comes: maybe the Prime Minister of Great Britain began to have doubts over the decision to leave the EU and is looking for ways to remain? The results of the election can create such a reality, showing that the British people changed its mind when realized what possible consequences "divorce" can bring.  This scenario should be taken into account.
It becomes even more truthful, when we remember that the Brexit had two main arguments: to stop migrant flows and avoid financial difficulties. But they found out that Britain will have to pay 50-60 billions of Euros during the Brexit in accordance with its commitments. This makes the British people think twice about the economic benefits of the process.