Բրիտանիայի վարչապետը հրաժարվո՞ւմ է Brexit-ից
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը երեկ բավական անսպասելի նախաձեռնությամբ հանդես եկավ՝ բարձրացնելով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հարցը: Ավելի ուշ խորհրդարանը կողմ արտահայտվեց համապատասխան որոշմանը: Արդյունքում, հունիսի 8-ին Մեծ Բրիտանիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կանցկացվեն և կձևավորվի նոր խորհրդարան, որն էլ պետք է ստանձնի Brexit-ի գործընթացի բեռը: Սակայն տպավորություն է ստեղծվում, որ Բրիտանիայի վարչապետի նպատակներն այնքան էլ միանշանակ չեն:
Հիշենք, որ ԵՄ կազմից Մեծ Բրիատանիայի դուրս գալու շուրջ քննարկումները մեկնակել են 2015թ.-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ հաղթանակ տարավ Դեյվիդ Քեմերոնի գլխավորած Պահպանողական կուսակցությունը: Քեմերոնը խոստացել էր հաղթելու պարագայում հանրաքվե անցկացնել ԵՄ կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու շուրջ: Արդյունքում, նրա կուսակցությունը զբաղեցրեց առաջին տեղը՝ ստանալով 331 մանդատ, երկրորդ տեղում լեյբորիստական կուսակցությունն էր՝ 232 մանդատ: Քեմերոնն անցկացրեց հանրաքվեն, սակայն քարոզարշավի ընթացքում կոչ էր անում դեմ քվեարկել ԵՄ-ից դուրս գալուն: «ԱՅՈ»-ն հաղթեց, և Քեմերոնը հրաժարական տվեց, նրան փոխարինելու եկավ Թերեզա Մեյը՝ նույն Պահպանողական կուսակցությունից, ով գլխավորեց ԵՄ-ն լքելու գործընթացը:
Այսօր Մեյը բարձրացնում է խորհրդարանի լուծարման հարցը՝ մեկանաբանելով, որ «անհրաժեշտ պահն է հարցնել բրիտանացի ժողովրդին, թե արդյո՞ք այն պատրաստ է ինձ և Պահպանողական կուսակցությանը վստահել Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս բերման ծրագրի կյանքի կոչումը»: Կարծես թե բրիտանացի ժողովուրդը նախորդ ընտրություններին տվել է այս հարցի պատասխանը, և Մեյն այսօր խորհրդարանում ունի անհրաժեշտ հենարանը՝ գործընթացն առաջ մղելու և ավարտին հասցնելու համար: Այդ ֆոնին նման քայլն առնվազը տարօրինակ է թվում:
Առաջանում է մեկ այլ հարց. իսկ միգուցե Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը սկսել է կասկածել ԵՄ-ն լքելու նպատակահարմարության վրա և հետդարձի քաղաքակիրթ ուղի՞ է փնտրում: Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները կարող են ստեղծել այդ ուղին՝ ցույց տալով, որ գիտակցելով «ԵՄ հետ ապահարզանի» հետևանքները բրիտանացի ժողովուրդը մտափոխվել է: Այս սցենարը որևէ կերպ բացառել չի կարելի:
Այն էլ ավելի համոզիչ է թվում, եթե հաշվի առնենք, որ Brexit-ը երկու հիմնավորում ուներ՝ միգրացիոն հոսքերի դեմ պայքար և ԵՄ-ին անդամակացությունից բխող տնտեսական բեռի թեթևացում: Սակայն պարզվեց, որ Բրիտանիան ստիպված է լինելու ԵՄ-ին մոտ 50-60 մլրդ եվրո վճարել՝ մինչ այդ ԵՄ առաջ Բրիտանիայի ստանձնած պարտավորությունների դիմաց, ինչը ոչ միանշանակ է դարձնում գործարքի տնտեսական նպատակահարմարությունը:

Премьер-министр Британии отказывается от Brexit-а?
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй выступила с довольно неожиданной инициативой о роспуске парламента и назначении новых всеобщих выборов. Позднее парламент страны принял соответствующую резолюцию. Новые выборы назначены на 8 июня. Будет сформирован новый парламент, который возьмет на себя ответственность за процесс выхода Великобритании из Евросоюза. Но создается впечатление, что цели премьер-министра Британии не столь однозначны.
Напомним, что дискуссия о выходе Соединенного Королевства из состава ЕС стартовала в 2015 году, когда на парламентских выборах одержала победу Консервативная партия во главе с Дэвидом Кэмероном, который обязался в случае победы провести в стране референдум о выходе из ЕС. В результате его партия набрала большее число голосов, получив 331 мандат в парламенте, на втором месте были лейбористы – 232 мандата. Кэмерон провел референдум, но проводил агитацию против выхода из ЕС. Британцы проголосовали за Brexit, и Кэмерон подал в отставку. Его заменила Тереза Мэй из той же Консервативной партии, которая и возглавила процесс выхода Британии из Евросоюза.
Сегодня Мэй говорит о необходимости роспуска парламента, комментируя это тем, что "сейчас - нужный момент, чтобы задать вопрос британскому народу, готов ли он доверить мне и Консервативной партии реализацию плана по выходу Великобритании из Евросоюза, за который проголосовал в прошлом году". Кажется, британский народ дал ответ на этот вопрос на прошлых выборах, и Мэй имеет в парламенте необходимую поддержку для продвижения процесса и доведения его до конца. На этом фоне такой ее шаг, как минимум, кажется странным.
Возникает другой вопрос: а может, премьер-министр Британии начала сомневаться в целесообразности выхода из ЕС и ищет цивильный путь назад? Результаты парламентских выборов могут показать такой путь, отобразив, что британский народ изменил свое мнение, поняв возможные последствия "развода с ЕС". Этот сценарий никак нельзя исключать.
Он кажется еще более убедительным, если учитывать, что сторонники Brexit-а объясняли его необходимость двумя факторами – борьба против миграционных потоков и экономические последствиями членства в ЕС. Но, оказалось, что при выходе из ЕС Великобритания должна будет выплатить приблизительно 50-60 млрд евро в соответствии с ранее взятыми на себя обязательствами, что ставит под вопрос экономическую выгоду Brexit-а для официального Лондона.