Հնդկաստանի փոխնախագահի այցը փաստեց` տարածաշրջանում Հայաստանի դերակատարումը փոխվում է
Ապրիլի 24-26-ն աշխատանքային այցով Հայաստանում էր գտնվում Հնդկաստանի փոխնախագահ Մ. Համիդ Անսարին: Այցի շրջանակներում նրան ընդունեցին ՀՀ նախագահը, Կառավարության և արտաքին գերատեսչության ղեկավարները: Թերևս միայն սա բավարար է պատկերացում կազմելու  այցի բավական համապարափակ բնույթի մասին:  Մինչդեռ դրա մասին է վկայում նաև հնդկական կողմի հետաքրքրվածությունը ոլորտային համագործակցությամբ, ինչի մասին հնդկական պատվիրակության ղեկավարը բարձրաձայնում էր: Դրանց մեջ առյուծի բաժին է զբաղեցնում տնտեսական համագործակցության շրջանակների հստակեցումն, այդ թվում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճարտարապետության, դեղագործության, մեքենաշինության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներ: Թերևս այս ամենում շատ մեծ նշանակություն ունի Հնդկաստանի փոխնախագահի կողմից՝ վարչապետի հետ հանդիման ժամանակ հնդկական կապիտալը դեպի Հայաստան ուղղորդելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունը: Ընդ որում, Հայաստանի՝ դեպի Հյուսիս, Արևելք և Արևմուտք ձեռք բերած ասոցացված հարաբերությունների նկատմամբ մեծ հետաքրքրության հատուկ շեշտադրությամբ:
Այցն ինքնին բավական հետաքրքրիր էր ոչ միայն հագեցած բովանդակությամբ, այլև քաղաքական առումով: Մասնավորապես, այն վերջին 12 տարիների ընթացքում Հնդկաստանից ամենաբարձր մակարդակով կատարված առաջին այցն էր, ինչը վկայում է հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացմանը նոր զարկ տալու նպատակների մասին: Մյուս կողմից, այցը տարածաշրջանային չէր և սահմանափակվեց միայն Հայաստանով: Այսինքն՝ թիրախը, որպես տարածաշրջանում տնտեսական ակտիվության մեծացմանը նպաստող գործընկերոջ, դիտարկվում է հենց Հայաստանը:
Այն, որ այցի ընթացքում ձեռք բերված համաձայնություններն ընթացիկ տարվա մեջ «միս ու արդյուն» կտրվի,  հասկանալի է՝ պայմանավորված Հնդկաստանի նախագահի կողմից Սերժ Սարգսյանին փոխանցված պատասխան այցի հրավերով:
Ի դեպ, պետք է նշել, որ այս այցելությունն էլ անպտուղ չմնաց. ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության ու Հնդկաստանի երիտասարդության հարցերի և սպորտի նախարարության միջև ստորագրվեց երիտասարդության հարցերի բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր, Հայաստանի և Հնդկաստանի մշակույթի նախարարությունների միջև ստորագրվեց 2017-2020 թվականների մշակութային համագործակցության վերաբերյալ գործնական ծրագիրը, ինչպես նաև, երկու երկրների կառավարությունների միջև ստորագրվեց բաց տիեզերքի խաղաղ օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:

Визит вице-президента Индии подтвердил: роль Армении в регионе меняется
24-26 апреля с рабочим визитом в Армении пребывал вице-президент Индии М. Гамид Ансари. В рамках визита его приняли президент РА, руководители правительства и внешнеполитического ведомства Армении. Перечисленного достаточно, чтобы составить представление о всеобъемлющем характере визита. Между тем, об этом также свидетельствует заинтересованность индийской стороны в секторальном сотрудничестве, о чем говорил руководитель индийской делегации. Здесь львиную долю составляет уточнение рамок экономического сотрудничества, в том числе – в области информационных технологий, архитектуры, фармакологии, машиностроения, селького хозяйства и др. Возможно, во всем этом большое значение имеет заявление вице-президента Индии о готовности направить индийский капитал в Армению, которое было сделано во время встречи с премьер-министром страны. Особо была подчеркнута заинтересованность Индии к ассоциативным отношениям Армении с Севером, Востоком и Западом.
Визит был интересен сам по себе - и не только своим насыщенным содержанием, но и в политическом смысле. В частности, в течение последних 12 лет это был первый визит, совершенный на столь высоком уровне, что свидетельствует о целях придать новый стимул развитию армяно-индийских отношений. С другой стороны, визит не был региональным и ограничился лишь Арменией. То есть в качестве цели – найти партнера для увеличения экономической активности в регионе – рассматривается именно Армения.
То, что достигнутым в ходе визита соглашениям в текущем году будет придана “плоть и кровь”, понятно, обусловлено ответным визитом, приглашение к которому передано президентом Индии Сержу Саргсяну.
Кстати, следует отметить, что этот визит также не остался бесплодным: между министерством спорта и по вопросам молодежи РА и министерством по вопросам молодежи и спорта Индии был подписан меморандум о взаимопонимании и сотрудничеству в области вопросов молодежи; между министерствами культуры Армении и Индии подписана действенная программа на 2017-2020-ые годы по культурному сотрудничеству, а также между правительствами двух стран был подписан меморандум о взаимопонимании и о сотрудничестве в области мирного использования открытого космоса.